Ceska Pozice

O příjem ředitelky premiérova kabinetu Nagyové nejde. Tady se hraje o Nagyovou.

Informace ČESKÉ POZICE nasvědčují, že cílem aféry je skandalizovat lidi kolem Petra Nečase a oslabit ho.

Proč trvalo zveřejnění prémií Jany Nagyové více než měsíc? foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Proč trvalo zveřejnění prémií Jany Nagyové více než měsíc?

Jana Nagyová, ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase, brala loni v březnu 273 tisíc korun. O dva měsíce dříve dostala k základnímu platu zhruba 33 tisíc prémii 100 tisíc. Informaci zveřejnil web Aktuálně.cz a skandál je na světě. Mainstreamové noviny kauze věnují celé strany zpravodajství, analýz a hysterických komentářů. Pak se objeví informace, že ještě lépe než pravá ruka premiéra na tom je hned několik osob z Úřadu vlády ČR, ale ten arogantní Nečas to nechce zveřejnit a nerespektuje příslušný verdikt Nejvyššího správního soudu.

Tón článků připomíná památný projev někdejšího komunistického bosse Milouše Jakeše, který hřímal, kolik ti zpěváci jako například ta hodná holka Zagorová berou. „Miliony berou,“ řekl Jakeš. Média volají po tom, aby veřejnost měla právo znát platy a odměny státních úředníků. Ale jde v této kauze právě o tohle?

Spíše je to tak, že Nagyová, ta hodná holka, někomu něco provedla, nebo někomu v něčem nevyhověla

Ano, daňový poplatník by měl vědět, kolik tito lidé berou, o tom není sporu. Jenže zároveň se ptejme, zda aféra skutečně vznikla kvůli tomuto oprávněnému požadavku veřejnosti. Podle všeho nevznikla po systematickém tlaku veřejnosti a médií na úřady, aby platy svých zaměstnanců zveřejnily. Spíše je to tak, že Nagyová, ta hodná holka, někomu něco provedla, nebo někomu v něčem nevyhověla. Anebo to možná byl dokonce ministerský předseda, kdo někoho naštval, někomu nevyhověl. A dotyčný pak už začal hledat páky, jak na Nečase vytvořit nátlak, aby se nechal přesvědčit. Objednal si „zajištění“ „něčeho“, našly se výplatní pásky Nagyové. Nic moc, ale lidé jsou závistiví, zkusíme je použít.

Tvrdíme, že motivem v žádném případě nebyla bohulibá snaha o zveřejnění platů a odměn, úsilí najít konečně tvrdý důkaz, aby byl posléze tajnůstkářský premiér hodnými médii dotlačen k odhalení skutečnosti. Ne, vůbec nejde o to, aby Pan Čistý byl ještě o něco čistším. Naopak jde o to, aby se trochu umazal. Motivem musel být obchod. Zda šlo o politiku, nebo o byznys, těžko říct.

Na základě čeho to tvrdíme? Kdyby byl motiv politicky čistý, ČESKÁ POZICE by již v prosinci loňského roku neobdržela informaci o výši odměn šéfky premiérova kabinetu, a to dokonce s tím, že kopie výplatní pásky jsou již dávno pořízeny. A proč jsme to nezveřejnili? Protože nám dokumenty nebyly poskytnuty! Dostal to někdo jiný.

Proč trvalo zveřejnění prémií paní Nagyové více než měsíc? Čekalo se na to, že Nagyová nebo Nečas raději vyhoví požadavkům vyděračů a uzavře s nimi obchod?

Že s těmito citlivými informacemi někdo operuje, se okolí premiéra – včetně Jany Nagyové – dozvědělo již dříve. Proč trvalo zveřejnění prémií paní Nagyové více než měsíc? Čekalo se na to, že Nagyová nebo Nečas raději vyhoví požadavkům vyděračů a uzavře s nimi obchod? Je pravděpodobné, že existují-li kopie výplatních pásek, pak byly z kabinetu premiéra pořízeny i jiné utajované dokumenty. Například digitální kopie diáře Nagyové. Kdo je zveřejní a kdy? A je-li pravda, že na Úřadu vlády je i řada vyšších příjmů, než má Nagyová, proč jsme se o takových výplatních páskách nedozvěděli nic? Snad proto, že jiná důležitá osoba ve vatě objednavatelům zrovna nevadí? Anebo proto, že byla přesvědčena a už spolupracuje? Ano, zní to jako konspirační teorie, ale jinak tuto kauzu číst jednoduše není možné.

Cílem lidí, kteří dokumenty disponují, bylo a je dosáhnout něčeho jiného než zveřejnění platů vysoce postavených úředníků. Tento problém je vedlejším produktem aféry, avšak média jej servírují, jako by v této kauze nic jiného neexistovalo. Po takové, mnohem závažnější informaci se novináři nepídí. Neinvestigují. Co, koneckonců, je dnes investigace? To, že jeden den jistý deník dostane od nějakého policisty záznam výpovědi Kristýny Kočí na detektoru lži, aby svědectví této poslankyně bylo zpochybněno? Nebo to, že dva dny poté jiný deník obdrží od jiného policisty část výpovědi poslance Víta Bárty, aby byl šéf Věcí veřejných diskreditován?

V novinách se dnes můžeme dočíst i to, jak je Nagyová vlivná a mocná spin-doktor(ka) premiéra, jak filtruje lidi, kteří se snaží k Nečasovi dostat, jak se o ní politici ODS bojí veřejně hovořit a podobně. Je patrná snaha ji přirovnat k různým šíbrům nebo výběrčím, kteří se v uplynulých letech motali kolem premiérů a mocných politiků. Udělat z Nagyové Miroslava Šloufa, pravou ruku premiéra Miloše Zemana, Marka Dalíka, nejlepšího přítele Mirka Topolánka, Zdeňka Doležela, šéfa kabinetu premiéra Stanislava Grosse a později i Jiřího Paroubka, Romana Janouška, kamaráda pražského primátora Pavla Béma, je mediálně efektní.

Zhruba před týdnem se v Praze rozšířila tutová informace, že Nagyová se vrátila z dovolené z Dubaje, kde byla spolu s mocnými pražskými lobbisty Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. ČESKÁ POZICE se ředitelky kabinetu samozřejmě zeptala, zda je to pravda. „Samozřejmě, že je to nesmysl. V Dubaji jsem v životě nebyla. Kdo takové zprávy rozšiřuje?“ zněla odpověď. Odkud jsme tuto informaci získali, jsme Nagyové neprozradili. Ale jsou toho v hlavním městě plné kuloáry. Někdo zkrátka po Nagyové jde.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.