Ceska Pozice

ODS: Naši ministerští náměstci neodejdou. Tedy zatím.

Úterní zasedání dvou desítek náměstků s vedením strany zformulovalo dvě podmínky pro jejich odchod z ministerstev.

Martin Shabu 24.7.2013

foto: © ČTKČeská pozice

Náměstci za občanské demokraty na ministerstvech vedených členy úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka prozatím zůstanou. Zásadní rozhodnutí se oddálilo na dobu po hlasování o důvěře Rusnokovy vlády, které by mělo proběhnout v první dekádě srpna. Teprve poté vedení ODS společně se svými náměstky rozhodne, jestli budou na ministerstvech pokračovat. V úterý dopoledne se na tomto scénáři shodli zástupci vedení ODS a straničtí náměstci, jichž ČESKÁ POZICE aktuálně napočítala dvacet.

„Náměstci informovali o dění na resortech. My jsme řekli, že setrvává podpora 101 hlasů pro bývalou koalici, která se snaží získat druhý pokus na sestavení vlády. Ze všech prohlášení zároveň vyplývá, že nelze očekávat, že by vláda Jiřího Rusnoka podporu ve sněmovně získala. Naše reakce přijde až po hlasování o důvěře,“ řekl ČESKÉ POZICI po úterním jednání první místopředseda strany Martin Kuba.

A pro případný odchod náměstků ODS zformulovala dvě zásadní podmínky:

ČESKOU POZICI dále zajímalo, jestli zazněla instrukce k tomu, jak se mají náměstci vypořádat se situací, kdy po nich úřednický ministr bude požadovat práci na chystaném programovém prohlášení Rusnokova kabinetu. Místopředseda Kuba nám k tomu sdělil toto: „Předpokládám, že každý náměstek pracuje odborně, aby splnil úkoly v rámci státní správy. Na druhou stranu je však jasné, že ti lidé mají vlastní pohledy na ty věci. Předpokládám, že nikdo z nich není schopen jít na hranu toho, o čem je ideově přesvědčen.“

Kromě oficiálních prohlášení je však nezbytné připomenout fakt, že náměstci mají slušně honorované posty, mnoho z nich v rámci ODS zastává spíše marginální politické funkce a každý z nich si jistě uvědomuje, že se na resort, vzhledem k neradostným stranickým preferencím občanských demokratů, několik let nemusí vrátit. I tyto faktory mohou v jejich dalším rozhodování hrát roli. Neexistuje totiž formální povinnost z ministerstev na pokyn centrální ODS odejít. O to zajímavější bude sledovat, zda strana udrží jednotu i v případě, že by se Rusnokova vláda skutečně držela u moci i v příštích měsících.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.