Nukleární kachna aneb Čemu se smějí v Izraeli

Íránská jaderná hrozba a vojenský útok Izraele jako ingredience pro poctivý šibeniční humor.

Pavel Pokorný 20.3.2012

Daffy Duck neboli bláznivá kachna je hrdinou kreslených seriálů Looney Tunes a Merrie Melodies společnosti Warner Bros a nyní i klipu, v němž vystupuje s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. foto: Česká pozice

Daffy Duck neboli bláznivá kachna je hrdinou kreslených seriálů Looney Tunes a Merrie Melodies společnosti Warner Bros a nyní i klipu, v němž vystupuje s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

„Jestliže to vypadá jako kachna, chodí to jako kachna, kváká to jako kachna, tak co to je, tak co to je? Správně, je to kachna, ale tato kachna je nukleární kachna.“ Víc ani izraelský předseda vlády Benjamin Netanjahu nemusel říkat, aby vybudil satiriky k reakci.

Premiér řečený „Bibi“ tuto kreaci se smrtelně vážnou tváří předvedl 5. března v projevu k proizraelské lobby ve Washingtonu, když reagoval na stále opakované tvrzení Íránu, že má v úmyslu využívat jadernou energii výhradně k mírovým účelům.

Výsledkem je video, v němž se Netanjahuova slova ve smyčce opakují, a do toho je namíchána kreslená postavička bláznivé kachny Daffy Ducka doplněná chytlavou hudbou. Klip je sexy, má rytmus a vtip, přestože téma je poněkud ponuré.

© YouTubeBenjamin Netanjahu a Daffy Duck, březen 2012.

Vskutku, íránská jaderná hrozba a potenciální vojenský útok Izraele nejsou zrovna obvyklé ingredience pro komedii. Izraelci však reagují na štvavou rétoriku a varovné signály, že Teherán chce jejich zemi smazat z povrchu zemského, po svém: šibeničním humorem, parodiemi i třeba kresleným bláznivým kačerem, píše agentura AP.

Premiér Netanjahu (a nejen on) naznačuje, že by Izrael mohl vojenskou akcí zastavit íránský jaderný program, o němž Teherán neustále referuje jako o mírovém, pokud selžou mezinárodní sankce. V případě útoku Izraele nejspíš bude následovat odveta, ať už přímo ze strany Íránu, nebo jeho spojenců Hamásu z Gazy a Hizballáhu z Libanonu.

To jistě není k smíchu, nicméně zmíněné skutečnosti nedávno inspirovaly scénáristy komediální show Eretz Nehederet (Skvělá země) k následující skeči. Dvě ženy se baví v restauraci. „Zase chceš cvičit?“ ptá se jedna, přičemž se zakusuje do šťavnatého hamburgeru. „Jasně, zima je pryč a nechci chodit na pláž v dvojnásobné velikosti plavel,“ odpovídá kolegyně. „Jaká pláž? Vždyť v létě se stane to s tím Íránem.“ Dáma číslo jedna dál pojídá burger. Při vědomí brzkého konce přece není třeba začínat s dietou...

Jedna facebooková skupina vyzývá Netanjahua, aby nezačínal válku s Íránem před květnovým vystoupením Madonny v Izraeli

I další komediální seriál, jak uvádí AP, se nevyhýbá vtipům o Íránu. Například v nedávné epizodě State of Nation herci prohlásili, že Izrael na Írán nezaútočí, protože ceny paliva do bojových letounů jsou příliš vysoké. A v jiné scénce z Eretz Nehederet mají diváci možnost se podívat přímo do íránského nukleárního reaktoru. Tam se dva vědci pídí po třetím kolegovi a odpovědí je kameňák: „Byl vyhozen.“ S jasnou narážkou na podezřelá úmrtí íránských jaderných vědců, z nichž Írán obviňuje Izrael.

Jedna facebooková skupina zase vyzývá Netanjahua, aby nezačínal válku s Íránem před květnovým vystoupením Madonny v Izraeli.

Jaderný reaktor hraje hlavní roli i v izraelské reklamě pro kabelovou televizi, v níž Izraelci převlečení za ženy klábosí se znuděným agentem Mossadu, který omylem vyhodí do vzduchu... íránský jaderný reaktor.

„Je to jakási očistná odpověď na existenciální strach, jemuž čelíme,“ říká Orr Knispel, redaktor magazínu Pnai Plus. Podle něho Izraelci reagovali podobně i během první války v Perském zálivu, když rakety Scud vystřelené z Iráku pršely na izraelská města.

Izraelci si uvědomují, že hrozba je reálná a mnohem konkrétnější než kdykoli předtím. Proto je obranná reakce lidí z kulturní fronty silnější, ironičtější, je v ní ještě víc černého humoru. „Vtipkujeme o tom, i když víme, že bychom měli situaci brát vážně,“ říká Ronen Barany, který ovšem natočil videoklip The Last Day, z nějž jde spíše jen strach. Vykresluje (soudný) den 23. února 2013, jenž následuje poté, co Izrael zaútočil na íránská jaderná zařízení. Střely dopadají okolo zraněných lidí, všemu vládne chaos a scenérii doplňuje obrovský atomový hřib v dáli...

Počet příspěvků: 2, poslední 21.3.2012 12:52 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.