Novým ministrem školství bude vědec Dalibor Štys

Přírodovědec z Jihočeské univerzity ČESKÉ POZICI potvrdil, že nabídku přijal.

Docent Dalibor Štys. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Docent Dalibor Štys. | foto: © archiv Dalibora ŠtyseČeská pozice
Docent Dalibor Štys.

Kdo se stane ministrem školství ve vládě Jiřího Rusnoka? Podle dvou na sobě nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE je již jasno; šéfem resortu by se měl stát Dalibor Štys. Vědec v nedávné době zastával post ředitele výzkumu na ministerstvu, které vedl Petr Fiala. Sám Fiala minulý týden dostal tutéž nabídku, ale odmítl ji. V kuloárech se posléze spekulovalo i o angažování ex-ministryně školství Miroslavy Kopicové, jež tento post již dvakrát zastávala.

„Osloven jsem byl a nabídku jsem přijal,“ sdělil ČESKÉ POZICI profesor Štys. Dalibor Štys je zakladatelem ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity v Nových Hradech (2002 až 2011 byl jeho ředitelem). Absolvoval fyzikální chemii na Univerzitě Karlově, titul kandidáta věd získal na Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV v oboru biochemie a habilitoval se v oboru Přírodovědné inženýrské experimenty v oblasti složitých a samoorganizujících systémů, zejména v biologii. Podílel se asi na padesátce vědeckých prací zařazených do databáze Web of Science, jež byly citovány více než 250krát.

Když Dalibor Štys nastupoval loni 1. listopadu do pozice ředitele výzkumu, vytyčil si několik priorit, mezi něž patřila mimo jiné i spolupráce na novém systému hodnocení vědy v ČR. Dne 16. listopadu byl jmenován profesorem na návrh vědecké rady Českého vysokého učení technického. V minulosti napsal také několik článků pro ČESKOU POZICI, které se týkaly vědní politiky. I z těchto podrobností je zjevné, že v čele resortu by měl po Fialovi stanout další člověk, jenž je především obeznámen s problematikou vysokého školství a vědy – méně pak se školstvím regionálním.