O cyklistickém poháru „tak trochu smutného vítěze“ Ivana Langera

V hanácké vsi Dolany se závodilo o trofej padlého mohykána české politiky, jehož právě Olomoučané „vykopli“ z parlamentu.

foto: © ČESKÁ POZICE, ilustrační fotoČeská pozice

V hanácké vesničce Dolany u Olomouce se jel minulý víkend již třetí ročník závodu mládeže v silniční cyklistice Cofidis Cup. Pro bicyklového „neználka“ docela neznámý podnik, přesto je třeba se o něm zmínit i s týdenním zpožděním. Závod se totiž celým názvem jmenoval Velká cena města Olomouce o pohár Ivana Langera. Musí to být pikantní pocit závodit o pohár padlého mohykána české politiky, jehož právě Olomoučané v roce 2010 „vykopli“ po čtrnácti letech z parlamentu.

Dejme si jméno někdejšího ministra vnitra například do kontextu s kauzou „Smetana“, ze které kdysi mocný politik vyšel jako uražený a ješitný „papaláš“. Olomoucký řidič autobusu Roman Smetana před posledními volbami do sněmovny přikreslil na předvolebních plakátech (nejvíce ODS) politikům tykadla. Pikantní na celém příběhu bylo, že Smetanu soudila manželka jednoho z počmáraných politiků – ano, Markéta Langerová. Jelikož Smetana odmítl odpracovat si jako trest 100 hodin obecně prospěšných prací, Langerova paní poslala šoféra na 100 dnů do žaláře. Nejvyšší soud nakonec před pár dny přerušil Smetanovi výkon trestu.  

Langer se po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 stal symbolem takzvané první kroužkové revoluce, kdy voliči výrazněji než kdy před tím využili nástroje preferenčních hlasů. Tehdejší volební manažer ODS Langer byl jednou z obětí – v Olomouckém kraji ho voliči coby lídra místní modré kandidátky vykroužkovali. „Trochu smutný vítěz,“ komentoval Langer výsledkový „knockout“.   

Přestože Langer nemá veřejné mínění na Hané zrovna nakloněné, o cyklistický pohár nesoucí jeho jméno se tu jezdí. A má pro to zastánce i kritiky. Tak například uživatel Mrak pod článkem na portálu RoadCycling.cz napsal: „Ivan Langer má cyklistiku rád a v Olomouci jí hodně pomáhá! To je pro mne jako cyklistu podstatná informace.“ Naopak pisatel Kurri22 Langerův patronát nad závodem komentoval takto: „Letos se to nejmenovalo ,Memoriál Ivana Langera‘?“ Letos se to nejmenovalo Memorial Ivana Langera?

Není to poprvé, kdy se „Íčko“ (tak Langerovi v odposlechnutých telefonátech říkával zesnulý boss František Mrázek) objevuje ve spojení se vsí Dolany. Langer v minulých letech při takzvaném sněmovním „porcování medvěda“ přihrál do obce Véska (část Dolan, kde má Langerova rodina dům) nemalé státní peníze. Pomohl tak vybudování luxusního sportovního areálu Dolany-Véska s golfovým hřištěm, tenisovými kurty a hotelem. Je to tak trochu hanácká variace na středočeskou Hostivici.

Ani papalášské chování, ani podezřelé „malé domů“ nebrání tomu, aby se v Dolanech jezdilo o pohár pana Langera. Politika se zkrátka do sportu tahat nemá.

Počet příspěvků: 1, poslední 27.5.2012 12:02 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.