O jedné zajímavé víkendové schůzce Karolíny Peake

Vicepremiérka absolvovala dle informací ČESKÉ POZICE setkání se šéfem ústavu spadajícího do gesce ministerstva obrany. O čem byla řeč?

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Karolína Peake má v posledních týdnech napilno. Coby vicepremiérka musí bojovat s korupcí, jako šéfka LIDEM buduje novou stranu a do toho všeho ještě řeší vládní rošády. Podle dosavadních informací se zdá, že sama Peake má v rámci personálních změn nakročeno na ministerstvo obrany (MO), kde by měla ve funkci vystřídat ministra Alexandra Vondru. Co o tom svědčí? Kromě novinářských spekulací i jedna zajímavá víkendová schůzka.

Vicepremiérka Peake se v neděli 2. prosince setkala s Václavem Irovským, ředitelem nově založeného Vojenského technického ústavu, který dříve spadal jako odštěpný závod pod státní podnik LOM Praha a patří do gesce ministerstva obrany. Schůzka se uskutečnila v luxusní pražské restauraci Bílkova 13 a dle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE se na ní řešily dvě otázky: kariéra Karolíny Peake v roli ministryně obrany a Irovského možné působení na ministerstvu obrany na postu generálního sekretáře.

„S paní místopředsedkyní vlády jsem se setkal náhodou a při této příležitosti jsem s ní jako s předsedkyní legislativní rady vlády projednával úkol, který mi uložila dozorčí rada státního podniku k otázce statutu podniku,“ sdělil redakci Irovský. Na dotaz, zda se zajímá o post generálního sekretáře MO, jejž v současnosti zastává Vondrův spolupracovník Jan Vylita, odpověděl: „Nikdy jsem neusiloval o žádnou funkci v žádném resortu. Fámy, které o mě šíříte, se nezakládají na pravdě. Veškeré své úsilí směřuji k vytvoření a rozvoji nového státního podniku pracujícího ve prospěch státu.“

Zdroj obeznámený s fungováním státních podniků nicméně ČESKÉ POZICI pod podmínkou anonymity řekl, že statut Vojenského technického ústavu se sice měnil, „ale důvod pro rozhovor s vicepremiérkou tam nevidím“. Není bez zajímavosti zmínit, že do kompetencí generálního sekretáře na ministerstvu obrany patří řízení státních podniků typu LOM Praha, Vojenského opravárenského podniku Nový Jičín či Vojenských lesů a statků ČR, jež disponují mnohamiliardovými majetky.

Vicepremiérka Peake na dotaz ČESKÉ POZICE setkání s Irovským potvrdila. Původně prý ale byla ve zmíněné restauraci na schůzce se šéfem svého kabinetu. K otázce, zda přjme nabídku funkce ministryně obrany, se nechtěla vyjádřit. Připustila pouze, že leží na stole.