Ceska Pozice

Nucený prodej nemovitostí roste

Objem nucených prodejů nemovitostí se ještě zvýší. Nejen v Irsku, USA či Španělsku, ale i v Česku.

Obchody s nemovitostmi, které jsou nuceně prodávané kvůli neschopnosti splácet dluhy, rostou. Výjimkou není ani Česká republika. Vyplývá to ze studie Global Distressed Property Monitor, kterou vypracovala Royal Institution of Chartered Surveyors, uznávaná nezávislá instituce, která sdružuje odborníky na realitní trhy. Nejmarkantnější je nárůst nucených obchodů v Irsku, USA a Španělsku. Tedy v zemích, kde se nejvíce projevila krize a kde byla nafouknutá realitní bublina. Analýza sledovala 25 zemí.

Nuceně prodávané objekty jsou ve většině případů obchodovány za nižší než tržní cenu. Počet akvizic je významným ekonomickým indikátorem. Analytici tvrdí, že rostoucí počet obchodů s nuceně prodávanými nemovitostmi signalizuje pokračující problémy na realitním trhu, naopak klesající množství vypovídá o obratu k lepšímu. Prognózy ale nejsou pozitivní. Ekonomové očekávají, že v následujícím čtvrtletí se obchody s nuceně prodávanými nemovitostmi ještě zvýší, přední místa na žebříčku budou patřit Irsku, Velké Británii, Španělsku, Portugalsku a Maďarsku.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.