Ceska Pozice

O čem se radili Janoušek, Hrdlička, Šťastný a spol.?

Osekání byznysu s veřejnými zakázkami v režii pražského primátora Bohuslava Svobody si vyžádalo schůzku pražských „kmotrů“ ODS.

Martin Shabu 1.12.2011

Kolo změn, které roztočil pražský primátor Bohuslav Svoboda, překvapil i staré matadory místní komunální politiky. Zatímco zpočátku se zdálo, že ostřílení borci pražské ODS a ČSSD Svobodu hravě odstřihnou od důležitých informací, události z minulého týdne potvrdily, že docenta Svobodu podcenili. Navíc ztratili smysl pro obezřetnost a neváhají plánovat schůzky i na tak rušném místě v centru města, jako je Obecní dům. Nachytal je při tom bulvární deník.

Schůzka to byla evidentně mimořádná. Vedle šedých eminencí pražské ODS Tomáše Hrdličky a Romana Janouška zavítal do Obecního domu předseda regionálního sdružení občanských demokratů Boris Šťastný, exprimátor Pavel Bém, jeho bývalý náměstek Rudolf Blažek a Milan Richter, starosta Prahy 10. Poslední zajímavou tváří byl Vladislav Husák, náměstek policejního prezidenta pro vnější službu. Pouze posledně jmenovaný však za setkání zřejmě zaplatí svým postem. Podle informací serveru Týden.cz by Husák kvůli „randez-vous“ v Obecním domě mohl přijít o funkci náměstka. Po zveřejnění informací o netradičním mítinku požadoval podle serveru idnes.cz ministr vnitra Jan Kubice vysvětlení po policejním prezidentovi Petru Lessym.

Mnohem důležitější však je ptát se, co zmínění účastníci schůzky vlastně probírali. Jistě nešlo o nevinnou konverzaci. Snažili se snad najít cestu, jak se popasovat s nově vzniklou realitou a koalicí ODS a TOP 09 na pražském magistrátu? Osekaný rozpočet na tunel Blanka, změněné podmínky na tendr na pražskou čističku, zrušení výstavby metra trasy D, krach tendru na svoz komunálního odpadu, změny ve vedení městských podniků – z výčtu ohrožených miliardových kšeftů se až zatají dech.

„Ti kluci mají problém. Dost se jim ořezal byznys. Zvykli si holit na pronájmech stánkaře, kteří prodávají buřty, i miliardy v městských podnicích. Ne, že by všichni lidé, kteří docenta (přezdívka primátora Bohuslava Svobody – pozn. red.) podpořili, byli holubice, ale alespoň to nerozjíždějí v takovém rozsahu,“ popsal ČESKÉ POZICI magistrátní realitu dnešních dnů vysoce postavený pražský politik ODS, který si nepřál být jmenován. Jiný straník jeho slova doplnil: „Za Béma si zvykli, že nestačí, když kape, musí pršet. Ne náhodou proto Bém investičně magistrát zavál na tři roky dopředu.“

Královské hody však zřejmě končí. Proto všichni podporovatelé velké koalice – rozuměj velkého byznysu jen pro firmy, které mají politické krytí – přemýšlejí o nové strategii. Koalice ODS a TOP 09 může navíc začít strkat nos do věcí zdánlivě minulých, a to by pro řadu komunálních politiků nemuselo být nic příjemného. Toto nebezpečí si zjevně uvědomují i takzvaní pražští kmotři. (Podle zjištění ČESKÉ POZICE se pražským kmotrům říká „titáni“. Označení „kmotr“ se používá pouze pro neoficiální představitele mimopražských stranických struktur.)

Existuje i další vysvětlení, proč se sešla skupina, která je symbolem nepříliš „voňavé“ pražské ODS, právě s policejním náměstkem Husákem. Že by se její účastníci chtěli ujistit, že se policie spokojila s pátečním uvězněním Josefa Kotrouše, ředitele městských strážníků, kterého si natočila při přijímání úplatku v souvislosti se zakázkou na poskytování služeb?

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.