O vydání Víta Bárty rozhodnou poslanci až po 30. srpnu

Policie si dala podmínku, aby Bárta se Škárkou nenahlíželi do spisu. Budou smysl této podmínky poslanci VV respektovat?

Kauzou Bártových obálek se sněmovna bude za zabývat na srpnové schůzi. ČESKÉ POZICI to potvrdil předseda mandátového  a imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). „Požádal jsem předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou, aby se z mimořádné srpnové schůze stalo řádné zasedání poslanců. Dnes mi sdělila, že s tím souhlasí,“ řekl Tejc. To umožní zařazení debaty o imunitě Víta Bárty a Jaroslava Škárky na pořadí příští schůze, jejíž začátek byl naplánován na 30. srpna.

O vydání nového předsedy poslaneckého klubu VV Bárty požádala policie proto, že se údajně snažil koupit si loajalitu poslance Škárky a bývalé předsedkyně klubu Kristýny Kočí. Škárku chtějí policisté stíhat kvůli tomu, že nenahlásil nabídku úplatku dostatečně včas.

Imunitní výbor, jenž vydává doporučení, zda poslance zbaví imunity, se podle vyjádření Tejce sejde týden před srpnovou schůzí. Pokud se neprokáže, že se jednalo o vyšetřování, které bylo motivováno politickými zájmy, je Tejc připraven hlasovat pro vydání Bárty a Škárky. Na základě doporučení pak bude jednat i plénum sněmovny, které musí vydání dvou kolegů posvětit většinou všech přítomných poslanců. Každý, kdo se drží hlasování, nebo odejde z hlasovacího sálu, fakticky návrh podpoří.

Celý proces je provázen nestandardními okolnostmi. Především skutečností, že poslankyně VV Jana Drastichová jako místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru nahlédla do příslušného policejního spisu ač předtím ke kauze sama podávala policii vysvětlení. Podle některých názorů se měla nahlédnutí vzdát. Jeroným Tejc si myslí, že k pochybení nedošlo. Řekl, že policie si dala podmínku, aby do spisu nenahlížel Bárta se Škárkou. Kdyby existovala obava z vyzrazení důležitých skutečností případu, požádala by, aby spis nebyl zpřístupněn ani Drastichové.

Místopředsedkyně VV Dagmar Navrátilová však v České televizi uvedla: „Čekám na vyjádření mandátového a imunitního výboru a na vyjádření naší poslankyně paní Drastichové, která má možnost nahlédnout do spisu a může poslanecký klub informovat o záležitostech, které v tomto spisu jsou." Přiznala tím, že s Drastichovou o obsahu policejního spisu poslanci VV jednat hodlají, zda své poznatky budou či nebudou sdílet s Vítem Bártou, můžeme hádat.