Odhalí valná hromada Pražských služeb tajemného kyperského akcionáře? Naivní představa.

Primátora Bohuslava Svobodu tato informace, kterou přinesla předminulý týden ČESKÁ POZICE, zjevně zaskočila.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Možná to bude vypadat jako umanutost, ale musíme už podruhé s podivem konstatovat: Pražský magistrát stále neví, kdo stojí za kyperskou firmou Soranus Limited, která loni získala významný akciový podíl (15,8 procenta, na hlasovacích právech 19,3 procenta) v Pražských službách. Primátora Bohuslava Svobodu tato informace, kterou přinesla předminulý týden ČESKÁ POZICE, zjevně zaskočila, jeho mluvčí na otázky odpověděla až po deseti dnech. A výsledek: Nic.

Magistrát ale dává čtenářům ČESKÉ POZICI naděje – doufáme, že ne falešné. „V tuto chvíli k vašim dotazům nejsme schopni více informací poskytnout. Žádáme vás o trpělivost. Další podklady si opatřujeme, primátora Svobodu informujeme. Navíc příslušná legislativa nám svazuje ruce,“ sdělila mluvčí úřadu Tereza Krásenská. Magistrát nadto věří, že tajemného vlastníka odhalí chystaná valná hromada Pražských služeb, což je taktéž lichá naděje.

Kdepak Hrdlička

Na dotaz, zda primátor Svoboda může vyloučit, že Soranus Limited ovládá pražský podnikatel a lobista Tomáš Hrdlička, mluvčí úřadu Tereza Krásenská odpověděla: „V tuto chvíli nemáme dostatek podkladů, na základě kterých bychom to mohli vyloučit, nebo potvrdit. Spekulovat odmítáme.“ Kdyby za firmou Soranus Limited skutečně stál Hrdlička, znamenalo by to, že tento podnikatel může byznys Pražských služeb prakticky kontrolovat, nejen z pozice akcionáře, ale i jako osoba s údajným značným vlivem na ODS a ČSSD, jejichž koalice v Praze vládne. (Hrdlička ČESKÉ POZICI řekl, že s firmou Soranus Limited nemá nic společného.)

Hlavní město Praha drží v Pražských službách, které mají za úkol nakládání s komunálním odpadem a jeho odstraněním, akciový podíl 76,92 procenta. Že se magistrát od října 2010, kdy ke změně vlastníků akcií došlo, nezajímá o to, kdo je minoritním akcionářem Pražských služeb, je zarážející. Firma je vysoce zisková a patří do ní i spalovna odpadu v Praze v Malešicích.

Změna vlastníků nastala loni v říjnu, kdy finanční skupina PPF svůj podíl prodala firmě Soranus Limited. Vedení pražského magistrátu žilo dlouhé měsíce v přesvědčení, že této kyperské firmě vládne opět finančník Petr Kellner, jenže to je velký omyl. „Soranus Limited není součástí skupiny PPF a ani nepatří do private equity fondu PPF Partners,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí PPF Alexej Bechtin. V této kauze je totiž jisté jediné: PPF už v Pražských službách není majetkově zainteresována. Pražské služby sice úvěruje PPF banka (750 milionů korun), jenže to je ze strany této finanční skupiny vše.

Stoprocentním akcionářem Soranus Limited je společnost Nettrubino Limited, která sídlí v Londýně. Kdo je skutečným konečným vlastníkem, nelze z veřejných zdrojů zjistit. Mohl by ho prozradit majitel skupiny PPF Petr Kellner. Jenže jeho k tomuto kroku žádný zákon nedonutí.

Magistrát i Pražské služby se ohánějí zákonem, když se zeptáte, kdo je skutečným vlastníkem firmy Soranus Limited

Také magistrát a Pražské služby se ohánějí zákonem, když se zeptáte, kdo je skutečným vlastníkem firmy Soranus Limited. „Ohledně otázky, kdo je vlastníkem společnosti Soranus Limited, vám tímto musíme sdělit, že tato informace není Pražským službám známa a společnost nemá ani oprávnění poskytnutí této informace od tohoto akcionáře vyžadovat. V případě potřeby této informace je tedy nutno obrátit se přímo na příslušného akcionáře, který však nemá žádnou povinnost tuto otázku zodpovědět,“ odpověděla ČESKÉ POZICI mluvčí magistrátu Tereza Krásenská. „Dovolujeme si ještě poznamenat, že společnost Pražské služby, ani její majoritní akcionář hlavní město Praha nemá žádnou možnost ovlivňovat, komu ostatní akcionáři převedou své akcie,“ dodala Krásenská.

Magistrát neví ani to, kdo zastupuje Soranus Limited v orgánech Pražských služeb, kde je předsedou představenstva Patrik Roman, bratr šéfa společnosti ČEZ Martina Romana. V představenstvu sedí i David Vodrážka, starosta Prahy 13, který má s Tomášem Hrdličkou velice dobré vztahy. „Složení dozorčí rady a představenstva Pražských služeb je volně přístupné na stránkách www.justice.cz,“ zněla odpověď, což je mírně řečeno urážka investigativního novináře.

Až přijde právník s aktovkou

Jedním z bodů valné hromady akcionářů je změna formy akcií z akcií na majitele na akcie na jméno

Hlavní město Praha doufá, že se na valné hromadě Pražských služeb 20. června 2011 dozví, kdo stojí za firmou Soranus Limited. „Jedním z bodů valné hromady akcionářů je změna formy akcií z akcií na majitele na akcie na jméno. V úterý 14. června bude tento program předložen na Radě Hlavního města Prahy. Primátor Svoboda tento bod podpoří. Jde určitě o pozitivní krok, který podle primátora přispěje k transparentnosti majetkové struktury Pražských služeb,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí Krásenská.

Pokud si primátor Svoboda myslí, že po této formální změně zjistí, kdo je skutečným vlastníkem Soranus Limited, velice se mýlí. Důvod? Na valnou hromadu přijde advokát firmy Soranus Limited a akcie, které jsou na majitele, bude mít v tašce. Následně ostatním akcionářům sdělí jméno nového vlastníka, kterým zřejmě bude opět Soranus Limited, nebo nějaký kyperský holding.  Jméno sice vědět budou, ale to, kdo firmu skutečně vlastní, nikoliv.