O dobešovských dopisech ne-dopisech z Bruselu a porozumění psanému textu

Ministr školství zopakoval věty o neexistenci dopisů, jež by hrozily zastavením všech plateb z EU fondů. Ze dvou tedy citujeme.

Ministr školství Josef Dobeš si loni po nástupu do funkce objednal dva audity, z nichž jeden si po půlroce vymohl bývalý ředitel odboru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Josef Dobeš si loni po nástupu do funkce objednal dva audity, z nichž jeden si po půlroce vymohl bývalý ředitel odboru. | foto: ©? MŠMTČeská pozice
Ministr školství Josef Dobeš si loni po nástupu do funkce objednal dva audity, z nichž jeden si po půlroce vymohl bývalý ředitel odboru.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) na dnešní tiskovce mimo jiné uvedl, že „žije v Matrixu“, a dvě redaktorky kantorsky popíchl, že dělají stejné „chyby, protože sedí vedle sebe“. Ale pronesl i tato slova: „Znovu říkám, není žádná informace, že by nějaký dopis (o možném zastavení programu) jakoukoliv formou dorazil do České republiky.“ Neřekl tedy, že nepřišla utajená depeše premiérovi, jak informovaly páteční Lidové noviny nebo jak stálou zástupkyni při Evropské unii Milenu Vicenovou citoval týdeník Euro, ale pronesl obecná slova o „nějakém dopise“.

V tom případě ministr Dobeš už nemlží, ale vyloženě lže. V přímém přenosu, na kamery, do diktafonů... V dopise Evropské komise ze 24. ledna (a v jeho kopii z 25. ledna), ve kterém se hovoří o pozastavení platby 1,2 miliardy korun v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) a na nějž upozornila ČESKÁ POZICE, se totiž přímo píše, že „komise si rovněž vyhrazuje právo v případě nutnosti aplikovat úplné zastavení plateb (suspendaci) dle čl. 92 nařízení 1083/2006“.

Píše se to nejen v košilce doprovodného dopisu, který sekci řízení evropských fondů ministerstva školství (MŠMT) zaslalo 25. ledna stálé zastoupení ČR v Bruselu, ale i v poslední větě textu vlastního dopisu, který do Česka (nejen náměstku Michalu Zaorálkovi) zasílal Koos Richelle, generální ředitel pro zaměstnanost a sociální věci. Dopisy už bruselští úředníci posílají rovnou v češtině. Pro jistotu. Druhý dopis, který ČESKÁ POZICE získala, ale kvůli utajenému režimu (TIC) jej nesmí zveřejnit, má číslo jednací 284/2012-SZEU.

Přeloženo do běžné mluvy, to značí asi tolik:

Onen článek 92 hovoří o problematice „zastavení plateb“ tak, že při neplnění pravidel může dojít k zastavení všech průběžných plateb nebo jejich částí na úrovni prioritních os nebo programů (což se právě teď děje), a pokud Česko neučiní požadovaná opatření, může Evropská komise přijmout rozhodnutí o zrušení celého příspěvku! Jinými slovy – dnes je pozastavena část plateb, a pokud nebude MŠMT vskutku rychle (a dobře) jednat, mohou být skutečně zastaveny všechny platby, a když se nápravy nebudou EK líbit, dojde ke zrušení a nenávratné ztrátě peněz.

Takže varování o zastavení OP VK do Prahy skutečně dorazilo. „Zastavení opravdu hrozí,“ citovaly Lidovky.cz premiéra Petra Nečase (ODS).

„Na tento dopis musí Česká republika co nejdříve odpovědět a přesvědčit komisi o tom, že se uskutečnila zásadní zlepšení a přijala požadovaná opatření. Pokud členský stát, tedy Česká republika, požadovaná opatření nepřijme, může komise podle článku 92 nařízení 1083/2006 přijmout rozhodnutí o zrušení celého příspěvku společenství na operační program nebo jeho části. Dopis jsem obratem standardní cestou předala MZV, Úřadu vlády, MMR, MF a MŠMT,“ říká Vicenová.

Třeba ale ví ministr Dobeš víc než premiér, a spolu s kolegy čte nikoli mezi řádky, ale ob řádek. Anebo nerozumí psanému textu, když na veřejnosti říká, že mu žádný dopis o hrozbě pro celý operační program nepřišel. Na ministerstvo už totiž dorazily nejméně dva.

Počet příspěvků: 2, poslední 6.2.2012 09:33 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.