Diskuse k článku

Obce budou moci promlouvat do výběru úložišť jaderného odpadu

„Už nyní se vyplácejí příspěvky za průzkumné území. Příspěvek je také za chráněné území pro zvláštní zásahy do zemské kůry. Peníze dostávají i obce, kde už úložiště jaderného – nízce a středně aktivního – odpadu jsou,“ říká v rozhovoru ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Jan Prachař.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Proč se jaderné palivo nereckyluje?

Recyklace jaderného paliva byla zastavena proto, že při ní vzniká plutonium, a někdo navíc by mohl získat jadernou bombu. Tu má dnes kdekdo, a tak tento argument už neplatí. Jelikož podle některých odhadů se z jaderného paliva dá získat až 60x více energie, než se získává, stačí recyklovat a nemusíme už vůbec těžit.

Ale pro recyklaci je ještě lepší argument. O odpady se všichni po čase přestanou zajímat, a to je to, čeho se obce oprávněně bojí. Pokud se odpad stane surovinou, situace se úplně změní. Zajistí trvalá pracovní místa.

Správná cesta je recyklovat palivo a co recykluji, hned strčit do reaktoru, aby na bombičky nezbývalo.

0/0
27.7.2019 7:58

I. Lyčka

Pokud stát něco chce po obcích,

musí za to zaplatit. Takže až budou něco po státu chtít obce, taky budou platit? Např. za nový vodovod, elektrorozvody, plynové rozvody atd.? Já myslel, že je to náš stát a je na nás všech, aby prosperoval. Takhle se to mění na oboustranné vydírání.

0/0
26.7.2019 14:08