Obšlehnul Zuckerberg Facebook od mravenců?

Každý jednotlivý mravenec má různý počet „přátel“ ve své sociální síti – typický počet je čtyřicet, ale uzloví informátoři mají přes sto kontaktů.

Vědci ze Stanfordovy univerzity zmapovali komunikační kanály rudých mravenců - někteří mají 40 kontaktů, ale jiní celé stovky. Sítě jsou podobné těm, jaké si budují lidé na internetu. foto: © Science / Noa Pinter-Wollman (Stanford University)Česká pozice

Vědci ze Stanfordovy univerzity zmapovali komunikační kanály rudých mravenců - někteří mají 40 kontaktů, ale jiní celé stovky. Sítě jsou podobné těm, jaké si budují lidé na internetu.

Rudí mravenci si ujíždějí na Facebooku! Tedy přeneseně... Je známo, že mravenčí varování se přenášejí dotyky tykadel (a chemickou cestou); nyní se k tomu ovšem přidává i poznatek, že každý jednotlivý mravenec má různý počet „přátel“ ve své sociální síti – typický počet je čtyřicet, ale někteří aktivní jedinci mají přes sto kontaktů, jejichž prostřednictvím se zprávy o napadení mraveniště či dostupné potravě šíří, vyplývá z nové studie Stanfordovy univerzity.

Mravenčí vzorce sdílení informací se podobají těm na komunitních webech.„Tento vzorec interakcí se podobá tomu, jak lidé sdílí informace na sociálních sítích typu Facebooku,“ řekla magazínu Science bioložka Noa Pinter-Wollmanová, vedoucí výzkumného týmu, jenž sledoval mravenčí „kontaktáž“.

Stejně tak mají na webu někteří lidé stovky kontaktů, a stávají se proto důležitými informačními uzly. „Když něco linkují, uvidí to hned hodně přátel,“ říká vědkyně. I nejaktivnější mravenci jsou nejlépe informováni.

Ti neinformovanější čelí hrozbě chorob

Rudí dělníci druhu Pogonomyrmex barbatus obývají pouště amerického Jihozápadu a žijí v koloniích o tisících kusů. Většina dotyků se odehrává u vchodu do mraveniště. Vědci z kalifornské univerzity v Palo Alto měřili čilost této informační výměny tím, že sčítali počet tykadlových setkání v laboratoři. Mravenčí pohyby nahravávali (video k vidění zde) a pak využili počítačového programu, který se dopočítal výsledku.

Celkem šlo o 4628 dotyků čili výměn novinek. Většina maličkých „probandů“ měla kolem čtyřiceti vztahů, ale desetina mravenců uskutečnila více než sto kontaktů, jak uvádí zpráva v odborném časopise Journal of the Royal Society Interface.

Na výzkumníky nyní čeká zjišťování, proč jsou někteří drobouncí Ferdové aktivnější a zvědavější – jejich dotyky pak napomáhají včasnějšímu varování a šíření dat. Ovšem má to pro ně nepříjemnou dohru: stejně jako včely, komunikující podobně, jsou tito uzloví informátoři nejvíce vystaveni hrozbě infekčních nemocí, virů. Co by asi takové studii řekl Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku?