Obamova bezpečnostní rošáda

Novým ministrem obrany bude současný šéf CIA Leon Panetta, na jeho post míří velitel operací v Afghánistánu David Petraeus.

Generál David Petraeus (vlevo) vystřídá ve funkci ředitele CIA Leona Panettu, který míří do čela Pentagonu. foto: REUTERSČeská pozice

Generál David Petraeus (vlevo) vystřídá ve funkci ředitele CIA Leona Panettu, který míří do čela Pentagonu.

Prezident Barack Obama se rozhodl provést personální změny v čele bezpečnostních institucí. Současný velitel operací v Afghánistánu generál David Petraeus (58) se má stát od září ředitelem Ústřední zpravodajské služby (CIA). Její dosavadní šéf Leon Panetta (72) má být od 1. července ministrem obrany. Oba ještě bude muset ve funkci potvrdit Senát. Změna zřejmě nastane i na místě náčelníka generálního štábu a na diplomatickém postu v Afghánistánu.

Obamovy kroky nepostrádají logiku s ohledem na blížící se volební rok 2012. Prezident si chce uvolnit ruce a prostor. Za jmenováním generála Petraeuse do čela CIA lze dešifrovat snahu dostat tohoto populárního velitele pro nadcházející prezidentské volby ze hry.

Profesor vojevůdcem

Leon Panetta má docela příkladné curriculum vitae pro ředitele zpravodajské agentury: profesor, právník, personální ředitel Bílého domu, kongresman. Právní povědomí, personalistika i politická jednání na nejvyšší úrovni – to jsou zkušenosti, které se jistě pro řízení takové instituce hodí. Jeho profesní charakteristika odpovídá tomu, co tušíme býti vhodným v měnícím se světě zpravodajských služeb, generaci po ukončení studené války, ve zcela odlišných a těžko srovnatelných podmínkách počátku 21. století. Ostatně, na rozdíl od jiných ředitelů, za dva roky ve funkci o něm nebylo příliš slyšet, což jest v této specifické pozici více než úspěch.

Panetta by mohl v čele Pentagonu více uvažovat a méně střílet. Pověsti USA by to jistě prospělo.

Za Panettova šéfování se zřejmě v CIA utvrdilo poznání, že nejkritičtějším místem střední Asie je Pákistán a subjektem hodným největší pozornosti je pakistánská zpravodajská služba. Byl by to skutečně pozoruhodný výsledek, pokud tedy – sebekriticky řečeno – není jen přání otcem myšlenky. Jisté náznaky (i ve formě úniků, zveřejněných ve WikiLeaks) by tu ovšem byly.

Těžko říci, jaký záměr je za jeho jmenováním šéfem Pentagonu. Možná jde o střízlivou kalkulaci, že Panetta není válečný štváč a nebude americká vojenská angažmá v daleké cizině zbytečně „hrotit“. Že bude více uvažovat a méně střílet. Pověsti USA by to jistě prospělo.

Na cestě do Bílého domu?

Čtyřhvězdičkový generál David Petraeus je odjakživa vojákem, civilními záležitostmi se zabýval při studiu mezinárodních vztahů. Ve funkci vrchního velitele v Afghánistánu nahradil taktéž čtyřhvězdičkového generála Stanleyho McChrystala a oproti svému předchůdci proslul zdvojnásobením počtu náletů na Tálibánce. Jeho brutálně přímočará taktika se zřejmě řídí heslem, že když něco nejde silou, jde to ještě větší silou. Místo stahování jednotek žádal jejich posílení. Jelikož rezolutně odmítá, že by měl prezidentské ambice, je právě proto nutno s ním vážně počítat, i když asi ještě nikoli v nadcházejících volbách. To by odpovídalo odhadu, že oplývá sebevědomím. Snad až takovým, že si někdy dokonce vážně myslel, že se v Afghánistánu dá vyhrát.

Osvícený vládce od zpravodajské služby očekává, že bude produkovat špatné zprávy. Chce je ale mít první, co nejdříve, přesné, věrohodné a úplné.

Některé hlasy ze zpravodajské komunity volbu Petraeuse coby šéfa CIA vítají, neboť má značné zkušenosti jako uživatel zpravodajských informací. Lze tedy očekávat, že generál vnese do zpravodajské agentury „bojového ducha“, což zavání nebezpečím, že zpravodajské odhady nebude nutno dělat, protože již dopředu bude zřejmé, jak asi dopadnou. Je možné, že politici – zvláště ti bojechtiví – s Petraeusem nebudou mít problém, protože jim nebude komplikovat věci zbytečným přemýšlením.

Se zlou se pak mohou potázat ti, kteří plédují pro zastavení těch příšerných setrvačností ze studené války, jež stále ovládají mnoho zpravodajských služeb, a pro vytvoření think tanků, které budou produkovat to, co od zpravodajské služby očekává (osvícený) vládce: špatné zprávy. Chce je ale mít první, co nejdříve, přesné, věrohodné a úplné.

Vše závisí na tom, jak Petraeus pojme ředitelování CIA. Zda se bude snažit přizpůsobit CIA obrazu svému, nebo jestli si jako dobrý manažer nastuduje žádoucí vztah CIA k Bílému domu. To by se mu totiž za pár let mohlo velmi hodit.