Občanská boxerská strana: Další pražská radnice má své ranaře

Bojové sdružení občanských demokratů na Praze 11 dostává od starosty Dalibora Mlejnského 24krát nižší nájem než Městská knihovna.

Jakub Kalenský 2.5.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Občanský demokrat v Praze zřejmě musí kamarádit s boxery, aby získal nějaký stranický post. Po Praze 4, Praze 10 a Praze-Západ, kde působí boxerská sdružení ODS, se ČESKÁ POZICE podívala na Prahu 11, v níž vládne starosta a člen strany Dalibor Mlejnský. I v této pražské části lze najít pozoruhodnou vstřícnost radnice k boxerům a thaiboxerům. A i zde jsou svalovci s tělocvičnou od radnice členy Občanské demokratické strany.

Místní bojovníci, s nimiž se starosta Mlejnský před volbami 2010 fotil na billboardy, mají 24krát nižší nájem než Městská knihovna sídlící ve stejné budově. Mlejnský ani jeho úředníci ale nedokážou tento absurdní fakt vysvětlit.

Centrum bojových sportů sídlí v budově bývalého Kulturního domu Opatov. Ten sice podle katastru nemovitostí patří Magistrátu hlavního města Prahy, ale ve správě jej má radnice Prahy 11. Ve stejné budově je i Fitness club, restaurace nebo pobočka Městské knihovny v Praze. Všechny tyto firmy a instituce platí radnici této městské části nájemné ve výši statisíců ročně, boxeři a thaiboxeři však mají svou tělocvičnu prakticky zadarmo. Nájem pro centrum činí pouhých tisíc korun měsíčně.

Vyplývá to ze smluv a dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici. Radnice Prahy 11 a provozovatelé centra záležitost nedokázali vysvětlit ani jinak komentovat.

Mluvčí, která nemluví

Dobrat se aktuálního stavu oficiální cestou není snadné. ČESKÁ POZICE požádala tiskový odbor městské části Prahy 11 o smlouvy týkající se objektu Opatovská 1754 v pondělí 22. dubna. Mluvčí radnice Andrea Wolfová slíbila odpovědět do úterního rána – a v úterý odpoledne napsala, že radnice smlouvy zatím neposkytne a že je třeba si o ně zažádat podle informačního zákona.

Ve snaze vyhnout se několikatýdennímu procesu jsme zúžili dotaz na skutečnost, že boxeři mají několikanásobně výhodnější podmínky než Fitness club nebo dokonce Městská knihovna, a požádali o vysvětlení. Ani to však do konce týdne nepřišlo. Ve čtvrtek 25. dubna se ČESKÁ POZICE pokusila získat odpovědi na dotazy přímo od starosty Mlejnského. Ten se však schovával právě za svou mluvčí.

ČESKÁ POZICE: Zajímá mě smlouva z roku 2009, pod kterou jste podepsaný. Proč mají od Prahy 11 boxeři mnohonásobně lepší podmínky než třeba Městská knihovna?

MLEJNSKÝ: Pro to jsou naprosto jasné a objektivní důvody, které vyplývají z dopisu, který dostanete od tiskové mluvčí.

ČESKÁ POZICE: Od mluvčí jsem nedostal odpovědi od pondělí, tak už mi připadá jednodušší obrátit se na vás.

MLEJNSKÝ: Tak od pondělí, dneska je čtvrtek, a ty materiály jsou obsáhlé. Musíte vydržet.

Box má přednost před vzděláním

Nájemní smlouvu s provozovatelem sportovního centra, firmou XOB, podepsal starosta Prahy 11 Mlejnský v listopadu 2009. Kontrakt, který boxerům zajišťoval supervýhodný nájem tisíc korun měsíčně za bezmála tisíc čtverečních metrů, byl uzavřen na dobu neurčitou. V roce 2011 podepsal Mlejnského místostarosta Jan Meixner dodatek ke smlouvě, který upravil pouze výměru prostoru a stanovil, že správcem objektu je firma městské části Jihoměstská majetková. V jejích orgánech však figurovali stejní politici, kteří byli podepsaní už pod smlouvou.

Kontrakt, který boxerům zajišťoval supervýhodný nájem tisíc korun měsíčně za bezmála tisíc čtverečních metrů, byl uzavřen na dobu neurčitou

Tyto nesmírně lukrativní podmínky vyniknou ve srovnání s dalšími subjekty, které v budově sídlí. Radnice sice smlouvy neposkytla, nicméně ČESKÁ POZICE má kromě smlouvy Prahy 11 s XOB k dispozici dokument z června 2010 podepsaný tehdejším zástupcem starosty Luďkem Zítkou. Ten v odpovědi na interpelaci vznesenou během jednání zastupitelstva uvádí, že zatímco XOB platí za svých 994 metrů částku dvanáct tisíc korun ročně, provozovatel fitness centra za stejně velké prostory 460 tisíc ročně. Městská knihovna má k dispozici 1433 metrů a odvádí za to do pokladny radnice 418 tisíc ročně, a restaurace, jež má v pronájmu o čtvrtinu menší prostory než boxeři, dokonce 970 tisíc ročně.

V přepočtu na roční nájem za metr čtvereční to znamená, že boxeři měli v roce 2010 smluvně zajištěné stokrát lepší podmínky než rovněž komerčně zaměřená restaurace. A dokonce i knihovna, jež má určitý společenský přínos, a proto by bylo nižší než komerční nájemné pochopitelné, odváděla Praze 11 24krát vyšší částku než boxeři.

Vaše peníze jsou moje věc

Jak si ČESKÁ POZICE ověřila přímo v bývalém Kulturním domě, uvedené částky nájemného se u zmíněných subjektů příliš neliší ani dnes, radnice je spíše zvýšila. Oficiální odpověď poskytla jen Městská knihovna.

„Koncem loňského roku byla uzavřena nová smlouva na dobu deseti let. Nájem činí 302 Kč za metr čtvereční ročně, pobočka je o výměře 1433 metrů. Roční nájem tedy činí 432 180 Kč ročně,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí Městské knihovny Lenka Hanzlíková.

Jediný, kdo se o svém nájemném nechtěl vůbec bavit, byli boxeři. ČESKÁ POZICE hovořila s jedním ze dvou jednatelů a společníků firmy XOB, trenérem bojového centra Michalem Soukupem.

ČESKÁ POZICE: Jak si vysvětlit, že vaše firma XOB má v Opatovské tak nestandardně nízký nájem oproti dalším nájemcům v té samé budově?

SOUKUP: Proč se mě na to ptáte?

ČESKÁ POZICE: Protože jde o veřejné peníze.

SOUKUP: No… Tak já vám na to nebudu odpovídat ale.

Pozoruhodné vazby

Výpověď některého z provozovatelů Centra bojových sportů by přitom mohla být velice zajímavá. Při bližším pohledu na firmu XOB totiž nalezneme pozoruhodné vazby.

  • Jména obou jednatelů a společníků XOB, Daniela Hejreta i Michala Soukupa, objevila ČESKÁ POZICE v seznamu členů místního sdružení ODS Jižní město II, které je součástí oblastního sdružení ODS Praha 11. V této místní buňce objevíme i další nositele příjmení Hejret a Soukup se shodnými adresami – podle všeho boxeři přivedli do ODS i své rodinné příslušníky. Ve stejném místním sdružení figuruje i Pavel Majer – stejné jméno je i v seznamu boxerských trenérů na Opatově.
    Občanským demokratům na pražském Jižním městě čirou náhodou předsedá právě starosta Mlejnský. Jeví se to jako oboustranně výhodná spolupráce. Starosta dá ve své městské části stranickým podřízeným takové podmínky pro podnikání, na které by jinde nedosáhli. Na oplátku pak má ve své stranické buňce oddané členy, kteří hlasují, jak předseda místního sdružení potřebuje. Například tak, aby se dostal na kandidátku do zastupitelstva Magistrátu hlavního města Prahy. Fakt, že jde zrovna o boxery, přijde určitě na drsném Jižním městě také vhod.
  • Spolumajitel Daniel Hejret byl v době podpisu smlouvy obchodním partnerem zpěváka Daniela Landy ve firmě Ultra ANT. Právě o Landovi hovoří místní obyvatelé jako o člověku, který měl u Mlejnského lobbovat za to, aby sportovní centrum provozovali jeho přátelé. (Mlejnský ani jeho mluvčí na dotaz o roli Landy při uzavírání smlouvy neodpověděli.)
  • Hejret také figuroval jako jednatel ve firmě SKARABEUS TEAM, dnes SECURITY, která nabízí služby soukromých detektivů a ostrahu majetku a osob. Ve stejné společnosti byl přitom až do listopadu loňského roku společníkem Tomáš Jánský. Ten je známý díky obálkovému procesu okolo Věcí veřejných a jejich šéfa Víta Bárty. Jánský byl soukromým detektivem, který pracoval pro Bártovu firmu ABL, jemuž také dělal řidiče.
    Bártův bývalý kolega Jaroslav Škárka označil Jánského za člověka, se kterým pro ABL sledoval některé pražské politiky. Tato firma přitom v letech 2007 až 2009 dostala od Mlejnského radnice několik zakázek ve výši minimálně 20 milionů korun. Jánský dělal také řidiče Bártovu nástupci na ministerstvu dopravy Pavlu Dobešovi, v jehož autě bylo nalezeno odposlouchávací zařízení.
    Kromě detektivní kariéry je Jánský také trenérem thaiboxu. Jak v roce 2010 zmapovala Mladá fronta Dnes, Bártova ABL v Praze 11 sledovala několik politicky aktivních občanů, kteří byli „shodou okolností“ následně fyzicky napadeni. Bývalý místostarosta Jan Vašíček kvůli zastrašování raději utekl z ODS do TOP 09. „Když si vás na oblastním sněmu ODS fotí thaiboxeři na mobil, nemělo smysl tam zůstat. Zastrašovali nás, protože jsme nesouhlasili s vedením,“ řekl Vašíček MF Dnes. A týdeník EURO loni přinesl informaci, že jako pachatel jednoho z ataků v Praze 11 policisté identifikovali právě Jánského.
  • Ve sportovním centru trénuje také oddíl Hanuman Gym. Jak už ČESKÁ POZICE uvedla, v tomto klubu objevíme například Jakuba Malicha – významného člena ODS ve zrušeném sdružení Praha-západ a zároveň člena představenstva firmy Borsay, jejíž dluhopisy kupovala pro své klienty včetně Prahy 6 nechvalně proslulá společnost Key Investments.

Otázkou také zůstává, jak radnici napadlo uzavřít nájemní smlouvu za účelem provozování sportovního centra s firmou, která se do té doby ničím podobným nezabývala. V době podpisu smlouvy měla firma XOB podle výpisu z obchodního rejstříku jako předmět podnikání jen služby soukromých detektivů, zajišťování ostrahy majetku a osob, a dále zprostředkovatelskou, reklamní a obchodní činnost. Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti boxu, kickboxu, muay thai a dalších sportů si XOB zaregistrovala až půl roku poté, co jí radnice pro tyto účely poskytla prostory.

Musí se mlčet o ODS Jižní město?

Starosta Mlejnský se svým vztahem k místním boxerům nijak netají. Před volbami 2010 se s nimi nechal vyfotit na billboard, který dodnes visí na opatovském Kulturním domě. Kromě starosty a Daniela Landy je na fotce například boxer Roman Kracík, někdejší člen ochranky uprchlého miliardáře s vazbami na podsvětí Radovana Krejčíře.

Protože starosta ani boxeři nechtěli odpovědět, čím si Centrum bojových sportů zasloužilo natolik lukrativní podmínky, pokusili jsme se jim napovědět. Nejde náhodou o to, že jsou všichni zúčastnění (podobně jako v Praze 10) členy jednoho místního sdružení ODS? Jak jednatel XOB Soukup, tak starosta Mlejnský se však diskusi na toto téma vyhýbají.

ČESKÁ POZICE: Nemá ten váš výhodný nájem nějakou souvislost třeba s tím, že jste členem ODS?

SOUKUP: Proč se mě na to ptáte? To vůbec nechápu.

ČESKÁ POZICE: Protože jde o veřejné peníze, je ve veřejném zájmu vědět, jak je s nimi nakládáno.

SOUKUP: Já vím. Tak jo, nashledanou.

O mnoho úspěšnější nebyla ČESKÁ POZICE ani u Mlejnského.

ČESKÁ POZICE: Má to nějakou souvislost s tím, že to sportovní centrum provozují třeba členové ODS Praha 11?

MLEJNSKÝ: Posloucháte mě, co vám říkám?

ČESKÁ POZICE: Poslouchám, ale snad vy sám víte, proč podepisujete smlouvy.

MLEJNSKÝ: Ptáte se mě jako starosty, a existuje něco jako institut tiskové mluvčí, a tisková mluvčí vám odpoví, až ty materiály bude mít připravené v maximální míře.

ČESKÁ POZICE: Ale tohle je přece věc, kterou víte sám – jestli vědomě poskytujete výhodu svým stranickým kolegům…

MLEJNSKÝ: Pane Kalenský, mám mluvit anglicky nebo španělsky?

ČESKÁ POZICE: Tohle víte přeci lépe než vaše mluvčí, zda poskytujete výhody členům ODS Praha 11.

MLEJNSKÝ: Bavíte se se mnou jako zástupce tisku, a proto s vámi bude diskutovat tisková mluvčí.

Počet příspěvků: 3, poslední 29.4.2013 10:55 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.