Obroda ODS drhne. Protikorupční policie obvinila šéfa ústecké buňky.

Do funkce předsedy ústecké ODS byl v březnu vybrán Petr Fiala, protože neměl skandál. Nyní je stíhán kvůli nákupům pro Krajskou zdravotní.

Martin Shabu 12.7.2013

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Měla to být obroda, a nakonec je z toho skandál. Není to tak dlouho, co si v březnu delegáti ústeckého sněmu ODS za krajského lídra vybrali Petra Fialu, a to kvůli tomu, že není spojován s žádným skandálem (nastoupil po Janu Kubatovi, který na funkci rezignoval počátkem ledna). Kdo si však myslel, že se tímto krokem – a po nástupu exsenátora Alexandra Nováka do výkonu trestu i odchodu kontroverzního podnikatele Patrika Oulického z ODS – poměry v severočeské organizaci změnily, byl minulý týden v šoku.

Protikorupční policie totiž Fialu, předsedu ústecké ODS a krajského zastupitele v Ústí nad Labem, obvinila ze dvou trestných činů: porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Spolu s dalšími čtyřmi členy bývalého představenstva Krajské zdravotní údajně porušil zákon při nákupu zdravotnické techniky v roce 2008.

Netransparentní Krajská zdravotní

Orgány činné v trestním řízení dospěly k závěru, že Fiala a další čtyři obvinění způsobili Krajské zdravotní, akciové společnosti vytvořené Ústeckým krajem pro správu pěti nemocnic, škodu převyšující 120 milionů korun. Obvinění se týká jednak veřejné zakázky na nákup nemocničních přístrojů za 417 milionů korun, v níž byla výběrová kritéria nastavena tak, aby je splnil pouze jediný uchazeč – konsorcium společností Puro-klima a Hospimed. Problémy však provázely i výběr poradců pro přípravu žádostí o dotace EU. Tendry Krajské zdravotní loni podrobně zmapoval audit společnosti Deloitte. Kvůli chybám v soutěžích vyměřil antimonopolní úřad Krajské zdravotní pokutu (soud však rozhodnutí zrušil a věc úřadu vrátil) a dotační úřad Regionálního operačního programu Severozápad požaduje navrácení části poskytnutých dotací.

Kritika hodnotitelů

Tři důvěryhodné zdroje ČESKÉ POZICE, jež jsou s detaily případu podrobně obeznámeny, se shodly, že Fiala v Krajské zdravotní a krajské politice představoval důležitého hráče, neboť ovlivňoval výběry projektů a tendry. Ty byly často terčem kritiky, zejména proto, že se objevovaly zprávy, že ze zakázek a z evropských dotací profitují firmy spojované s politiky ODS.

Audit společnosti Deloitte, který si na problematické dotační tituly objednala Evropská komise, loni dle webu Aktuálně.cz zjistil, že projekty v Regionálním operačním programu Severozápad (sdružuje Ústecký a Karlovarský kraj) za více než 700 milionů korun dostaly od hodnotitelů více bodů, než podle pravidel mohly. Do této skupiny problematických dotací patří například poskytnutí peněz pro stavební firmu EDS Holding, v jejímž představenstvu byl člen ústecké ODS Zdeněk Pejša. Mezi hodnotiteli sporných projektů byl i Fiala.

ČESKÁ POZICE narazila na Fialu také loni, když se zajímala o rozprodej lukrativních pozemků na okraji Prahy, jež vlastní výzkumný ústav ministerstva životního prostředí. Tehdy Fiala plnil roli prostředníka v jedné „prapodivné“ schůzce s šéfporadcem ministra životního prostředí Jiřím Linkem, na níž byla řeč o prodeji pozemků bez výběrového řízení.

Hvězdná kariéra

Absolvent VŠE Petr Fiala zastával v letech 2004 až 2008 post náměstka ústeckého hejtmana Jiřího Šulce (ODS). Do jeho kompetence spadala oblast zdravotnictví, jíž se věnoval i v další kariéře. Fiala, jenž se mezi lety 2005 a 2006 stal nakrátko místopředsedou dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny, je považován za ideového otce akciové společnosti Krajská zdravotní, jež vznikla v září 2007 transformací pěti nemocnic do jednoho celku. S bezmála šesti tisíci zaměstnanci toto zařízení představuje jednoho z největších poskytovatelů zdravotní péče v Česku. V letech 2007 až 2012 byl Fiala v Krajské zdravotní členem představenstva. Loni se stal ekonomickým náměstkem jejího ředitele s měsíčním platem více než 150 tisíc korun.

Fiala nezahálel ani v ODS. V rámci stranických struktur se z řadového občanského demokrata v místním sdružení Duchcov vyšvihnul přes předsedu oblastního sdružení v Teplicích až na postu ve výkonné radě ODS a šéfa krajské organizace. K vítězství na březnovém sněmu Fialovi pomohlo, že pocházel z teplické ODS, jež byla v minulosti v rámci mocenských dohod, které se domlouvaly na ose Ústí nad Labem – Most – Chomutov, spíše upozaděna. Během březnové volby však byla tato tradiční mocenská základna oslabena a zvolila se alternativa. Fialovi pomohl dále fakt, že v krajských volbách na podzim 2012, v nichž ODS získala necelých deset procent, skončil díky preferenčním hlasům z původně čtvrtého místa na kandidátce na druhé příčce.

Kdy se bude volit nový předseda?

Nehledě na trestněprávní dohru případu a presumpci neviny je zřejmé, že politické konsekvence obvinění Fialy v kauze Krajské zdravotní dříve či později donutí ODS ke změně regionálního šéfa. Těžko si lze představit, že by Fiala s touto zátěží kandidoval například do Poslanecké sněmovny či krajského zastupitelstva, což se od lídra regionu přirozeně očekává.

Sám Fiala však považuje obvinění za neopodstatněná a je přesvědčen o své nevině. Na svém webu k případu uvedl: „Může poškodit nejen moje jméno, ale ve svém důsledku i dobré jméno ODS. Jsem však kdykoli připraven obhájit v případě pochyb svoji pozici v rámci ODS.“

Nic nenasvědčuje tomu, že by se Fiala chystal na funkci krajského předsedy ODS rezignovat. Naopak.Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by se chystal na funkci krajského předsedy ODS rezignovat. Naopak, dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE chce Fiala bojovat a údajně si najal špičkové právníky z Prahy. Minimálně dočasnému setrvání Fialy ve funkci předsedy krajské buňky nahrává skutečnost, že obvinění přišlo v období prázdnin, kdy je vzhledem k dovoleným svolání mimořádného volebního sněmu složité.

Stranická podpora, ale...

Ve prospěch setrvání Fialy ve funkci předsedy kraje se vyjadřují i jeho kolegové z krajské organizace. Například teplický senátor a člen grémia ODS Jaroslav Kubera ČESKÉ POZICI řekl: „O poměrech v Krajské zdravotní nemám nejmenší povědomost. Dobře víte, že jsem úhlavním nepřítelem krajem zřizovaných institucí. Presumpci neviny chápu jako jeden z nejvýznamnějších atributů práva. V Česku bylo obviněno už tolik lidí, aniž se jim po osvobozujícím rozsudku kdokoli omluvil, že jsem hodně opatrný. Honitby na politiky, které se v současnosti odehrávají, neuznávám. Netuším, jak se to obvinění bude vyvíjet.“

Stejný názor jako Kubera má i europoslanec za ústecký kraj Miroslav Ouzký, který navíc odmítl hromadné obviňování členů kolektivních orgánů za jejich hlasování a zmínil příklad pražského a libereckého zastupitelstva a Krajské zdravotní. Podobně jako Kubera a Ouzký se pro MF Dnes vyjádřil místopředseda krajské ODS Marcel Kollmann. Podporu Fialovi vyjádřil i další místopředseda Michal Marek.

S dotazem, zda obvinění Fialy považují za důvod k jeho rezignaci, se ČESKÁ POZICE obrátila i na všechny krajské poslance – Jana Kubatu, Ivanu Řápkovou a Jiřího Šulce. Nikdo z nich však na otázku nereagoval.

Někteří politici mimo záznam přiznali, že je v podstatě nemyslitelné, aby vedl region politik spojovaný s takto významnou aférouZjišťovali jsme i postoje členů výkonné rady ODS za ústecký region. Z nich se vyjádřil pouze náměstek ministryně spravedlnosti Daniel Volák a Tomáš Kraus, jenž na sněmu strany v březnu kandidoval proti Fialovi. Volák se však zdržel komentáře, neboť se informaci o obvinění Fialy dozvěděl až od ČESKÉ POZICE. Kraus reagoval následovně: „Nemyslím si, že by obvinění Petra Fialy měly být automaticky důvodem k jeho rezignaci. Nicméně, s ohledem na skutečnost, že jsem s kolegou Fialou na toto téma ještě nehovořil, nebudu vám sdělovat žádné závěry. Rozumím tomu a respektuji, že pokud se pan předseda cítí nevinen, což již veřejně deklaroval, je připraven obhájit i svou pozici v rámci ODS.“

Poněkud rezervovaněji se k setrvání Fialy ve funkci krajského lídra vyjádřil šéf oblastní organizace v Ústí nad Labem a místopředseda krajské ODS Radim F. Holeček: „Jeho vysvětlení na mě dělalo dobrý dojem. Je na něm, ať zváží svou pozici předsedy. Věřím, že v dohledné době to rozsekne.“

I přes zdánlivě kladná vyjádření politiků, kteří stojí na straně Fialy, ČESKÁ POZICE mezi straníky zachytila informaci, že o dalším postupu se rozhodne v září. Rozhodování o setrvání Fialy v předsednické židli se nyní pouze odsouvá. Někteří politici mimo záznam přiznali, že je v podstatě nemyslitelné, aby vedl region politik spojovaný s takto významnou aférou. V opačném případě by se totiž očista jména ústecké ODS nekonala.