Nový náměstek ministra obrany pro akvizice: Nečasův známý Karásek

Politik ODS Libor Karásek se přijetím postu může chtít odvděčit svému spojenci a předsedovi strany, který ho na resort obrany přivedl.

Ministr obrany Vlastimil Picek (vpravo) a náměstek pro obranné akvizice Libor Karásek. foto: © MOČeská pozice

Ministr obrany Vlastimil Picek (vpravo) a náměstek pro obranné akvizice Libor Karásek.

Nejdůležitějším mužem na ministerstvu obrany (MO), který dohlíží na vojenské nákupy, se v pátek stal Libor Karásek (ODS), dosavadní náměstek ministra obrany pro ekonomiku. Šéf tohoto resortu Vlastimil Picek se rozhodl obsadit tento post bývalým starostou Uherského Hradiště, který se na MO dostal za exministra obrany Alexandra Vondry na přímou žádost premiéra Petra Nečase.

Proč se rok před volbami profesionální politik ODS Karásek rozhodl vydat do nejisté oblasti náměstka ministra obrany pro akvizice? Možná jsou dvě vysvětlení.

  • Loni se z funkce náměstka pro akvizice poroučel exnáměstek pražského primátora Rudolf Blažek. Důvodem bylo, že nezískal bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Od té doby byla tato náměstkovská židle prázdná.
    Loni v prosinci se pak odehrál souboj o post ředitele Úřadu pro vyzbrojování, jenž je v hierarchii MO pod náměstkem. Osmidenní ministryně obrany Karolína Peake totiž odvolala ředitele tohoto úřadu Pavla Bulanta, kterého však znovu jmenoval ministr Picek. Loni v létě si pak vyslechl obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele v kauze Casa Bulantův předchůdce Jiří Staněk.
    Je tedy zřejmé, že křeslo náměstka pro akvizice je horké. V této souvislosti se nabízí první vysvětlení Karáskova rozhodnutí. Pokud má Karásek, jenž patří mezi nejbližší spojence premiéra Petra Nečase, zájem kandidovat na nějakou politickou funkci v supervolebním roce, bez silné podpory stranického šéfa se neobejde. Odmění ho Nečas za práci na horkém křesle?
  • Druhým vysvětlením Karáskova rozhodnutí je armádní zakázka, s níž si MO dva roky neví rady. Důležitým úkolem nového náměstka je dle jeho slov „úspěšné dokončení nákupu stejnokrojů pro naše vojáky“.
    Předloni muselo ministerstvo obrany soutěž za 92 milionů zrušit, protože kvalifikační předpoklady splnila pouze jedna společnost, ale nikoli s nejlevnější nabídkou. Loni soutěž kvůli nedodržení technických kritérií skončila až u antimonopolního úřadu.
    Vojáci počítali s tím, že si nové uniformy obléknou už v roce 2011, ani po dvou letech je však nemají. Pokud by náměstek Karásek dokázal dotáhnout alespoň tento tendr do konce, mnoho armádních představitelů by zajásalo.