Odradil Sobotka malé strany od možné spolupráce s ČSSD v krajích?

Dle šéfa sociálních demokratů voliči budou v některých regionech trestat jeho stranu za koalice s ODS. Jako by ČSSD žádné průšvihy neměla.

Místo aby se předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka snažil přivábit menší politické strany k budoucí spolupráci v krajích, potenciální koaliční partnery možná trochu odradil. V rozhovoru pro MF Dnes v pondělí 1. října totiž prohlásil, že voliči budou v krajských volbách v některých regionech trestat ČSSD za koalice s ODS (například Ústecký či Jihočeský kraj), se kterou je prý spojená řada průšvihů. Jako by zapomněl, že ČSSD měla vlastní regionální průšvihy.

Sobotka například kauzu Rath či penzion Jaroslava Palase označil za individuální excesy. Dle něho hlavní odpovědnost za ostatní aféry nesou koaliční partneři, zejména ODS. Proto nedoporučuje, aby jeho strana s ní jednala po volbách v regionech o vytváření koalic. „Tyto koalice se nám vymstily. Problémy regionálních programů EU v Ústí jsou hodně spojené s lidmi z ODS. Ale ČSSD nese politickou odpovědnost, protože má hejtmanku,“ řekl exministr financí Sobotka.

Navíc kvůli zneužití pravomocí úřední osoby a poškození zájmů Evropského společenství nedávno vedle jiných politiků policie zadržela a obvinila i exnáměstka ústecké hejtmanky Jany Vaňhové Pavla Koudu (ČSSD). A Bohuslav Sobotka jako by zapomněl i na další regionální průšvihy sociálních demokratů v uplynulých čtyřech letech. Vedle již zmiňovaného Davida Ratha a Jaroslava Palase měl problém s nestandardními losovačkami jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). A totéž platí o ČSSD i v Pardubickém kraji. Na konci letošního ledna média zveřejnila nahrávka, na níž její poslanec Miroslav Váňa obhrouble hovoří o získání kontroly nad hejtmanem, který vzejde z podzimních krajských voleb.

Šéf ČSSD v rozhovoru svou stranu obhajuje tím, že Rath a Palas za sociální demokracii již nekandidují a že Kouda byl vyškrtnut z její krajské kandidátní listiny. Sobotka má sice pravdu, že některé kauzy jsou spojené i s ODS, nepřiznává však, že v řadě krajů jsou i dílem sociálních demokratů. To by měla být výstraha pro KDU-ČSL a KSČM, se kterými by Sobotka po krajských volbách rád jednal.

„Budeme se dívat dvěma směry. Jednak k lidovcům, tam, kde uspějí. To je možný koaliční partner. Možným koaličním partnerem je i KSČM, zvlášť pokud by skončila na druhém nebo třetím místě,“ prohlásil předseda sociálních demokratů. Pokud by takové koalice po volbách vznikly, lidovci ani komunisté by se neměli divit, až na ně oranžoví svedou vinu za případné aféry.

A ještě jedna poznámka k Sobotkovu rozhovoru v MF Dnes. Letos v dubnu předseda ČSSD sliboval, že sociální demokraté do otevřené vládní koalice s KSČM nepůjdou, protože to zakazuje takzvané Bohumínské usnesení. Sobotka je známý tím, že se v souvislosti s možností vládnout s komunisty vždy na „Bohumín“ odvolával. Že by na to zapomněl? Nebo snad změnil názor na spolupráci s KSČM?