Nový šéf poslanců ČSSD: nikoliv ranař, ale diplomat!

Předsedou poslaneckého klubu sociální demokracie se stal Roman Sklenák, který umí mluvit s oběma vnitrostranickými tábory.

Další z líhně jihomoravských sociálních demokratů Roman Sklenák. foto: © ČTKČeská pozice

Další z líhně jihomoravských sociálních demokratů Roman Sklenák.

Nebude to vůbec snadná mise pro pana „Věcného“, jak mu řada straníků přezdívá. Nový šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák dostal za úkol „ukočírovat“ padesátičlennou skupinu poslanců, u níž po lánské aféře a uzemnění Sobotkových rivalů platí snad všechno, jen ne, že jde o soudržnou a názorově jednotnou entitu. Ta však do značné míry rozhodne o budoucnosti předsedy Bohuslava Sobotky a jeho rýsujícího se kabinetu s ANO a lidovci. Tedy nelehká výchozí pozice pro Sklenáka. Má šanci uspět?

Brněnský sociální demokrat a někdejší ředitel odboru Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je poslancem od roku 2010. V jihomoravské ČSSD je Sobotkovým spojencem. O tom, že by Sklenák mohl nakouknout do vysoké politiky, napovědělo už složení stínové vlády, v níž se na jaře na přání předsedy Sobotky stal stínovým ministrem práce a sociálních věcí.

ČESKÁ POZICE v úterý oslovila ředitele významné státní instituce, jenž má blízko k sociální demokracii a se Sklenákem v minulosti spolupracoval. „Roman je věcný a pracovitý člověk. Jeho určitou nevýhodou je, že se stává šéfem poslanců po Jeronýmu Tejcovi, který byl v minulém období silným předsedou,“ dodal náš zdroj pod podmínkou anonymity. Podle něho může být pro Sklenáka nevýhodou, že v minulosti nebyl příliš zvyklý zákulisně vyjednávat, což nyní v poslaneckém klubu bude pravděpodobně potřeba.U Sobotkova spojence Romana Sklenáka je důležité, že v minulosti vycházel s Jeronýmem Tejcem a Zdeňkem Škromachem

Neznalost zákulisního poslaneckého terénu by pro předsedu klubu nejsilnější sněmovní strany mohla být značným hendikepem. Na druhou stranu podle stranických znalců jihomoravské organizace ČSSD je u Sklenáka důležité, že v minulosti vycházel s Jeronýmem Tejcem a Zdeňkem Škromachem, dnešními rebely. „Roman byl v minulosti více Tejcův než Sobotkův. Se Škromachem zase spolupracoval na odborných tématech týkajících se ministerstva práce,“ uvedl již citovaný ředitel.

Takový názor v úterý podpořil jak Tejc, tak vlivný poslanec z Haškova tábora Jan Birke. „Určitě jsem hlasoval pro něj, teď už to mohu říct, patřil jsem k těm, kteří Romana Sklenáka považovali za vhodného adepta na tuto funkci od počátku,“ řekl po jednání klubu Tejc. Náchodský starosta Birke v úterý před hlasováním poslaneckého klubu ČESKÉ POZICI řekl, že Sklenáka považuje za dobrého kandidáta, kterého podpoří.

Stínový ministr práce se nejeví jako „ranař“, který by se v poslaneckém klubu pohyboval ve stylu zkušených stratégů Richarda Dolejše či Jana Hamáčka (místopředseda klubu). Mohl by však být diplomatem, jenž dokáže komunikovat se znesvářenými tábory haškovců a sobotkovců. Pokud se Sobotkovi podaří postoupit v koaličních vyjednáváních s ANO a lidovci kupředu, velkým šok-testem Sklenákovy připravenosti a odolnosti bude hlasování o důvěře nového kabinetu. Podle všeho by pak mohl mít na „zpracování“ deset až patnáct nespokojených poslanců.

Počet příspěvků: 1, poslední 20.11.2013 08:52 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.