Noví ústavní soudci: Zemanův první konsenzus

Prezidentova první interakce se Senátem proběhla bez potíží, všichni čtyři navržení kandidáti na Ústavní soudce hladce prošli volbou.

Kandidáti Miloše Zemana na ústavní soudce prošli bez problémů, senátoři schválili instalaci všech čtyř jmen, která jim prezident navrhnul – Miladu Tomkovou, Jaroslava Fenyka, Jana Filipa i Vladimíra Sládečka.

Hladký průchod všech Zemanových kandidátů je v prudkém kontrastu s posledními pokusy Václava Klause. Jeho návrhy na jmenování Jana Sváčka z Městského soudu v Praze nebo exposlance Zdeňka Koudelky loni horní komora Parlamentu smetla ze stolu. A to i přesto, že byl kvůli tomu Ústavní soud několik měsíců nekompletní.

Nejde ovšem jen o to, že levicový Senát by Klausovi natruc dělal problémy, zatímco k Zemanovi bude a priori vstřícnější. Klaus se svými návrhy narazil i proto, že byly jednoduše tragické:

  • Koudelka byl zkompromitovaný jednak coby bývalý náměstek nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, čímž u řady senátorů dostal automaticky nálepku člena „justiční mafie“, a jednak i coby autor změny volebního zákona z roku 2000, která posilovala velké strany na úkor malých. Tím si zase Koudelka vysloužil pověst oddaného služebníka opozičněsmluvních manýrů.
  • Sváček má zase u řady senátorů nedobrou pověst například kvůli nejasným vztahům s pražskými šedými eminencemi v čele s Tomášem Hrdličkou nebo Pavlem Němcem. Na navržení podobného kandidáta nemohl Zeman dnes, kdy vychvaloval Fenyka za odvahu při „nejhanebnější aféře naší justice, kterou byla aféra katarského prince“ (tedy při aféře, která nese právě Němcův podpis), ani pomyslet.

Lze očekávat, že Zeman se svými Sváčky a Koudelky ještě před senátory někdy v budoucnu předstoupíOtázkou je, zda bude Zeman podobně „rozumné“ kandidáty Senátu předkládat po celé funkční období, ať už bude pěti- nebo desetileté. I Klaus si nominaci těch nejkontroverznějších jmen schoval až na sklonek mandátu, kdy už spory se Senátem neměl co ztratit. Dnes, kdy se prezident hádá s vládou o způsob jmenování velvyslanců, nepotřebuje Hrad otevírat další bojovou frontu.

Zeman má své roky na Hradě před sebou, a během nich teprve získá příležitost některých právních služeb využít (jako například Klaus využíval Koudelku při formulování novoroční amnestie). S ohledem na Zemanův volný výklad klientelismu, který mu umožňuje udělat z předsedy své bývalé strany hradního kancléře a z jejího místopředsedy poradce, lze důvodně očekávat, že Zeman se svými Sváčky a Koudelky ještě před senátory někdy v budoucnu předstoupí.

Počet příspěvků: 2, poslední 25.4.2013 09:31 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.