Diskuse k článku

Nový volební zákon: Honba za ideální proporčností by se mohla vymstít

Resort vnitra navrhuje dvě varianty, jak rozhodnout, komu svěřili občané vedení země na další čtyři roky. První – Česko jeden volební obvod – je politicky obtížně průchodná. Zřejmě projde ta druhá – zachování 14 volebních krajů, avšak změna matematického převodu hlasů na poslanecké mandáty. Představuje ale riziko pro skládání vlád.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Šumová 14.3.2021 6:41

Každý volební systém lze zneužívat k určitému způsobu vydírání, někdy velkými, někdy malými stranami. Já bych se inspirovala systémy, které fungují dobře. Vidím to např. v příkladu Švýcarska - zemičky velké, asi jako ta naše. Propojili tam volební systém s možností referend - a funguje to, protože žádný úředník, ani politik, si nemůže být jistý, že pokud nebude pracovat logicky a rozumně dlouhodobě ve prospěch lidí, může být JEDNODUŠE odvolán. U ostatních zemí to je většinou nadosmrti, anebo dokonce zákonnou definitivou pojištěné. Proč vymýšlet nově to, co jinde dobře funguje? Jak je možné, že tady o volebním systému po intervalu 11 let rozhoduje tentýž Rychetský, který ho vymýšlel kdysi - a prosadil - naprosto opačně? Rychetský, který celá léta stál velmi blízko u ústavního soudu a dokonce působil jako expert na ústavu? Co se stalo letos tak převratného, že o 180°otočil? Jaká je zas tohle strategie? Že by presidentské křeslo??? A není náhodou až skoro vlastizrádné měnit systém voleb půl roku př

D. Šumová 14.3.2021 6:45

řed volbami a navíc v době celosvětové pandemické krize? Proč je v článku možnost 1 volebního obvodu odbytá opakovaně větičkou: "... je politicky neprůchodná." - možná dnes skutečně je, ale nejsou od toho polemiky, neměla by se otevřít na toto téma celonárodní diskuse, co třeba formou otázky lidem v referendu? Zda chtějí raději 1 anebo 14 obvodů? No jo, ale to by se politikařit zas tak moc nedalo, to by opravdu rozhodovali lidé. Dobře, nebo špatně, ale lidé a ne politici, kterým jde o blahobyt.

P. Selinger 10.3.2021 7:59

Především : hlasy pro ty, kteří nedostali aspoň 5%, propadají a nepřerozdělují se. Zbytkové hlasy po rozdělní mandátů se takto : Zjistí se, kolik hlasů je třeba na mandát, první mandát se přidělí tomu, jehož zbytek je největší, pokud zbývající nevyužité zbytkové j ́hlasy jsou vyšší než počt potřebný na mandát, přiděluje se mandát v pořadí následujícímu podle velikosti zbytku.

J. Weiss 9.3.2021 15:52

Pokud by nebylo možné sestavit současnou koalici ANO s KSČM, tak bych neplakal.

I. Polák 9.3.2021 8:45

Nepozoruji, že by kterýkoliv volební systém na světě zajištoval hladké vytváření vlád. Vždy a všude po volbách panuje napětí a velké hádání, pravda někdy větší a někdy menší - jedny volby od druhých, i v tomtéž státě. Vládu nakonec stejně sestaví a to i v Nizozemsku, kde se například nezabývají nějakým volebním kvorem 5%. Setavování vlád u nás také neukazuje na skvělý výkon dosavadního volebního systému.

Oproti tomu kriterium, že hlas voliče z horní dolní má mít stejnou váhu jako hlas kteréhokoliv jiného voliče, dost dobře nejde kritizovat, zatímco opak ano a u nás byl dobře zdokumentován.