Nový Nečasův šéfporadce pro vědu a výzkum: Profesor Rudolf Haňka

Na postu hlavního vědeckého poradce Haňka vystřídá profesora Petra Fialu, jenž pozici opustil a stal se ministrem školství.

Rudolf Haňka připravoval reformu terciárního vzdělání a je členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vystudoval ČVUT, dlouhá léta působil v anglickém Cambridge. foto: © Česká poziceČeská pozice

Rudolf Haňka připravoval reformu terciárního vzdělání a je členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Vystudoval ČVUT, dlouhá léta působil v anglickém Cambridge.

Premiér Petr Nečas (ODS), který má nyní hlavní starosti s kvapným odvoláním ministra spravedlnosti, vyřešil jinou personální hádanku. Jeho dosavadní vědecký poradce, profesor Petr Fiala, se totiž stal ministrem školství. A jak Fiala uvedl v květnovém interview pro ČESKOU POZICI, post šéfporadce s ministrováním nelze skloubit: „Spolupráce v pozici hlavního premiérova vědeckého poradce není možná,“ řekl někdejší rektor Masarykovy univerzity. Kdo se tedy nového úkolu chopí a obsadí uvolněný post?

Podle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE se hlavním vědeckým poradcem premiéra Nečase stane v nejbližší době profesor Rudolf Haňka z Cambridge. Sám Haňka na přímý dotaz zatím nereagoval. Haňka je stejně jako Fiala členem v listopadu jmenované vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). O oficiální reakci na chystané Haňkovo jmenování jsme požádali tiskový odbor Úřadu vlády ČR.

Pozice vědeckého poradce je v Česku novou institucí. Poprvé byla obsazena koncem loňského září při otevírání Středoevropského technologického institutu v Brně (CEITEC), kdy o zřízení postu informoval sám premiér. „V řadě vyspělých zemí, které skutečně sázejí na vědu, výzkum a inovace, je zvykem mít hlavního vědeckého poradce. Rozhodl jsem se tímto inspirovat a jmenoval jsem na tuto pozici dlouholetého a úspěšného rektora Masarykovy univerzity, profesora Fialu,“ uvedl tehdy Nečas.

Spojnice mezi vědci a vládou

Fiala měl být článkem mezi vládou a vědci. Dle předsedy vlády se hlavní poradce má starat především o řízení vědy a výzkumu. „Bude mít za úkol koordinovat veškeré vědecké a výzkumné aktivity a současně bude základním komunikačním článkem mezi vládou, vládní radou a vědeckou komunitou,“ řekl Nečas. Před časem také v Mladé frontě DNES dodal, že se v druhém poločase své vlády chce soustředit na změny ve školství a vědě.

Fiala v prosinci ČESKÉ POZICI sdělil, že kromě toho chystá i vytvoření jakéhosi „parlamentu vědců“, pracovně nazývaného Fórum pro výzkum a vývoj. „Naší představou je, že by se dvakrát, třikrát ročně fóra zúčastnilo asi čtyřicet lidí, kromě členů RVVI také reprezentanti klíčových institucí a skupin, kteří se v oblasti vědy a výzkumu pohybují. Diskutovali bychom společně, co je zapotřebí udělat, a názory vzešlé z těchto fór by mohly být velmi užitečné a byly by využity pro zlepšení činnosti Rady. Dovedu si představit, že se fórum podaří vytvořit již v průběhu roku 2012,“ řekl nynější ministr Fiala.

Dá se očekávat, že Haňka bude na Fialovu činnost navazovatDá se očekávat, že nový poradce profesor Haňka bude na Fialovu činnost navazovat. Oba jsou členy RVVI a podílejí se na přípravě reformy terciárního vzdělávání. „Myslím, že jejich názory na to, co potřebuje česká věda a výzkum nejsou příliš rozdílné. Haňka by měl přinést i zahraniční pohled, jak řízení vědy funguje v zahraničí,“ komentuje Haňkovo budoucí angažmá zdroj ČESKÉ POZICE. Profesor Haňka byl ostatně jedním ze signatářů listu, kteří ministra školství vyzývali k pokračování reforem českého vysoké školství.

Životopis Rudolfa Haňky:

V roce 1961 vystudoval s vyznamenáním ČVUT v Praze, od roku 1968 působil v zahraničí především na Wolfson College (University of Cambridge). Roku 1972 zde získal titul M.A., na University of Strathclyde (Glasgow) obdržel doktorát Ph.D. Profesorem je od roku 1999.

Odborně se věnoval lékařské informatice s orientací na aplikace umělé inteligence a statistického rozpoznávání obrazů v medicíně a management znalostí. Je autorem řady publikací. Ve Velké Británii byl zvolen členem několika královských učených společností. V roce 2003 mu Akademie věd ČR udělila Bolzanovu medaili za přínos k matematickým vědám. Byl též hostujícím profesorem na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Mezi akademiky se před časem spekulovalo, že se hlavním premiérovým poradcem stane další člen vládní vědecké Rady, profesor Jiří Málek, bývalý rektor Univerzity Pardubice. Společně s Rudolfem Haňkou se také oba ocitli podle informací ČESKÉ POZICE mezi poptávanými kandidáty na post náměstka pro vysoké školy a výzkum, který nyní zastává profesor Ivan Wilhelm. Třetím jménem, o němž se v této souvislosti v květnu hovořilo, byl údajně i Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty UK. Všichni ale nabídku odmítli.

Související články:

Počet příspěvků: 1, poslední 4.7.2012 05:20 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.