Obviněný Horáček: Já jsem korespondenci nevynesl

V kriminální kauze nemocničních zakázek se rozjela bitva o to, kdo na koho tahá kompromitující materiály. Spor se dotýká velice citlivých míst, neboť na veřejnost vynesená a čtyři roky stará komunikace se odehrála mezi stíhaným podnikatelem Tomášem Horáčkem a současným ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Tomáš Horáček foto:  Dan Materna, MAFRA

Tomáš Horáček

Korupční případ zakázek v pražských nemocnicích zasáhl do vysokých pater současné politiky. Trestně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček před čtyřmi lety spolupracoval s tehdejším tajemníkem ministerstva financí a dnešním ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO), což vyplynulo z jejich vzájemné e-mailové komunikace, kterou před nedávno zveřejnil Radiožurnál.

Ministr Vojtěch vzápětí nařkl Horáčka, že to je on, kdo korespondenci vynesl a snaží se jej tím poškodit. „On je jedním z nich, koho jsem odstřihl od penězovodů ve státních nemocnicích. Po nástupu do funkce ministra jsem v nemocnicích spustil kontroly. Ty odhalily nestandardní smluvní vztahy a machinace s veřejnými zakázkami. Ústřední osobou, která se snažila o ovlivňování veřejných zakázek, byl právě Tomáš Horáček,“ řekl ministr Vojtěch na konci června Zdravotnickému deníku.

Horáček s takovým výkladem nesouhlasí. „Pan ministr Vojtěch nemá k dispozici všechny důležité informace a vychází z toho, co bylo zveřejněno v médiích. Rovněž se domnívá, že za únikem naší e-mailové korespondence stojím já, a má pocit, že se mu chci mstít za jeho kroky. Není tomu tak,“ řekl LN stíhaný byznysmen. Přišel s vlastní verzí, jak podle něho soukromá komunikace unikla. Stíhaný podnikatel má za to, že za únikem stojí jeho bývalá advokátka. „Je třeba si uvědomit, že agendu (Horáček pro Vojtěcha zařizoval položení dotazu podle zákona o svobodném přístupu k informacím na zjištění platu manželky tehdejšího ministra zdravotnictví Zdenky Němečkové Crkvenjaš – pozn. red.) pro něho vyřizovala má bývalá advokátka Nina Rydlová, která měla přístup ke všem dokumentům i k mé soukromé korespondenci, když jsem byl zadržen,“ míní Horáček.

Je přesvědčený, že v době, kdy pobýval přes půl roku ve vazbě, došlo ve světě před branami věznice ke změně poměrů. „Nina Rydlová v té době přešla do tábora Marka Šnajdra a snaží se mi všemožně škodit. Její chování je opravdu smutný příběh,“ dodává. Rydlová však popírá, že by e-maily vynesla ona. „Tuto komunikaci měli k dispozici jen oni dva (míněni Vojtěch a Horáček – pozn. red.),“ řekla LN advokátka.

„Pan ministr Vojtěch nemá k dispozici všechny důležité informace a vychází z toho, co bylo zveřejněno v médiích. Rovněž se domnívá, že za únikem naší e-mailové korespondence stojím já, a má pocit, že se mu chci mstít za jeho kroky. Není tomu tak.“

Horáček letos v lednu po půlročním pobytu za mřížemi přehodnotil svou strategii a policii se přiznal. Popsal, jak se podle něho manipulovalo se zakázkami v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Horáčkovo svědectví podle podnikatele přispělo k tomu, že někteří z těch, na něž před kriminalisty ukázal, se mu nyní mstí na jeho firmách. Horáček podezřívá zejména exposlance ODS Marka Šnajdra, kterému má podle něho pomáhat advokátka Rydlová. Horáček na ně podal nedávno trestní oznámení.

Někdejší poslanec a bývalý šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Šnajdr od začátku kauzy označuje Horáčkova slova za lživá. „Pan Horáček o mně šíří prokazatelné lži, pomluvy a křivá obvinění od doby, kdy jsme já a mí kolegové odmítli svolit, aby půjčka poskytnutá panu Horáčkovi na spolufinancování nákupu Nemocnice Svaté Alžběty byla použita na kauci za jeho propuštění z vazby. Je to on, kdo tuto půjčku nevrátil a zpronevěřil, což je dnes předmětem obchodněprávních a trestněprávních kroků směřujících k vymožení tohoto jeho dluhu. Jinak jsou mi jak jeho osoba, tak jeho aktivity zcela lhostejné. Ne však opakující se bláboly a pomluvy, ty hodlám na doporučení svých právníků řešit právní cestou,“ napsal LN Šnajdr.

Ministr versus lobbista

Když spolu v roce 2015 začali komunikovat, Vojtěch byl „pouze“ tajemníkem ministra financí Andreje Babiše (ANO). Už tehdy nebylo tajemstvím, že Vojtěch se zajímá o zdravotnictví a de facto se připravuje na možnou funkci ministra. Horáček v té době sílil podnikatelsky a zároveň fungoval jako lobbista, který – jak v lednu přiznal policii – pomáhal domlouvat výběrová řízení a veřejné zakázky ve vybraných pražských nemocnicích. Pohyboval se na hraně, někdy možná až za hranou zákona, kvůli čemuž nyní čelí obvinění z pletichy.

„Prezentoval se jako někdo, kdo chce napravit nešvary v hospodaření nemocnic, jako whistleblower. Bohužel nikdy nemůžete zaručit, že člověk, se kterým se potkáte, nebude mít do budoucna nějaké problémy.“

O spolupráci s nadějným úředníkem Vojtěchem měl Horáček v roce 2015 logicky zájem. „Přiznávám, že se prezentoval jako někdo, kdo se chce zdravotnictví věnovat a ministrem by se mohl stát. V dané době, kdy jsem se seznámil s Adamem Vojtěchem, ministerstvo zdravotnictví vedl Svatopluk Němeček (ČSSD), naprosto závislý na vlivu pana Šnajdra, a celé ministerstvo bylo prokazatelně paralyzované a nefunkční (Němeček na dotaz LN nereagoval – pozn. red.). Když se objevil problém třeba v nějaké nemocnici, tak se Adam Vojtěch z pozice tajemníka snažil skutečně pomoct,“ líčí dnes Horáček.

Ministr Vojtěch mluví o tom, že Horáček se zprvu prezentoval jako protikorupční bijec. „Prezentoval se jako někdo, kdo chce napravit nešvary v hospodaření nemocnic, jako whistleblower. Bohužel nikdy nemůžete zaručit, že člověk, se kterým se potkáte, nebude mít do budoucna nějaké problémy. Následně jsem ale pochopil, že jde o absolutně nedůvěryhodnou osobu s vazbami na mafii českého zdravotnictví, proto jsem s ním okamžitě ukončil veškerý kontakt. To bylo ještě dlouho předtím, než jsem se stal poslancem a následně ministrem,“ nebral si ministr servítky ve Zdravotnickém deníku.

Kauza nemocničních zakázek

Policie před rokem spustila vyšetřování údajně zmanipulovaných zakázek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku. Stíhá šest právnických a 14 fyzických osob.

V polovině letošního ledna se uskutečnil důležitý výslech. Vazebně stíhaný podnikatel Tomáš Horáček se rozhodl promluvit. Prý mu vadilo, že je považovaný za centrální postavu kauzy. Po osmi dnech od svého slyšení brány věznice opustil.

Horáček kriminalistům popsal, jak byly z jeho pohledu ovlivněny smlouvy VZP se zdravotnickými firmami. Do nelichotivého světla postavil šéfa pojišťovny Zdeňka Kabátka či exposlance ODS Marka Šnajdra. Ti Horáčkova slova odmítají.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.