Obsadí hnutí Obsaďte Wall Street nakonec i Bílý dům?

Důkazem toho, že hnutí může vzkvétat, dokonce i když není zcela jasná jeho identita a má naprosto ulítlé představy, je americká Tea Party.

New York, 5. října: Demonstrace lidí, kteří už toho mají dost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New York, 5. října: Demonstrace lidí, kteří už toho mají dost. | foto: © ReutersČeská pozice
New York, 5. října: Demonstrace lidí, kteří už toho mají dost.

Americké protestní hnutí Obsaďte Wall Street, které začalo 17. září v New Yorku, se již rozšířilo téměř do tisíce amerických měst. Podobně jako v případě takzvaného Hnutí M-15 na přelomu jara a léta ve Španělsku demonstranti pořádají nejen protestní pochody, ale i budují stanové tábory. O víkendu prý například zhruba 600 lidí přespalo na trávníku před radnicí v Los Angeles. V Nashvillu ve státě Tennessee zase demonstranti začali stanovat na náměstí Legislative Plaza a prý neodejdou, dokud nezačnou změny.

Hnutí protestuje proti zvětšujícím se sociálním rozdílům, hamižnosti korporací či zkorumpovaným politikům. Současně s rychlým šířením se po Spojených státech amerických však začíná mít problémy s udržením svého zaměření a identity. Stále intenzivněji se nabízí otázka: Co dál? Stane se odnoží dělnického hnutí? Pohltí ho takzvaná „profesionální levice“? Nebo zůstane u své rezonující kritiky federální vlády, která se zajímá jen o korporace a bohaté a na ostatní kašle?

Americký server The Atlantic nabízí zajímavou paralelu s americkým hnutím Tea Party. To je prý „důkazem toho, že hnutí může vzkvétat, dokonce i když není zcela jasná jeho identita a má naprosto ulítlé představy“.

Tea Party aneb Když se vzbouří plátci daní

Tea Party vznikla na jaře 2009 jako spontánní hnutí rozzlobených daňových poplatníků. Ti jsou přesvědčeni, že federální vláda utrácí příliš jejich peněz a vytvořila mamutí státní dluh, jejž budou nakonec muset zaplatit. Jeho členy jsou především nezávislí centristé, pravicoví konzervativci a libertariáni. Hnutí se již poměrně daří značně ovlivňovat politiku USA. Například loni na podzim se konaly volby do celé Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a guvernérů 37 států. Před volbami se odehrály u republikánů i demokratů primárky. Tea Party ve většině republikánských primárek vymetla dlouholeté, kariérní, ve Washingtonu dlící politiky a nahradila je vlastními kandidáty. Tím se de facto v mnoha státech zmocnila Republikánské strany.

Více o hnutí Tea Party si přečtěte v článku Regenerují USA díky Tea Party?

Budoucnost hnutí Obsaďte Wall Street coby politické síly může dle webu The Atlantic do značné míry záviset na tom, jak se mu podaří formulovat a sdělit své poselství. Jako exemplární příklad možných budoucích nástrah a roztříštěnosti uvádí server „zmatečné“ mnohadenní protesty z minulého týdne ve Washingtonu, D.C.

  • Při zahájení na náměstí Svobody byla většina letáků a řada lidí mezi protestujícími z hnutí Obsaďte DC. Lokální média opakovaně reportovala o shromáždění jako o akci pořádané tímto hnutím.
  • Jenže původními organizátory byli dlouhodobí protiváleční aktivisté upozorňující na desáté výročí války v Afghánistánu. Jejich transparenty hlásaly hesla proti všemu: armádě, korporacím, Wall Streetu, zkorumpovaným politikům, prezidentovi a kapitalismu vůbec.
  • Přívrženci Lyndona LaRouche, politického aktivisty a vytrvalého prezidentského kandidáta v letech 1976 až 2004, rozdávali letáčky s LaRoucheovým sedmibodovým ozdravným plánem, ve kterém bodem číslo jedna je obžaloba Obamy z vlastizrady.
  • Demonstranti z Wisconsinu nesli pro změnu obrovský transparent hlásající „Podporu Palestině“.
  • Samotná osoba organizátora washingtonského protestu dle The Atlantic přímo ztělesňuje potenciální roztříštěnost hnutí. Kevin Zeese byl aktivistou bojujícím za pracovní místa. Rovněž bojoval proti válce, za reformy volebního systému i legalizaci marihuany, a byl také kandidátem Zelených do Senátu – tedy přímo archetypální člen takzvané „profesionální levice“.

Dnešní američtí protestující usilují o stejný politický vliv, jehož dosáhla Tea Party. „Stejně jako se dosavadní kariérní republikáni snaží rozhodnout, jak blízko si držet Tea Party u těla, Obama a demokraté nyní posuzují dopad hnutí Obsaďte Wall Street a přistupují k němu obezřetně,“ píše The Atlantic. S jasným vedením, štěstím, zaměřením a penězi nicméně není získání politické moci neuskutečnitelným snem.