Nový plán Tomia Okamury: Poslanecká sněmovna. Kde nakonec skončí?

Populárnímu podnikateli Senát nestačí. V rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že hodlá založit politické hnutí, jež bude usilovat o změnu Ústavy.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Pro někoho by byl šestiletý pobyt v relativně klidné politické instituci Senátu takřka snem. Nikoli však pro populárního podnikatele Tomia Okamuru, který v něm působí teprve od loňského podzimu. Od té doby neúspěšně kandidoval na prezidenta (skončil již po shromáždění petičních podpisů), a nyní hodlá založit politické hnutí, se kterým by se chtěl příští rok dostat do Poslanecké sněmovny.

„Tak v první řadě musím zdůraznit, že nepůjde o žádnou politickou stranu, ale o hnutí. To znamená, že mám zájem o podporu každého občana České republiky nehledě na stranickou knížku a jestli je to odeesák, komunista, nestraník. Budeme mít totiž pouze jeden bod programu,“ řekl podnikatel v nedělním rozhovoru pro web Akutálně.cz. Tímto bodem má být změna Ústavy, posílení prvků přímé demokracie, možnost odvolat politiky v referendu.

Zatím agitační fáze

Tento plán by se mohl voličům líbit. Zdá se totiž, že téma změny volebního systému a prosazování prvků přímé demokracie budou jedněmi z hlavních témat předvolební kampaně do sněmovny. Okamura se může snažit tyto prvky prosadit jako senátor, ale o jejich prosazení má zcela jinou představu – poté, co založí nové politické hnutí, a to případně pronikne do sněmovny, hodlá jeho podporu vlády vyměnit za schválení změn v Ústavě. „Musíme získat alespoň deset procent hlasů, abychom měli třeba dvacet poslanců, což by na základě mé vlastní zkušenosti stačilo, aby na takovém počtu záviselo bytí a nebytí vlády,“ dodal Okamura v rozhovoru.

Okamurův plán by se mohl voličům líbit

ČESKÁ POZICE v několika článcích informovala, že okolo Okamury, Víta Bárty (Věci veřejné), Holešovské výzvy a ekonoma Pavla Kohouta se nenápadně rodí politické hnutí s pracovním názvem Úsvit. „Sháním podporu skutečně u všech, skrz politické spektrum. Jsem v kontaktu s desítkami občanských iniciativ a hnutí z celé České republiky, teď je ta fáze vysvětlovací a agitační,“ potvrdil Okamura Aktuálně.cz své plány.

Co když však Tomio Okamura po případném vstupu do Poslanecké sněmovně zjistí, že ani v ní se mu nepodaří svůj plán prosadit? Pak by mu už zbýval jen Evropský parlament. A kdyby se mu to nepodařilo ani v něm, mohl by se vrátit do zlínského obvodu, kde odstartoval svou politickou kariéru, a vysvělit voličům, zda je chyba v „matrixu“, nebo v něm. Nepředjímejme však, vždyť nyní je teprve „ta fáze vysvětlovací a agitační“ před sněmovními volbami.