Nový iPhone je v Česku nejlevnější, ale i nejdražší

Nejvýhodněji je nejnovější hit společnosti Apple k dostání v Kanadě.

Prodej nejnovějšího iPhonu 4S už běží na plné obrátky i v České republice. Chytrý telefon je k mání jak v české verzi internetového obchodu společnosti Apple, tak u mobilního operátora Vodafone. Jen tuzemská cenová politika trochu připomíná novelu skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda.

Zatímco ceny, za něž u nás iPhone 4S prodává přímo Apple ve svém internetovém obchodě, jsou jedny z nejnižších v celé Evropě, nákup u operátora se vyplatí jen s tarifem. I v takovém případě ale český zákazník zaplatí mnohem víc než zájemci v zahraničí.

U Vodafonu je zařízení k dispozici ve variantě s pamětí 16 a 64 GB. Nedotovaná cena nižší verze činí 16 277 korun, což je téměř o dva tisíce víc, než za kolik stejný model nabízí Apple Store, kde je smartphone k mání za 14 490 korun.

Když na cenovou propast upozornili rozhořčení uživatelé na mikroblogu Twitter, společnost Vodafone odpověděla následovně: „Vodafone není primárně prodejcem telefonů, ale mobilním operátorem, z čehož vyplývá i naše prodejní strategie, kdy zvýhodňujeme zákazníky, kteří chtějí telefon používat s našimi službami. Podle výše minimálního plnění může zákazník získat iPhone 4S i výrazně levnější než od společnosti Apple, a to až o čtyři tisíce korun.“

Pravdou ale také je, že podíváme-li se po světě, je nabídka českého Vodafonu stále ještě jedna z nejdražších. S minimálním měsíčním plněním 1177 korun telefon u nás vyjde na 11 577 korun. Německý zákazník ho za měsíčních 1250 korun dostane v přepočtu za necelé čtyři tisíce. U britského Vodafonu je telefon při srovnatelné výši plnění dokonce osmkrát levnější než v ČR!

Za zřejmě nejvyšší cenu iPhone v současnosti nabízí největší internetový obchodník s elektronikou Alza.cz. Šestnáctigigabytový telefon budou mít na skladě sice až v listopadu, už dnes si ho ale lze předobjednat za 17 999 korun. Cena rozhodně nekoresponduje s náklady koncernu Apple na hardware, které se pohybují mnohem níž. Zjistil to nedávno institut pro výzkum trhu iSuppli, podle kterého v kalifornském Cupertinu za součástky iPhone 4S neutratí víc než 3355 korun.

To samozřejmě automaticky neznamená, že Apple na každém iPhonu vydělá téměř třináct tisíc korun. Velká část peněz padne na vývoj, expedici, prodej, marketing, software a samozřejmě produkci.

Výroba se ale ankonec v celkové kalkulaci nijak zásadně neprojeví. „Sešroubovat“ iPhone 4S totiž Apple vyjde na necelých 200 korun. Své chytré telefony společnost nechává vyrábět u tchajwanského Foxconnu, který často média kritizují za špatné pracovní podmínky a nízké platy. Ostatně celé mi to trochu připomíná jednoho elektrikáře, který nedávno prohlásil: „Nahodit jistič stojí tři koruny, ale vědět kterej, to stojí patnáct set.“

Nedotovaná cena iPhonu 4S 16 GB ve vybraných zemích

ZeměCena v korunách
Kanada11 591
USA11 766
Čína12 943
Švýcarsko13 269
Velká Británie14 345
Česká republika14 490
Austrálie14 845
Španělsko14 996
Nizozemsko14 996
Německo15 747
Rakousko15 747
Francie15 747
Norsko15 747
Švédsko15 922
Belgie16 248
Itálie16 498

Pramen: výpočet ČESKÉ POZICE