Občanští demokraté se snaží vrátit mezi hlavní politické síly

Vedení občanských demokratů v čele s Petrem Fialou věří, že o výsledku podzimních parlamentních voleb není rozhodnuto. Ani nejvěrnější matadoři však nevěří, že se dožijí superúspěchu už letos. Spíše půjde potvrzení rostoucího trendu.

Petr Fiala (uprostřed) společně s Václavem Klausem ml. (vlevo) a Filipem Humplíkem (vpravo). foto: ČTK

Petr Fiala (uprostřed) společně s Václavem Klausem ml. (vlevo) a Filipem...

„Modří“ v sobotu 22. dubna představili 190 opatření, kterými chtějí zajistit výměnu „levicově-populistické“ vlády ČSSD a ANO. Má jim k tomu pomoci 14 lídrů krajských kandidátek, kteří spolu s předsedou vystoupili na ideové konferenci v pražském Národním domě na Vinohradech. Snaha vyškrábat se zpět mezi nejvlivnější politické síly v zemi je v ODS patrná. „Sobotka spí, Babiš sní, a my občanští demokraté pracujeme,“ přisadil si o víkendu předseda Petr Fiala.

Nově nabyté sebevědomí má ale minimálně dva háčky. Ani nejvěrnější matadoři totiž nevěří, že se dožijí volebního superúspěchu už letos. Mnohem spíše půjde o to, potvrdit alespoň rostoucí trend. Tedy dostat se ze 7,7 procenta ve sněmovních volbách v roce 2013 nad deset procent.

Fialův pád

Kardinální otázka rovněž zní, jestli se při podobném výsledku zástupci ODS případně posadí do vlády s lídrem ANO Andrejem Babišem. V ní by byli odkázáni na to hrát druhé housle. Podle programu by se mohlo zdát, že jde o nepřijatelnou myšlenku. Zrušíme elektronickou evidenci tržeb, zrušíme kontrolní hlášení, hlásají občanští demokraté. Obojí přitom Babiš považuje za stěžejní počiny svého vládního angažmá.

Výrazný volební neúspěch přitom může předznamenat Fialův pád. Zatím se o něm v kuloárech nemluví. Není totiž nikdo, kdo by na sebe vzal úkol „převaděče“ strany zpět k volebním vítězstvím.

Tvrdá je i Fialova rétorika vůči samotnému Babišovi. Vedle vlády socialistů s komunisty je podle šéfa ODS lídr ANO vážnou hrozbou pro demokracii. Česká politika prý může „klesnout na samotné dno“, pokud Babiš ve volbách drtivě zvítězí. Jsou-li podobná prohlášení součástí předvolební taktiky, která při povolebním dělení moci rychle vezme za své, v tuto chvíli nelze vyloučit.

Stejně dobře může jít o snahu vyjít vstříc poptávce po silných osobnostech v čele stran. Petr Fiala nikdy neuměl ani nechtěl hrát roli takzvaného zlého muže. U člověka, který strávil většinu života na univerzitní půdě, je to pochopitelné. Mezi jeho spolustraníky je však patrná obava, bude-li tento styl v ostrých politických šarvátkách na konkurenci stačit. Výrazný volební neúspěch přitom může předznamenat Fialův pád. Zatím se o něm v kuloárech nemluví. Není totiž nikdo, kdo by na sebe vzal úkol „převaděče“ strany zpět k volebním vítězstvím.

Zemanův protikandidát

V příštích měsících se tak na nás z billboardů budou smát s logem ODS celostátně méně známé osobnosti. Kromě Fialy, jedničky pražské kandidátky poslankyně Jany Černochové, bývalého ministra dopravy Zbyňka Stanjury, který kandiduje na severu Moravy, a jihočeského exhejtmana Jana Zahradníka, jde o směs lidí známých spíše v krajích. Dle šéfa poslaneckého klubu Stanjury ale nebylo cílem vybrat na lídry kandidátek nové tváře.

Chceme nabídnout řešení, aby Miloš Zeman nepokračoval v mandátu až do roku 2023. Chceme postavit někoho, kdo bude mít reálnou šanci prezidentské volby vyhrát.

„Bylo to přirozený proces. Minimálně ve svých regionech jsou dost známí. Kandidátky kopírují volební kraje a ne republiku,“ řekl LN Stanjura. Složitou pozici ODS věrně ukazuje i debata o prezidentských volbách. Mementem je druhý nejhorší výsledek jejího nominanta a exšéfa Senátu Přemysla Sobotky. Strana ale zároveň nechce před přímou volbou kličkovat. Dokonce zvažuje, že přijde s vlastním jménem.

„Chceme nabídnout řešení, aby Miloš Zeman nepokračoval v mandátu až do roku 2023. Chceme postavit někoho, kdo bude mít reálnou šanci prezidentské volby vyhrát,“ uvedl Fiala v sobotu 22. dubna v reakci na dotaz LN. Jména možných adeptů neprozradil. Důvod? „(Fiala – pozn. red.) Mluvil o tom s několika lidmi. Nepodařilo se mu ale zatím najít nikoho, kdo by se do souboje se Zemanem pustil,“ říká jeden z politických matadorů ODS.

Co ODS navrhuje

DAŇOVÁ POLITIKA

 • Zavedení 15procentní sazby z hrubé mzdy (tím se zvýší mzdy o sedm procent).
 • Snížení sazeb DPH: z 15 na 10, z 21 na 19 procent.
 • Zrušení daně z nabytí nemovitosti a silniční daně.

PODNIKÁNÍ

 • Zrušení elektronické evidence tržeb.
 • Prosazení kuřáckých restaurací.
 • Zastavení omezené otevírací doby v obchodech.

ŠKOLSTVÍ

 • Zvýšení minimálního platu pro učitele na 35 tisíc korun.
 • Zrušení „pamlskové“ vyhlášky.
 • Zrušení povinné inkluze.

ZDRAVOTNICTVÍ

 • Kvalitní hospicová péče.
 • Individuální pojištění na míru.

ZAHRANIČNÍ POLITIKA

 • Zrušení povinnosti přijmout euro.
 • Zavedení důsledné přistěhovalecké politiky.

PRÁVO A SOUDNICTVÍ

 • Zrušení presumpce neviny (například v antidiskriminačním zákoně).
 • Zjednodušení soudních řízení.

Počet příspěvků: 3, poslední 29.4.2017 11:29 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.