Odpusťte ODS! Kajícná pouť právě začíná.

Záměr Přemysla Sobotky omluvit se voličům plně podporujeme. Chybovat je lidské a odpouštět ušlechtilé.

foto: © ČTKČeská pozice

S geniálním nápadem, který bude inspirací mnoha obyvatelům naší země, přichází místopředseda horní komory parlamentu a jeden z čelních představitelů ODS Přemysl Sobotka. Petr Nečas by se podle něj měl omluvit voličům, že jeho osobní problémy vyústily v demisi vlády a současnou destabilizaci politické scény.

Srdce pravicového voliče plesá. Jedna ze špiček konzervativní strany vysílá signál, že když už neděláme svou práci zvlášť dobře, vždycky se přece můžeme omluvit. Postoj, který se jistě skvěle ujme nejen ve veřejném sektoru. Osm let jste řídili firmu tak vynikajícím způsobem, že je před krachem? Omluvte se, třeba to na majitele zapůsobí. Jste neurochirurg a zpackal jste operaci mozku? Omluvte se pozůstalým, snad vás pochopí.

ČESKÁ POZICE má pro Sobotkovu iniciativu hluboké pochopení, a proto nabízíme největší straně dosluhujícího kabinetu pomoc se sepisováním konceptu omluvy voličům.

My, Občanská demokratická strana, předstupujeme před voliče České republiky s následujícím prohlášením.

Omlouváme se, že jsme v rámci boje proti šedým eminencím nechávali vládu i stranu řídit Janou Nagyovou. Nedopatřením jsme přehlédli, že nebyla nikdy nikam zvolená, a vůbec jsme si nevšimli, že ji předseda Petr Nečas posílá na dýchánky s Romanem Janouškem a Ivo Rittigem. Nikdo se o tom v ODS ani náznakem nezmínil, a až do dnešního dne jsme neměli indicie, že by se snad něco takového mohlo na Úřadu vlády dít (pokud tedy nepočítáme, že naším předsedou a premiérem byl kdosi z dvojice Mirek Topolánek – Marek Dalík, ale to je snad už promlčené). A už vůbec jsme nevěděli, že by snad pánové jako Janoušek nebo Rittig mohli mít nějaké zájmy na veřejných penězích a že by s tím mohli mít něco společného dokonce členové ODS. Pochopte – kdo to mohl tušit?

Omlouváme se, že jsme jako strana zaměřená na ekonomicky aktivní jedince za posledních šest let nedokázali vygenerovat jedinou osobnost, která by mohla obsadit ministerstvo financí místo Miroslava Kalouska, a že je tím pádem naším posledním rozpočtovým expertem Vlastimil Tlustý, který následně kandidoval za stranu Vladimíra Železného. Právě tak nás mrzí, že po odchodu Michala Doktora už nám ve straně nezbyl skoro nikdo, kdo by nám vysvětlil, že zvyšování daní je něco trochu jiného, než co jsme voličům slibovali. Snad jen trojice Fuksa-Šnajdr-Tluchoř, která toho času hájí naše konzervativní hodnoty ve vazební věznici. To je prostě těžká matematika. Pardon.

Právě tak se omlouváme, že jsme v rozporu s konzervativním pojetím politiky narušili tradice zavedené nejpozději od dob opoziční smlouvy, kdy každý policista, který by jen zavadil o nějakého straníka, by ve funkci skončil rychleji, než bys řekl Evžen Šírek. Tohle se nám prostě nepovedlo a omlouváme se za Jana Kubiceho a zejména za Jiřího Pospíšila. Kdo mohl předpokládat, že bude chtít resort doopravdy řídit?

Omlouváme se, že jsme ministerstvo vnitra svěřili společnosti Věci veřejné, s r.o., o níž jsme dobře věděli, že je jen záložním týmem Tomáše Hrdličky a již zmíněného Janouška. Nenapadlo nás, že by z toho mohly být nějaké problémy, zejména když tuto firmu řídila tak důvěryhodná osoba, jako majitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta. Omlouváme se, že koaliční svazek ODS, TOP 09 a jednoho nahrávacího studia nebyl ani s rekordní sněmovní většinou dostatečně stabilní, aby tuto zemi řídil celé čtyři roky. Vy byste snad něco takového předvídali?

Omlouváme se, že jsme nikdy neměli dost odvahy postavit se vrtochům našeho bývalého předsedy Václava Klause. Je nám líto, že s ním naši kolegové Petr Nečas a Pavel Blažek spolupracovali na vyhlášení amnestie, která zaručila klidný zbytek života několika tunelářům. Promiňte, už se to nestane.

Omlouváme se rovněž za prezidentskou volbu. V prvé řadě je nám líto, že jsme poslechli mediální juntu a hlas ulice a odhlasovali něco tak zbloudilého, jako je přímá volba prezidenta. V druhé řadě je nám líto, že jsme do boje vyslali iniciátora naší dnešní omluvy, Přemysla Sobotku. Ani ve snu nás nenapadlo, že byste ho nechtěli zvolit prezidentem. A v neposlední řadě nás mrzí, že nikoli nevýznamná část pražské ODS otevřeně i skrytě pracovala na kampani Miloše Zemana. Kdo mohl tušit, že by tým expertů kolem Zemana mohl mít nějaké kontakty na naše ptáčky z pražského polosvěta?

Omlouváme se za některé regionální osobnosti ODS, které asi mají trochu více vlivu a peněz, než by jim náleželo. Dokonce tolik, že už jste si jich pravděpodobně všimli i vy, voliči, protože jinak si nelze volební výsledky v Praze, v severních, středních nebo jižních Čechách úplně vysvětlit.

Suma sumárum, je nám líto skoro všeho, co jsme v poslední době dělali. Ta poslední dvě volební období, kdy jste nám umožnili sestavovat vlády, tak docela nevyšla. Pardon.

A teď uděláme tlustou čáru za minulostí, jo?