Diskuse k článku

Obrazoborectví jako ideologie definitivního zjevení historické pravdy

Smějeme se barbarům, kteří ničí sochy, obrazy a chrámy. Protože my se chováme úplně jinak. Teď ale v sebeničení pokračuje sám „osvícený Západ“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rudolf 6.7.2020 8:01

Několik poznámek

Souhlasím s oběma předchozími komentáři. Pan Zapletal navíc zformuloval něco, co v dané věci považuji za podstatné, a udělal to zřejmě i lépe, než bych to udělal já.

Přiznám se, že odstraňování soch (ve smyslu jejich přemístění, nikoliv ničení) mi příliš nevadí a na nedávných událostech považuji za nebezpečné jiné jevy:

Policie má chránit životy, zdraví, důstojnost a majetek občanů všude tam, kde je to v její kompetenci, a kde je to možné. Vytvoření bezpolicejních zón v situaci směřující k rabování považuji za velkou chybu a ztotožňuji se s žalobou na ty, kteří takto rozhodli.

Vyhazování lidí ze zaměstnání (z institucí a z akademických pozic) na základě jejich názoru, který ani vzdáleně nevyzývá k násilí, je vysoce nebezpečné pro demokracii a pro vývoj úrovně těchto institucí do budoucna. Je to zvrhlá móda této doby a neomezuje se pouze na výroky v souvislosti s hnutím black lives matter. Ale i v souvislosti s tímto hnutím došlo k několika absurdním vyhazovům za zcela neškodné výroky nebo postoje,

S. Zapletal 5.7.2020 11:59

Také panu Kalinovi velmi děkuji. Jako člověk spíše z technické sféry rád vidím, že humanistická část inteligence i na České pozici se začíná probouzet. Z někdejší spolupráce s významnou leteckou firmou na výrobu leteckých motorů v USA jsem si zachoval několik postřehů o americkém životě. Myslím, že "praví" Američané, vždy propadlí i tvrdému pragmatismu zapomněli, že o vývoj svých "otroků" se musejí starat zejména tak, aby se jim přiblížili jako spoluobčanům. Vypadá to na to, že dokonce nebyl ani oficiální zájem černošskou část obyvatelstva duchovně povznášet, viz ubohost základních amerických škol. Rozdíly, které měla doba vymýtit se naopak zvětšovaly, zejména v sociální oblasti. Dříve či později se dal výbuch čekat. My ovšem nesmíme zapomenout, že "otrokářské" Spojené státy vytvořily nejdemokratičtější ústavu na světě, jejíž úrovně evropské ústavy poznamenané návyky z feudalismu nikdy nedosáhly. Obrazoborectví bylo vždy projevem selhání systému. Tvoří se těžko, ničí snadno.

J. Schneider 4.7.2020 23:42

Díky za vaši úvahu! Jak vzácná je v této době rozvaha z jedné i z druhé strany, jak jste předvedl. Je to velmi důstojné.

p.s. Napadlo mě, že kdyby to vybíjení agrese těmi sochami končilo, bylo by to ještě dobré, a bylo by možno doporučit za tímto účelem stavět více soch (filmový Rudolf II. měl k tomu "vypouštění energie" vázy...) ... jenomže ono to těmi sochami spíše začíná, jestli jsem to dobře z vašeho textu pochopil (protože jsem k tomuto vyznění sám nakloněn - a žádnou radost z toho nemám).