Ceska Pozice

O příliš rychlých ústech Karolíny Peake

Vicepremiérka má problém: někdo ji předběhl s registrací nové strany LIDEM u ministerstva vnitra.

Úředníci ministerstva vnitra již posuzují návrh na registraci nové politické strany LIDEM. Jak informovalo úterní vydání deníku Právo, doručen byl 9. května, včetně nezbytných údajů o tříčlenném přípravném výboru, stanov a petice s podpisovými archy. Pokud bude vše v pořádku, do 24. května by mohla na českém politickém nebi zazářit nová partajní hvězdička. Háček tkví v tom, že Karolína Peake by v jejím čele nestála.

Zní to až neuvěřitelně. Peake založila novou politickou platformu v polovině dubna. S oznámením názvu vznikající strany, LIDEM (hra se slovy liberální + demokraté), peakovci pospíchali až překotně, zveřejnili jej už 3. května. A hned při té příležitosti udělali amatérskou chybu. Internetovou doménu lidem.cz se Charlesi Peakovi koupit podařilo (údajně za desítky tisíc korun), slovní ochrannou známku LIDEM již 4. května zaregistroval poslanecký asistent a mluvčí Karolíny Peake Pavel Kotrba. Opominuli to nejdůležitější, podat návrh na registraci stejnojmenné strany u ministerstva vnitra. Respektive - neměli pohromadě všechny náležitosti. Svatá prostoto!

Jak toto pondělí uvedla Peake pro Právo, chystali se tak učinit „asi za týden v pondělí“. A když se dozvěděla, že žádost o registraci strany s názvem LIDEM na vnitru již týden leží, byla „v šoku“. Jenže bez registrace u ministerstva vnitra je to vše tak trochu na nic. Dva politické subjekty se stejnými názvy nebo snadno zaměnitelnými zkratkami registrovat nelze. Kdo si žádost o registraci LIDEM podal, nevíme, ministerstvo vnitra prý tyto informace v rámci správního řízení neposkytuje

Hazardní paralela

Oznámit název projektu ve chvíli, kdy nemám pod kontrolou vše potřebné, vskutku svědčí o čiré naivitě a nepochopení reálného světa. Podobných příběhů známe spoustu, třeba ze světa registrací internetových domén. Tak například kdyby se bývalí členové VV více zajímali o problematiku hazardu, mohli se blamáže vyvarovat:

Občanské sdružení Brnění letos v březnu inovovalo svůj projekt Mapyhazardu.cz, který mapuje herny na území republiky a upozorňuje na místa, kde jsou herny povoleny v rozporu s místními vyhláškami. Na to 3. dubna zareagovali provozovatelé heren a kasin sdružení v UNASO-Unii herního průmyslu ČR. „Projekt Mapyhazardu.cz vychází z právní úpravy, která neexistuje,“ ohradili se mimo jiné v tiskové zprávě. A na 11. dubna avizovali představení internetového „kontraúderu“ Mapyodpovednychheren.cz. Také rychleji mluvili než konali.

UNASO-Unie herního průmyslu ČR totiž ve chvíli oznámení neměla zmíněnou doménu zaregistrovanou. A registrovat ji nestihla, protože hned 3. dubna byla adresa Mapyodpovednychheren.cz obsazená a vzápětí se na ní objevil i proklik na „konkurenční“ Mapyhazardu.cz...

Blamáž provozovatelů hazardu nebyla tak fatální, 12. dubna oznámili spuštění alternativních stránek Spolecenskyodpovedneherny.cz. V případě peakovců to tak snadné nebude. Rebrandovat „firmu“ ještě před jejím založením...

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.