Nutella aneb Jak chutná lež

Německý soud rozhodl: výrobce sladkostí Ferrero jednoznačně klame své zákazníky. Populární krém není tak zdravý, jak se tváří.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Italský výrobce sladkostí Ferrero jednoznačně klame své zákazníky, zní verdikt Vrchního zemského soudu v německém Frankfurtu. Etiketa oblíbené čokoládovooříškové pomazánky Nutella totiž u zákazníků na první pohled evokuje, že je krém zdravější, než je ve skutečnosti. Vrchní soud tak minulý týden potvrdil dřívější rozhodnutí soudu nižší instance, proti němuž se Ferrero odvolalo.

Problémem jsou zmatené informace o obsahu vitaminů a nutričních hodnot, proto soud zakázal společnosti Ferrero etiketu v této formě dále používat. V opačném případě výrobci hrozí pokuty ve výši 250 tisíc eur za každé porušení nařízení. Soudce dal svým verdiktem zapravdu žalobě spolkového sdružení spotřebitelů.

Sto gramů versus patnáct

Co ochránci spotřebitelů kritizují? Štítky na nutelle dle nich naznačují, že produkt obsahuje vysoké procento vitaminů a minerálních látek, ale pouze nízký podíl tuků a sacharidů. Zákazník tak může nabýt dojmu, že Nutella není pouze lahodně sladká, ale i překvapivě zdravá.

Jenže to má háček: zatímco obsah doporučené denní dávky vitaminů (etiketa nutelly uvádí 30 až 78 procent) se týká 100 gramů zkonzumované pomazánky, obsah doporučené denní dávky sacharidů a tuků (tři, respektive sedm procent) se týká pouze snědených 15 gramů nutelly.

Údaje jsou sice barevně odlišené, podle právničky spotřebitelského sdružení Susanne Einsiedlerové to však rozhodně nestačí, protože „spotřebitel se v první řadě dívá na procenta“. Dle odůvodnění soudu zákazníkovi v prodejně jednoduše chybí čas na to, aby množstevní rozdíly analyzoval. Koncern Ferrero reagoval okamžitou stížností k nejvyššímu německému soudu. Společnost v prohlášení zdůrazňuje své přesvědčení, že etikety jsou transparentní, srozumitelné a řídí se zákony. Štítky však prý do konce roku přesto změní.

Podle expertů ze spolkového sdružení spotřebitelů se jedná o běžný trik výrobců. Ostatně Ferrero na tomto poli není žádným nováčkem, jak nedávno odhalila německá organizace Foodwatch. Ta na svých webových stránkách sestavila seznam mistrů v klamání zákazníků a jejich reklamní tvrzení doplnila o komentář. Je mezi nimi hned několik výrobků italského producenta. Malá ochutnávka:

Čokoláda Kinder Chocolate

ČESKÝ REKLAMNÍ SLOGAN: „Extraporce zdravého mléka!“

FOODWATCH: Kinder Chocolate svůj produkt prodává s důrazem na „mléčné srdíčko“. Kdyby však chtěla vaše ratolest pokrýt svou denní potřebu kalcia mlsáním Kinder Chocolate, musela by sníst třináct tyčinek, což odpovídá 48 kostkám cukru a půlce másla.

Mléčný řez Kinder

ČESKÝ REKLAMNÍ SLOGAN: „Nechte se zlákat báječnou chutí našlehaného mléka ochuceného medem uprostřed kakaových piškotů. To vše nabízí Kinder Mléčný řez, chlazená svačinka, která si uchovává kvality čerstvého mléka, je bez barviv a konzervačních látek. Skvěle chutná, je lehká, výživná s obsahem vitamínů a minerálních látek.“

FOODWATCH: Lehká, výživná, s vitamíny – kdo by snad myslel na ovoce a zeleninu, mýlí se. Jde o produkt, který se skládá ze 60 procent z tuku a cukru. Oproti Kinder mléčnému řezu je i šlehačkový dort dietka, v průměru totiž obsahuje méně kalorií, cukru i tuku. Na kritické otázky organizace Foodwatch se výrobce Ferrero rozhodl neodpovědět. Ferrero má navíc ve zvyku své produkty spojovat se špičkovými sportovci. Novodobí gladiátoři dětem každodenně vyprávějí, že čokoláda, čipsy a uzeniny patří k jejich životnímu stylu a že díky nim dosahují takových dobrých výsledků.

I v České republice měla Nutella slavného propagátora, kajakářku Šťepánku Hilgertovou. „Snažím se dbát na to, aby můj syn jedl tak, jak má. Na Nutellu nedám dopustit. Když ji namažu na pečivo, vím, že jsem synovi dala víc, než jen to, co mu chutná. S Nutellou mám jistotu, že syn dostává tolik energie, kolik potřebuje,“ říká v reklamním spotu na lískooříškovou pomazánku s kakaem výrobce Ferrero česká olympijská vítězka Hilgertová. Popravdě řečeno by se jí tímto způsobem podařilo vypěstovat leda tak profesionálního diabetika.

Související články:

Počet příspěvků: 1, poslední 28.12.2011 09:38 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.