Odchod elitního policisty Krömera je stále zamlženější. Podílela se na něm i BIS.

Další kapitola z konfliktu ministra vnitra Jana Kubiceho a policejního šéfa Petra Lessyho .

Nový podnět v roztržce ministra vnitra Jana Kubiceho a policejního prezidenta Petra Lessyho se vynořil z příběhu odchodu policiejního experta Petra Krömera. (Šéfoval ostravskou expozituru protikorupční policie, která se vyznamenala rozpletením korupční kauzy tatrovek, na jejímž konci byl obviněn exministr obrany Martin Barták a jeho přítel, zbrojař Michal Smrž.)

Kubicemu se nelíbí, že Lessy údajně neposlal všem odcházejícím elitním policistům vzkaz, že by se s nimi ministr rád setkal a přemluvil je, aby vzali výpovědi zpátky. „Policejní prezident mě dvakrát ujišťoval, že mou výzvu ke schůzce detektivové dostali. Ozval se mi však jen pan Zahálka,“ konstatoval pro MF Dnes Kubice. A na jeho slova navazuje i Krömer, který tvrdí, že ministrovu žádost neobdržel. Policejní prezident Lessy však toto tvrzení odmítá, říká, že s Krömerem mluvil osobně.

Skutečnost, že policisté o možnosti schůzky s ministrem věděli, potvrdil Tomáš Martinec, šéf protikorupční policie, Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). „Dne 14. října jsem v rámci telekonference ÚOKFK doslova uvedl, že ministr vnitra Jan Kubice nabízí všem policistům, kteří odcházejí ze služebního poměru, osobní pohovor,“ napsal v tiskovém prohlášení Martinec s tím, že v případě zájmu o tento pohovor ho mohou policisté kontaktovat a on schůzku zajistí. Zápis z telefonické konference byl prý navíc elektronicky odeslán policejním informačním systémem a dostal ho i Krömer.

„Rovněž jsem byl přítomen osobní schůzce kolegy Krömera s policejním prezidentem, který mu nabídl jiné místo a dále mu sdělil, že má možnost hovořit s ministrem vnitra. Uvedená informace v tisku je tedy ze strany Petra Krömera lživá,“ dodal Martinec.

Proč vlastně Krömer odešel 

Příběh Krömerova odchodu je ještě nejasnější v kotextu další pondělní informace MF Dnes. Podle deníku Krömer odešel kvůli konfliktu s Bezpečnostní informační službou. Tajná služba mu prý odmítala pomoci při vyšetřování tatrovek, ačkoli disponovala důležitými informacemi. Na jedné schůzce s Krömerem si špión BIS rozhovor nahrál. „Vaše služba kryje trestnou činnost politiků, já bych vás nechal zrušit, kdybych mohl,“ prohlásil prý detektiv. V rozhovoru ještě dodal, že protikorupční policie připomíná žumpu.

BIS o rozhovoru informovala šéfa protikorupční policie Tomáše Martince, jenž  Krömera zbavil funkce šéfa ostravské expozitury. Krömer proto ke konci listopadu od policie odešel. Na protest proti odvolání policisty odešel i Martincův jediný náměstek Jiří Veselý. Policejní ředitel Petr Lessy tuto verzi komentoval: „Znám pozadí a obecně řeknu, že důvodů bylo povícero. A to, jestli někdo o někom něco říká, nebyly převažující důvody.“

K odchodu Petra Krömera se však po pondělní schůzce ministra vnitra Jana Kubiceho a policejního prezidenta Petra Lessyho, jež zatím ukončila jejich spor, ani jeden z nich nevyjádřil.