Odchod trenéra do Plzně? Vyloučeno, říká majitel Dukly.

Kdyby odešel Luboš Kozel, musel bych přehodnotit svou činnost v klubu, říká většinový vlastník fotbalového týmu Petr Paukner.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

O trenérovi momentálně nejúspěšnějšího českého fotbalového týmu na evropské scéně – plzeňské Viktorie – se dlouho říkalo, že ho klub do reprezentace nepustí. Pavel Vrba nakonec k národnímu manšaftu přece jen odchází. Nyní se mluví o tom, že Luboš Kozel neodejde z týmu, který se stal štikou českého fotbalu – Dukly Praha – právě do mistrovské Plzně. Můžeme tedy očekávat, že nakonec bude všechno jinak?

Zatím vše nasvědčuje tomu, že případ Dukly je přece jen v mnohém odlišný. Její většinový majitel a největší český obchodník s uhlím Petr Paukner nyní ČESKÉ POZICI sdělil svůj postoj k možnému odchodu trenéra, který už prezentoval také před vedením klubu: „V takovém případě bych přehodnotil svou činnost v Dukle.“ To podle všeho fakticky znamená, že jestliže Dukla od Pauknera očekává další investice, třeba do posilování hráčského kádru, je sporné, zda by mohly přijít.

Slovy Petra Pauknera, Dukla prostě staví na šikovném trenéroviv říjnovém rozhovoru s ČESKOU POZICÍ dával Paukner jasně najevo, jak klíčový je podle něj pro klub současný trenér. Je to zajímavé, protože v jiných případech se často spíše mluví o tom, jak ten či jiný fotbalový tým padá s tím či oním hvězdným hráčem. Paukner „nevěří na nějaké velké hráčské přestupy“, ale zato je naprosto přesvědčen, že dlouhodobá koncepční práce Luboše Kozla je základem úspěchů Dukly, která v posledních dvou sezonách skončila v lize na šestém místě. Slovy Pauknera, Dukla prostě staví na šikovném trenérovi. Majitel klubu připomíná, že Kozel v červenci prodloužil svoji smlouvu o tři roky s tím, že má opci na ještě jeden další rok.

„Nekupoval jsem Duklu proto, aby hrála v polovině nebo na konci tabulky,“ zdůrazňuje nyní Paukner. A v této souvislosti také upřesňuje, jakou má vlastně on sám v Dukle motivaci: „Mne fotbal neživí, dělám to jako koníčka.“

Žádné „investice bez hranic“

Další investice v Dukle nejsou vyloučeny, ale zároveň jsou fakticky podmíněny předchozími úspěchy klubuCelkově je zjevné, že Paukner nehodlá jít ani cestou velkých „investic bez hranic“ majitele Sparty Praha Daniela Křetínského, který se mimochodem také pohybuje v uhelném byznyse jako spoluvlastník německých dolů Mibrag. Nejenom proto, že Paukner tolik peněz ani nemá, ale zřejmě i proto, že je ve svém rozletu (a možná i povahově) celkově střízlivější. Další investice v Dukle nejsou vyloučeny, ale zároveň jsou fakticky podmíněny předchozími úspěchy klubu. A při současné ekonomické konstelaci (roční rozpočet Dukly se pohybuje kolem 40 milionů korun, ten sparťanský se pohybuje ve stovkách milionů) o to více záleží na trenérovi, který „ví, co dělá“.

Není tedy divné, že se Luboš Kozel jednáním se zástupci Viktorie Plzeň nevyhnul? S tím Paukner vůbec žádný problém nemá. Taková jednání jsou podle něj naprosto v pořádku, souhlasí i s tím, že si tak vlastně Kozel ověřuje svou cenu. Jinak Paukner vychází z toho, že trenér dal v červenci své slovo. A majitel Dukly také připomíná, že v Plzni – od níž se očekává výhra v každém zápase s českým soupeřem – by byl Kozel pod daleko větším tlakem.

Co k tomu dodat? Obecně víme, že existují nabídky, které se navzdory veškerým předchozím slovům neodmítají. Ale zdá se, že v tomto případě by ta nabídka Plzně musela být opravdu mimořádná.

Autor

Jan Žižka

Jan Žižka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články