Obvinění Milana Jančíka, pokus druhý

Exstarosta Prahy 5 Milan Jančík obdržel letos již podruhé obvinění z trestného činu. Hrozí mu 3 až 10 let vězení.

Protikorupční policie opět obvinila bývalého starostu Prahy 5 Milana Jančíka – a to z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele. Právu to potvrdil Jančíkův advokát Jiří Teryngel a nepřímo i mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

„Tentokrát jde o trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele, a to podle starého trestního zákoníku. V případě odsouzení mu hrozí tři roky až deset let vězení,“ uvedl Skřepek. Obvinění z počátku ledna (podle nového trestního zákoníku) zrušil o dva týdny později státní zástupce Martin Černý. Uložil policii, aby ve věci opětovně jednala a rozhodla. Právo uvádí, že podle státního zástupce se zvýšil  možný nezákonný prospěch, který nyní přesahuje pět milionů korun. Proto bylo nutné čin překvalifikovat.

Meritem případu je údajně nevýhodná smlouva z roku 2003 se soukromou společností Agentura Praha 5, kterou Jančík podepsal. Předmětem plnění bylo vymáhání dlužného nájemného za podmínek, jež podle kritiků měly poškozovat městskou část. Smlouvu Praha 5 vypověděla v loňském roce, stíhaný skutek spadá do období leden 2003 až prosinec 2004.

Spor se vede o to, zda Jančík podepsal smlouvu bez vědomí zastupitelstva. Exstarosta opakovaně tvrdí, že by si v žádném případě nedovolil zastupitelstvo obejít.