Nový směr ANO: ulevit drobným podnikatelům a oslovit voliče ODS

Předseda ANO Andrej Babiš v projevu na sněmu hnutí v neděli 17. února odmítl soustředění na živnostníky jako marketingový trik. Svou vizi shrnul do malého a levného státu, který nikoho neobtěžuje – musí se vžít do drobného soukromníka, aby pochopil, co ho trápí a jak mu ulehčit. Vlajkovou lodí má být jednotný odvod pro živnostníky.

Jaroslav Faltýnek obhájil post 1. místopředsedy hnutí ANO. foto: thispersondoesnotexistČTK

Jaroslav Faltýnek obhájil post 1. místopředsedy hnutí ANO.

Divoké změny v personálních otázkách se od sněmu hnutí v neděli 17. února ANO nečekaly. Překvapit mohla strana pouze tím, že zvolí nový kurz. A to se stalo. Ač předseda Andrej Babiš před dvěma stovkami delegátů několikrát řekl, že je tu hnutí pro všechny voliče, jistá novinka přece jen zazněla: ANO nově stáčí pozornost na živnostníky a malé podnikatele. Opomíjený elektorát se v předvečer kampaně do Evropského parlamentu může hodit.

„Nyní se bavíme o ulehčení práce, snížení byrokracie, digitalizaci a snížení kontrol. Nositelem těchto kompetencí je ministerstvo průmyslu a obchodu. Dřív to nešlo, protože názory pana Mládka (bývalý ministr za ČSSD) byly známé,“ řekl Babiš. Odmítl však, že by soustředění na živnostníky bylo marketingovým trikem. Svoji vizi shrnul do představy malého a levného státu, který nikoho neobtěžuje. Stát se podle něj musí vžít do drobného soukromníka, aby pochopil, co ho trápí a jak mu může ulehčit. Vlajkovou lodí má být jednotný odvod pro živnostníky.

Vyvážení negativních dopadů

Otočení kormidla doprava vyhovuje ostravskému primátorovi Tomáši Macurovi, jenž ovšem nezískal post místopředsedy. „Chtěl bych, abychom cílili na lidi, kteří reálně vytvářejí hodnoty.“ Na novou voličskou skupinu se Babiš zaměřuje poté, co si vyššími důchody naklonil seniory. Oslovená starších ročníků bývala pozice ČSSD, její prostor už ANO vyplnilo. Teď cílí na konkurenci – ODS. Do modrých se Babiš ostatně několikrát opřel i ve svém projevu.

Babišovi spolupracovníci odmítají, že by bylo tažení za hlasy živnostníků a podnikatelů „účelovka“. Spíše jde o vyvážení negativních dopadů spojených se zavedením kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb.

Výroky o trpících živnostnících, o které se podle premiéra léta nikdo nezajímal, vytočily předsedu ODS Petra Fialu: „Souhlasím s ním (Babišem), jen nerozumím tomu, proč uplynulých pět let dělal ve funkci ministra financí a premiéra pravý opak,“ napsal na Twitter. „Vláda s komunisty, socialistická politika, zvětšující se stát, rostoucí výdaje státního rozpočtu, nové regulace, předpisy, kontroly, omezování aktivních lidí – to je bilance hnutí ANO ve vládě,“ dodal.

Babišovi spolupracovníci odmítají, že by bylo tažení za hlasy živnostníků a podnikatelů „účelovka“. Spíše jde o vyvážení negativních dopadů spojených se zavedením kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. „Chceme jim teď více povolit. Je to přirozený krok. Navíc to má Babiš v genech. Řada věcí je už ve vládním prohlášení,“ upozornil LN zdroj z premiérova okolí.

Prakticky totožné vedení

Atmosféra na pátém sněmu ANO postrádala vypjaté momenty spojené s napínavými volbami, jaké zná česká veřejnost z jiných stranických sjezdů. Suverénní kandidát na staronového šéfa hnutí Babiš nastoupil k řečnickému pultíku už ráno ve zjevně dobré náladě. Ve třičtvrtihodinovém proslovu pochválil všechno možné – od názvu strany až po jím vykonanou práci. Popel si posypal na hlavu jen v otázce personálií. Ihned ale dodal, že už se to nebude opakovat. Několikrát se během své řeči trefil do opoziční ODS a Pirátů. Zopakoval, že jeho hnutí vzniklo, aby dalo věci do pořádku.

V závěru projevu stočil kritiku do vlastních řad. Odmítl kumulování funkcí a papalášství, na které si zvykli někteří členové hnutí. Nepřímo tak zaútočil na děčínského primátora Jaroslava Hroudu z ANO, který si na SPZ dal nápis primátor. Zmínil i luxusní superb, tím zase jezdil manžel středočeské hejtmanky. Babiš dále potvrdil očekávanou nominaci Dity Charanzové na pozici jedničky kandidátky pro blížící se evropské volby. Uvedl také, že by si přál, aby Věra Jourová pokračovala v postu eurokomisařky.

Hlasování o postech probíhalo rychle i díky elektronické volbě. Vedení zůstalo prakticky totožné. Babiš neměl protikandidáta a post předsedy s přehledem obhájil. Tlačítko pro jeho volbu zmáčklo 206 z 238 delegátů, tedy 86,5 procenta. Podobně na tom byla i jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek. Ani on nakonec neměl soupeře. Pro Faltýnka hlasovalo 190 delegátů.

Odpolední hlasování o postech probíhalo rychle i díky elektronické volbě. Vedení zůstalo prakticky totožné. Babiš neměl protikandidáta a post předsedy s přehledem obhájil. Tlačítko pro jeho volbu zmáčklo 206 z 238 delegátů, tedy 86,5 procenta. „Chci vám slíbit, že nadále budu vykonávat funkci předsedy s maximální energií a urputností. Ve prospěch našeho hnutí samozřejmě, ale hlavně ve prospěch všech občanů České republiky,“ řekl Babiš po znovuzvolení.

Podobně na tom byla i jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek. Ani on nakonec neměl soupeře, protože středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál se kandidatury od krajských sněmů vzdali. Oba pak byli zvoleni řadovými místopředsedy. Pro Faltýnka hlasovalo 190 delegátů. Vedle Jermanové Pokorné a Vokřála obhájil místopředsednický post i ministr životního prostředí Richard Brabec.

Novou tváří ve čtveřici řadových zástupců šéfa hnutí je předseda sněmovny Radek Vondráček. Ostravský rebel Tomáš Macura, který na sněmu vystoupil s kritickým projevem k poměrům v hnutí, jako jediný ve volbě neuspěl.

Dobré věci prosadíme s kýmkoli

Premiér Andrej Babiš se na sněmu hnutí ANO rozpovídal o úlevách pro živnostníky a podnikatele. Na to, proč se do tohoto tématu pustil až nyní, odpovídal v rozhovoru.

LIDOVÉ NOVINY: Stále více akcentujete snahu získat voliče z řad živnostníků…

BABIŠ: Ale to není pravda. Resort ministerstva průmyslu a obchodu byl v rukou ČSSD a pana ministra Jana Mládka. Mládek nesnášel živnostníky.

LIDOVÉ NOVINY: Ale pomoc živnostníkům se dá i z jiných ministerstev...

BABIŠ: Nyní se ale bavíme o ulehčení práce, snížení byrokracie, digitalizaci a snížení kontrol. Nositelem těchto kompetencí je ministerstvo průmyslu a obchodu. Dřív to nešlo, protože názory pana Mládka byly známé. Neměl jsem na to ani správné lidi. Není to ale tak, že nyní řešíme živnostníky, protože bychom chtěli víc doprava. Jsme vpravo i vlevo. Jsme první vládou, která jednoznačně prosazovala pravicové věci jako snížení státního dluhu či lepší výběr daní.

LIDOVÉ NOVINY: Co klíčového živnostníkům nabízíte?

BABIŠ: Říkáme: zjednodušíme vám život. To znamená odvody z jednoho místa. Nepotřebujete daňové poradce a účetní. Jednorázově zaplatíte sociální, zdravotní a minimální daň. Chceme vám zlepšit život, co se týká kontrol. Nechceme, aby jich byly desítky, ale jen pět. Aby byly koordinované a sdílené. Pokud nedostanete úvěr v komerčních bankách, připravíme pro vás program u Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Půjde o obdobu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu pro zemědělce. Chceme také webový portál pro právní poradenský servis. Děláme na tom s Hospodářskou komorou, se kterou se bavíme, kdo to zaplatí. Bude obsahovat veškerou legislativu pro živnostníky a podnikatele. Chceme také mistrovskou zkoušku, o které se mluví šest let.

LIDOVÉ NOVINY: Co z toho je nejdůležitější?

BABIŠ: Nejdůležitější je odvod s jednou částkou. Chceme živnostníkům zjednodušit život. To, že jsme se na to nyní vrhli, je dáno tím, že jsme dosud řešili jiné věci a resort patřil koaličnímu partnerovi.

LIDOVÉ NOVINY: To vypadá jako snaha vyluxovat voliče ODS, která o podobných prioritách mluví roky.

BABIŠ: ODS to ale přece měla možnost udělat. Co tady dělala v minulých vládách? Vždy dělali opak.

LIDOVÉ NOVINY: Myslíte si, že se vám prosazování úlev pro živnostníky a podnikatele podaří, když máte ve vládě ČSSD a ve sněmovních zádech KSČM? Budou slyšet na tyto programové teze?

BABIŠ: Začali jsme s digitalizací státní správy a pan Hamáček to převzal. Určili jsme vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci.

LIDOVÉ NOVINY: I pro snížení daní a zrušení superhrubé mzdy najdete u koaličních partnerů podporu ve sněmovně?

BABIŠ: Doufám, že ano. Pokud chce ODS pomoci živnostníkům, může nás teď podpořit. Když byly u vlády, dělali opak. V devadesátých letech přitom měli jedinečnou šanci. Neexistovaly kraje, nebyli jsme v Evropské unii, vše bylo tehdy jednodušší, ODS měla dominantní postavení.

LIDOVÉ NOVINY: Na druhou stranu museli transformovat celou ekonomiku, což určitě nebylo snadné.

BABIŠ: Kdyby šli na stáž do Singapuru, dozvěděli by se o investičním fondu a nikdy by možná kuponovou privatizaci nedělali. Vše by svěřili supermanažerovi a zůstal by majetek ve státních rukou.

LIDOVÉ NOVINY: To neustálé vymezování se vůči ODS vypadá, jako byste od sebe potenciálního pravicového koaličního partnera odháněl.

BABIŠ: My jsme je tři dny po volbách pozvali na jednání. Rozhodli se být v opozici. Sázejí na stoupající preference, ale zatím to roste spíše Pirátům. Máme ale některé společné body. Rozdíl mezi ANO a ODS je, že změny chceme skutečně prosadit.

LIDOVÉ NOVINY: Nezvýšilo by koaliční potenciál ANO, které by se nemuselo opírat o extremisty, kdybyste například pozvali nějakého zástupce jiných stran na sněm?

BABIŠ: Nezvali jsme nikoho, protože nikdy nikoho nezveme. Je to náš sněm. Jsme pragmatici. Spolupracujeme s cílem prosadit dobré věci. Ve finále je jedno, s kým to prosadíme. Udělali jsme nějaké programové ústupky, aby vznikla vláda. I díky jednorázové podpoře KSČM. Ostatní se nechtěli domlouvat ani na ustanovení orgánů sněmovny.

Martin Shabu

Slevami na jízdném si mladé voliče nekoupíme

Ostravský primátor Tomáš Macura je jeden z mála kritiků prvního muže hnutí. „Každý politický subjekt by měl definovat, co jsou jeho priority,“ říká rozhovoru Macura, který se neúspěšně pokusil získat pozici místopředsedy.

LIDOVÉ NOVINY: Pan předseda řekl, že jste strana catch all party, tedy pro všechny zleva i zprava. Vy naopak říkáte, že by se hnutí ANO mělo více vyprofilovat doprava. Jak to tedy je?

MACURA: Asi bude mít pravdu pan předseda. Mám s tím trošku filozofický problém, protože znám pojmy catch all party a podobně, ale nejsem přesvědčen, že to úplně funguje. Všichni občané musejí mít efekt z dobrého vládnutí. Myslím si, že každý politický subjekt by měl definovat, co jsou jeho priority. A ty priority podle mne nemohou, a možná že se mýlím, jít napříč celým spektrem, protože ty skupiny mají přece opačné preference, cíle a zaměření.

Snažím se, abychom jasněji definovali, pro koho hnutí je a na koho a kam primárně cílí. Chtěl bych, abychom cílili na lidi, kteří reálně vytvářejí hodnoty, a ty jsme postupem času trošku poztráceli nebo nám přestali rozumět. Ať jsou to podnikatelé, učitelé, inteligence, vědci, akademici a mladí lidé, kteří jsou perspektivou pro tuto zemi. My pro ně něco uděláme, podpoříme jejich aktivity a motivujeme je, ať se lépe podniká, zkoumá a inovuje, oni nám začnou věřit. Pak bude bohatší celý stát a mohou být větší dávky, důchody a minimální mzdy, ale naopak to nefunguje. Alespoň si to myslím.

LIDOVÉ NOVINY: Říkal jste, že strana má nízký koaliční potenciál, což se ukázalo po krajských volbách. Pan Babiš ale na sněmu kritizoval několikrát ODS i TOP 09. Není to kontraproduktivní?

MACURA: Máme v Ostravě koalici s ODS a funguje skvěle. Vždycky je to o lidech a jejich schopnosti se domluvit. Potom jsou jiná města, kde to nešlo. Víte, jak nízký koaliční potenciál jsme ukázali po parlamentních volbách. Kdy jsme byli dotlačeni do jakési menšinové vlády s ČSSD a musíme snášet toleranci od komunistů, protože v dané chvíli nebyla jiná volba.

To svědčí o tom, že nemáme ten potenciál. Nevím, jestli to chtějí všichni členové, nebo alespoň většina, ale já určitě ne. Abychom 30 let po revoluci v zásadě dali historicky největší praktickou sílu komunistické straně jako jakousi kompenzaci za to, že nás tolerují. Kdybychom bývali měli větší koaliční potenciál, k této situaci nemuselo dojít.

LIDOVÉ NOVINY: Jak chcete přilákat mladé lidi, aby volili ANO?

MACURA: Musíme být pro ně autentičtí. Ty si nekoupíte pragmatickými věcmi typu slevy na jízdném. To mi tam chybí. Neříkám, že je získáme během dvou měsíců do eurovoleb, ale je to spíše dlouhodobá vize, již musíme skupinám, které nám přestávají věřit, předat. Mezi ně patří ale i podnikatelé.

LIDOVÉ NOVINY: Berete neproměněnou nominaci na post místopředsedy jako nějaký signál?

MACURA: Ve vedení budu (Macura byl zvolen mezi členy předsednictva – pozn. red.). Beru to jako úspěch.

Kamila Bolegová

Počet příspěvků: 1, poslední 2.3.2019 10:16 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.

Autor

Martin Shabu

Martin Shabu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Další autorovy články

Ministr pro Evropu? Proč ne

26.10.2021 - 18.00