ODS a Babišovo hnutí se přetahují o podnikatele Březinu

Lídrem kandidátky jedné z politických stran ve středních Čechách by se mohl stát úspěšný podnikatel a majitel firmy Best Tomáš Březina.

Martin Shabu 30.8.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ISIFAČeská pozice

Situace ve středních Čechách je méně než dva měsíce před volbami napínavá. Dle informací ČESKÉ POZICE by se mohl proti lídrovi za TOP 09 Miroslavu Kalouskovi postavit známý český podnikatel a majitel firmy Best Tomáš Březina. Pikantní na celé záležitosti je, že se o Březinovo angažmá zajímá jak vedení ODS, tak hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Obě strany by rády jeho volební potenciál využily.

Co žene do politiky samotného Březinu? „Intenzivně přemýšlím o zemi, v níž žiji, a o civilizaci, ve které žiji. Mohu potvrdit, že jsem v posledních měsících s panem předsedou ODS Martinem Kubou i s panem předsedou ANO Babišem několikrát hovořil,“ řekl ČESKÉ POZICI Březina.

Vítěz soutěže Podnikatel roku 2007 Březina není v politice nováčkem. V roce 1996 byl zvolen do Poslanecké sněmovny právě za ODS. Po rozštěpení strany přešel do Unie svobody, avšak v únoru 1998 z rodinných důvodů na poslanecký mandát rezignoval.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba, jenž měl údajně sám zájem o vedení středočeské kandidátky, by Březinův potenciál rád využil. „Bavili jsme se o podpoře pravicové politiky. Potěšilo mě, že byl ochoten se na obnově ODS podílet, a to i kandidaturou v parlamentních volbách. Jeho pozice ve středních Čechách by dle mě byla velmi dobrá, protože by to byl důstojný soupeř Miroslava Kalouska a Andreje Babiše,“ řekl ČESKÉ POZICI Kuba. O této variantě prý již informoval lídry středočeské ODS a nyní čeká na jejich reakci. Od Březinovy kandidatury si slibuje, že by pomohla k obnově důvěry strany, což byl také důvod výběru lídra jihomoravské kandidátky – exministr školství a nezávislé osobnosti Petra Fialy.

Jenže o Březinovo angažmá se zajímá i miliardář a zakladatel ANO 2011 Babiš. „S panem Březinou hovořím zhruba rok a půl až dva roky. Je to výrazný člověk, který by byl pro ANO i českou politickou scénu přínosem. Je to oceněný podnikatel, který zaměstnává množství lidí a v Česku úspěšně podniká,“ napsal ČESKÉ POZICI Babiš.

Tomáš Březina

Šestapadesátiletý podnikatel založil společnost Best v roce 1990. Dnes tento výrobce betonových stavebních prvků zaměstnává 500 lidí a jeho roční tržby přesahují miliardu korun. Časopis Týden loni odhadl Březinův majetek na 2,5 až 3,2 miliardy korun.

Kuba si je paralelního vyjednávání Březiny vědom: „Předpokládám, že tak významná postava, jakou Tomáš Březina je, tuto nabídku dostal, protože pan Babiš se snaží pro svůj projekt lovit řadu významných osobností. Zatím jsem však nezaznamenal, že by byla pro pana Březinu zajímavá.“

V úterý bude jasno

ČESKOU POZICI zajímalo, jak se na Březinovu kandidaturu za ODS tváří vedení středočeského regionu. Jeho místopředseda a primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati však na dotaz nereagoval. V minulosti však vedení krajské organizace prohlašovalo, že by stálo o kandidaturu kvalitního Středočecha. V podobném duchu ČESKÉ POZICI odpověděl i šéf regionu Petr Bendl: „Většina oblastí na regionální radě deklarovala, že chce na kandidátce Středočecha.“

Každé dosazení osoby zvenčí zvyšuje riziko, že současní středočeští občanští demokraté se do poslaneckých křesel po volbách nedostanouVzhledem k relativně nízkým volebním preferencím ODS se očekává, že za středočeský region by se do sněmovny mohl dostat jeden, maximálně dva poslanci. Souboj o první příčky je tedy v rámci této buňky intenzivní. Každé dosazení osoby zvenčí zvyšuje riziko, že současní středočeští občanští demokraté se do poslaneckých křesel po říjnových volbách nedostanou.

Důvěryhodný zdroj ČESKÉ POZICE ze středočeské ODS nám sdělil, že oblastní organizace v Mladé Boleslavi, v Praze-západ, Kladně a Berouně podporují především vlastní nominanty. Dle těchto regionů by se na prvních místech měla objevit tato jména: náměstek mladoboleslavského primátora Adolf Beznoska, člen výkonné rady a krajský zastupitel Jan Skopeček z Berouna, bývalý poslanec a náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek, ale i exministr zemědělství Bendl.

O přesném složení kandidátky se však v rámci orgánů středočeské ODS rozhodne až příští týden v úterý. Z tajného hlasování vzejde její definitivní podoba.