O „značném úplatku“ pro Dalíka si psali američtí diplomaté

Představitelé ambasády USA v Praze se v tajných depeších odvolávali na informace od výrobců pandurů - rakouské zbrojařské firmy Steyr.

Američané podezírali Marka Dalíka, přítele expremiéra Mirka Topolánka, z korupce již delší dobu. Vyplývá to z depeší, které uveřejnil server WikiLeaks a na něž upozornila MF Dnes. Diplomaté americké ambasády v Praze o Dalíkově roli při nákupu obrněnců za 14,4 miliardy korun informovali nadřízené ve Washingtonu minimálně třikrát. Američané se v tajných depeších odvolávali na informace od výrobců pandurů - rakouské zbrojařské firmy Steyr.

„Během obnoveného vyjednávání o pandurech začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Topolánkova chráněnce Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru. Výměnou za to by byl kontrakt obnoven,“ uvedla prý loni v únoru v depeši chargé d'affaires ambasády USA v Praze Mary Thompson-Jonesová. Dalík tvrdí, že si o žádné peníze neřekl, a již dříve pro deník Právo uvedl, že považuje celou věc za nesmysl.

Jde přitom  již o druhé závažné obvinění Marka Dalíka. O provizích, které údajně požadoval, poprvé promluvil manažer rakouské zbrojovky Stephan Szücs. Ten při výslechu společného česko-rakouského týmu vyšetřovatelů letos v březnu uvedl, že Dalík prý pokračování tendru na nákup pandurů podmínil platbou 18 milionů eur (450 milionů korun).