Diskuse k článku

Nový blok v Dukovanech má zajistit soběstačnost Česka i lepší ceny

Vláda slíbila peníze na stavbu jádra v Dukovanech – stát půjčí firmě ČEZ. Cílem je nezávislost země na elektřině ze zahraničí. Pokud by šlo vše dle plánů, Češi by mohli po dostavbě Dukovan svítit či ohřívat levněji než dnes. Když cena elektřiny v budoucnu poroste, na stavbě vydělají. V opačném případě si připlatí desítky korun ročně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Ludvík 24.6.2020 9:11

Česká republika je zcela soběstačná; navíc je významným exportérem (polovina produkce JETE). Jaderná elektrárna je base-load; proč tedy není přiznáno, že jde o zvýšení exportu elektřiny za situace, kdy zavírání JE v Německu pro ně znamená ztrátu části základního výkonu, který bude od nás nahrazen? Stovky miliard zaplatí náš spotřebitel ve zvýšené ceně elektřiny.

V. Novák 7.6.2020 17:59

Westinghouse už po mnoho let nepostavil jedinou elektrárnu, jeho pokus v Číně skončil tak, že nakonec, po mnoha malérech, musel odevzdat dokumentaci, aby si to Číňani mohli DoDo - dodělat doma, jako kdysi škodovku. Navíc není americký, koupili ho Japonci a pak se ho zbavili nějakému kanadskému fondu.

EDF - to je vlastně Areva, která se vycajchnovala na Olkiluoto tak, že se musela nechat pohltit EDF. V tendru k Temelínu nedokázala ani dodat požadovanou dokumentaci, jenom soudit se zvládala dobře.

M. Kozák 7.6.2020 10:38

Výběrové řízení? Rusové a Číňani to maj už dopředu zbytečné. Jsou to noví nepřátelé a když, tak pro upevnění se vyrobi "kauza" a je to! Ale představte si dát do výběrových podmínek bod : Dodávka včetně zajištění paliva a jeho likvidace! To by byla teprve sranda!

V. Novák 7.6.2020 17:50

To by vyhráli Rusové.

Takže to nejde. A navíc máme zákony, které nám znemožňují odevzdávat "vyhořelé" palivo TVELu, který o ně dost stojí.

M. Kozák 7.6.2020 20:21

Jó fajn kafkárna. Úložiště nikdo nechce, tak kam s ním? Takže to jsou amíci, že?!? Ale Rusové by byli levnější haha

I. Ludvík 24.6.2020 9:20

Promiňte, ale podporovat Rusy ve výrobě jaderných zbraní není dobré řešení. Jaderný odpad je největší hrozbou budoucnosti, a úložiště, rozesetá po planetě, jsou nesmysl. Samotné úložiště je - s ohledem na poločas rozpadu isotopu uranu 235 - krátkodobým řešením.

M. Kozák 24.6.2020 10:57

Totéž lze tvrdit i o amicích, navíc od 89 . jsou jako puštění z řetězu. A ta úložiště jsou i zásobárna do budoucna. Závěr pro vás, elektrizace se bude jen navyšovat a větrníky to nevytrhnou.

J. Paleček 8.6.2020 0:13

Taky jste si z otevřených zdrojů zjistil jaké vzdělání má jeden z těch dvou vyhoštěných diplomatů? Že by jen náhoda.

A. Gamrot 7.6.2020 7:09

Jaderné bloky, myslím už nově postavené, měly už být minimélně ve výstavbě, pokud už ne rovnou hotové. Nebo jinak Nové bloky Temelína + Dukovan. Vzhledem k tomu, že spotřeba elektřiny klesat nebude a s tlakem na elektromobilitu lze předpokládat, že jednoznačně poroste. V neposlední řadě s plánovaným útlumem uhelných zdrojů výroba poklesne. Spoléhat na lokální výrobce na bioplyn, fofrníky a soláry je mírně řečeno slaboduché. Ať už chcene či ne, bez nového a solidního zdroje elektřiny se neobejdeme protože v nejbližších létech při takto nastavených parametrech výroba bude přinejmenším stagnovat a spotřebě zde již byla řeč. V neposlední řadě jádro je nejvíce ekologický zdroj energie, což vůbec nelze říci o větrnících a solárech. Opravdu ekologické nejsou. Aspoň v porovnání z jádrem.

Přeji pěkný den

D. Šumová 7.6.2020 5:32

Zajímalo by mě, proč by do toho, co se náš stát rozhodne na poli půjček ČEZu - kde vlastní majoritu - měla cokoliv říkat Evropská komise. ČEZ je náš, stát jsme my, peníze státu jsou peníze Česka - tak proč ten dozor??? Elektřinu také budeme vyrábět my a pokud ji budeme dodávat ven, tak normálně obchodním způsobem. To když budu potřebovat půjčit od státu, tak se taky budu muset chodit ptát Evropské komise???

I. Ludvík 24.6.2020 9:27

Na to vám lehce odpovím: jednalo by se o nedovolenou státní podporu, která je v prostoru otevřeného trhu nepřijatelná kvůli poškozování konkurenčního prostředí (viz třeba těžba uhlí v Polsku).

O. Kozel 6.6.2020 8:30

Tohle jsem slyšel před Temelínem! Já, kdyby jsem řídil stát jako firmu tak také nepřiznám že nový blok bude mít fluidní spalování na vojtěšku.

L. Bulvová 5.6.2020 17:22

Co to melete za kraviny. Soběstační ve výrobě elektřiny, jsme vyvážíme ji z 1/4 . Nevidím jediný důvod proč okrádat daňové poplatníky vystavbou dalšího bloku. my ji prodáváme přes burzu a nakonec mají češi drsžsí elektřinu jak na západ od nás , přitom s e vyrobí tady, zapaltili jsem si trafostanice ,abychom zabránili výpadkům díky tomu, že Němci jedou na větkáky amají nárazovou výrobu. A ́t si to postaví ty co to potřebují.

M. Kozák 7.6.2020 10:29

Hele, všimla jste si data 2038, he??? Skončí uhlí a co dál? Větráky a panely, co také przní krajinu a s ekologičností také to není tak ok! A právě ty nám zvyšuji tu cenu. Jó kdeže maj na západě tu eletriku levnější a proč nám jí tady takový Eon nedá?

V. Novák 7.6.2020 17:54

Už vám někdo řekl, že žvaníte blbosti?

Pokud ne - tak budu první.