Noví šéfové pro česká vědecká centra excelence

Na pozice manažerů elitní pětice výzkumných center v ČR míří vědci z Ameriky či Francie nebo se zkušenostmi z Dánska a Belgie.

Přilákat takové manažery vědy, kteří šéfovali ve výzkumných centrálách typu ženevského CERN, chce díky chystané výzvě Dobešovo ministerstvo. foto: © CERN, www.cern.chČeská pozice

Přilákat takové manažery vědy, kteří šéfovali ve výzkumných centrálách typu ženevského CERN, chce díky chystané výzvě Dobešovo ministerstvo.

Velká šance, ale také velká zodpovědnost. S tím se musejí vyrovnávat noví vědečtí manažeři, kteří budou řídit výzkumná centra financovaná z evropských fondů. Ministerstvo školství spustilo před více než rokem v takzvaném módu „Search Committees“ vyhledávání odborníků pro pět elitních center placených z Operačního programu Výzkum, vývoj a pro inovace (OP VaVpI).

Jde o multioborový CEITEC v Brně, biotechnologický BIOCEV ve Vestci, laser ELI v Dolních Břežanech, počítačové centrum IT4Innovations v Ostravě a medicínské ICRC v Brně, které vzniknou do roku 2015 v úhrnné hodnotě asi 19 miliard korun. A pár ředitelských jmen je už známo.

Už loni v listopadu začal z postu výkonného ředitele šéfovat brněnskému centru CEITEC Američan Markus Dettenhofer, jenž vystudoval Berkeley, John Hopkins University i Harvard Medical School a pracoval i ve výzkumných firmách.

„Projekt CEITEC je celkově fascinující. Je komplexní. Je to výzva. A docela dobře zapadá do linie mých zájmů. Takové centrum by mohlo být kdekoliv na světě, ale to, že je v Česku, které dobře znám, mi přidává na klidu. Je to pro mne důležité i proto, že věřím tomu, jak je věda důležitým nástrojem pro rozvoj regionů ve znalostní ekonomice,“ řekl Dettenhofer v interview pro ČESKOU POZICI. Post vědeckého ředitele zůstává ještě neobsazen, ale s vítězným kandidátem z německého centra se již vedou finální jednání.

Nejen francouzský ředitel pro ELI Beamlines

Známí jsou ovšem i někteří další šéfové velké výzkumné pětky. „Vědeckým ředitelem střediska BIOCEV je s platností od začátku roku profesor Pavel Martásek, expert v oblasti biomedicíny,“ sdělil ČESKÉ POZICI Radek Melichar z tiskového odboru ministerstva školství. Martásek má dlouholeté zkušenosti s organizací výzkumu ve Francii, USA a Japonsku.

Technického ředitele má od podzimu i laser Extreme Light Infrastructure (ELI), jímž se stal francouzský expert v oblasti atomové spektroskopie a laserové fyziky a optiky profesor Bruno Le Garrec. „Do ELI Beamlines přešel z francouzské Komise pro atomovou energii, jedné z nejprestižnějších evropských vědeckých institucí,“ říká Melichar z ministerstva. Pozice dalšího stěžejního manažera ELI je už ve finále; onen kandidát prý pracuje v britské firmě.

Ostravské superpočítačové středisko IT4I řídí dva Slováci se zkušenostmi z Lovaně a AarhusuOstravský superpočítač IT4Innovations má již dva šéfy původem ze Slovenska. Ředitelem celého projektu je od loňského srpna Martin Palkovič, jenž dvanáct let působil v belgickém výzkumném institutu IMEC Leuven. „Řídil multinárodnostní týmy realizující inovativní řešení pro informační a komunikační technologie pro velké nadnárodní společnosti. Jeho odborným zaměřením je optimalizace programů a vývoj nových procesorů,“ uvedla univerzitní tisková zpráva. Ředitelem Superpočítačového centra IT4I se stal Branislav Jansík, jenž přišel z dánské Aarhus University, kde se podílel na vybudování tamního počítačového klastru.

Páté výzkumné centrum ICRC, které má v medicíně spolupracovat s americkou nemocniční sítí Mayo Clinic, spustilo výběrové řízení až před koncem uplynulého roku a na své dva nové šéfy – pro pozice ICRC Chair a post ředitele pro mezinárodní strategická partnerství – ještě čeká. „Search Committees proběhly, máme již i nějaká doporučení, ale výběr v součinnosti s ministerstvem školství ještě finalizujeme,“ řekl ČESKÉ POZICI Petr Koška, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, jež je zřizovatelem nového centra klinického výzkumu.

Energetický projekt SUSEN budovaný v Řeži u Prahy je šestým takzvaně velkým výzkumným střediskem z OP VaVpI, ale do ministerské výzvy hledající „supermanažery“ se nezapojil, jak jsme už v červnu 2011 informovali spolu s tehdejším návrhem odměn pro dotyčné ředitele. Ale jak už bylo uvedeno v úvodu: nejsou to malé odměny, ale za skutečně velkou zodpovědnost.

Související články s výběrem manažerů výzkumných center: