Novým francouzským prezidentem je François Hollande

Podle oficiálních odhadů získal ve druhém kole voleb kandidát socialistů 51,9 procenta hlasů. Jeho soupeř Nicolas Sarkozy jen 48,1 procenta.

Ve druhém kole francouzských prezidentských voleb v neděli 6. května zvítězil podle oficiálních odhadů se ziskem 51,9 procenta hlasů socialista François Hollande. Vystřídá poraženého kandidáta pravice, současného prezidenta Nicolase Sarkozyho, který získal 48,1 procenta. Tímto výsledkem se povrdilo očekávání před druhým kolem, o němž psala i ČESKÁ POZICE.

François Hollande se stává sedmým prezidentem páté francouzské republiky. Do úřadu by měl nastoupit nastoupit nejpozději 15. května a je po Françoisovi Mitterrandovi teprve druhým socialistickým prezidentem. Levice se vrací do Elysejského paláce po 17 letech.

Nicolas Sarkozy je druhým francouzským prezidentem, který neobhájil mandát. V roce 1981 se to nepodařilo Valérymu Giscard d’Estaingovi. Toho tehdy porazil socialista Mitteranda. Sarkozy je jedenáctou hlavou státu eurozóny, jež odchází ze svého postu v důsledku finanční krize.

Komentář ke druhému kolu francouzských prezidentských voleb přinese ČESKÁ POZICE zítra odpoledne po zveřejnění oficiálního výsledku.

Francouzským prezidentským volbám se ČESKÁ POZICE věnovala v článcích:

Počet příspěvků: 1, poslední 8.5.2012 08:22 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.