Ceska Pozice

Novelu o žalobcích nepotřebujeme. Vaše Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Dle dokumentů, jež získala ČESKÁ POZICE, byli žalobci z Rampulova úřadu k návrhu novely o jmenování a odvolávání žalobců velmi kritičtí.

Premiér Petr Nečas avizoval, že se mu víc zamlouvá jedna velká novela zákona o státním zastupitelství, tým pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly měl spoustu připomínek i k návrhu takzvané malé novely. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Premiér Petr Nečas avizoval, že se mu víc zamlouvá jedna velká novela zákona o státním zastupitelství, tým pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly měl spoustu připomínek i k návrhu takzvané malé novely.

Kdyby se býval naplnil původní scénář, mohla v Česku už brzy existovat nová, jasnější pravidla pro odvolávání státních zástupců z funkce. Taková, jež by nejspíš zabránila aktuálním tahanicím o odchod Vlastimila Rampuly z křesla vrchního státního zástupce v Praze. Případně by zamezila dvojvládí, jaké až do minulého týdne zažívalo duo krajských státních zástupců v Ústí nad Labem.

Jenže nová pravidla existovat zatím nebudou. Takzvaná malá novela zákona o státním zastupitelství, která měla posílit nezávislost státních zástupců na politických tlacích, se v posledních týdnech poněkud záhadně „zarazila“ ve vládě. Přesněji přímo na stole premiéra Petra Nečase.

Premiéru Nečasovi  se víc zamlouvá shrnout všechny naplánované změny u státního zastupitelství do jedné novely, která by mohla přijít na řadu během dvou nebo tří letNečas už dříve médiím avizoval, že se mu víc zamlouvá shrnout všechny naplánované změny u státního zastupitelství do jedné velké novely, která by snad mohla přijít na řadu během dvou nebo tří let. Zda je za jeho postojem pouze odborné přesvědčení, nebo – jak je přesvědčena část právních kruhů – i lobbistické tlaky těch, jimž současná úprava státního zastupitelství vyhovuje víc, nelze s určitostí říct.

Odklad se nezamlouvá především nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Nesouhlasí s tím, aby se na přehlednější podmínky odvolávání žalobců a zavedení jejich funkčního období čekalo tak dlouho. S vynucenou pauzou není podle všeho spokojen ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, byť svůj pohled prezentuje navenek zdrženlivě.

Další osud novely se v tuto chvíli nedá úplně odhadnout. Nicméně na počátku října by o věci měla jednat „expertní komise koaličních stran“ i nejvyšší státní zástupce Zeman.

Co je cílem novely?

Novela chce změnit několik podstatných věcí:

Odpadly by tak mimo jiné pochyby o tom, jestli je odvolávání vedoucích žalobců možné někdy až křečovitě roubovat na správní řád. Případně jestli vedoucí státní zástupce může „manažersky“ odvolávat šéf resortu spravedlnosti. Kárné řízení u Nejvyššího správního soudu by mohl iniciovat jen ministr spravedlnosti nebo nejvyšší státní zástupce, v některých případech taky ombudsman nebo příslušný výše postavený vedoucí žalobce.

Co se nelíbilo Rampulovi a spol.?

ČESKÁ POZICE má k dispozici připomínky, které vůči chystaným změnám v odvolávání a jmenování žalobců vzneslo v minulých měsících Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ). Právě ta instituce, v jejímž čele je vrchní státní žalobce Vlastimil Rampula. Muž, který malou novelu do značné míry nepřímo inicioval. A to tím, jaké procesní trable vyvolal návrh nejvyššího státního žalobce Pavla Zemana ministru Jiřímu Pospíšilovi na Rampulovo odvolání. (Nutno ale upozornit předem: podoba novely se podle dostupných informací průběžně měnila, a tak materiál, který připomínkovali žalobci, nemusel do posledního písmene odpovídat tomu, který „odešel“ na vládu – pozn. red.)

Rampulův úřad se k novele postavil značně kriticky. Zpochybnil už samotnou nutnost přijít s „malou novelou“. „Vrchní státní zastupitelství předesílá, že není žádoucí a odporuje to legislativním pravidlům vlády, jestliže se často dílčím způsobem novelizuje zákon o státním zastupitelství (…),“ stojí v dokumentu. Co ještě připomínkovali státní zástupci z pražského Náměstí Hrdinů?

„Zjevně by se tak předešlo nežádoucí situaci, aby soustavu státního zastupitelství řídil například „politicky dosazený“ právník, který s činností státního zastupitelství nebo justice nemá potřebné zkušenosti,“ bylo přesvědčeno VSZ v Praze.

Žalobci z Prahy tvrdí, že jejich práce je natolik specifická, že člověk na nejvyšším místě v jejich hierarchii musí mít několikaleté zkušenosti coby státní zástupceJenže celý problém se dá taky otočit – zastánci novely by argumentovali tím, že pouze člověk přicházející z vnějšku soustavy státních zástupců může mít dostatečnou nezávislost, protože si za léta práce na trestních kauzách nevytvořil nepsané a někdy škodlivé vazby. Žalobci z Prahy také říkali, že jejich práce je natolik specifická, že člověk na nejvyšším místě v jejich hierarchii prostě musí mít několikaleté zkušenosti coby státní zástupce.

VSZ si taky neodpustilo něco, co se dá interpretovat jako nenápadný „šťouch“ do ministra Pospíšila. „Jinak posouzení odborných znalostí a profesních zkušeností zůstane ze strany navrhovatele subjektivní a zřetelně zpochybňující, a to tím spíše, jestliže sám ministr spravedlnosti předkládající návrh na jmenování vládě by neměl z působení v justiční oblasti vlastní zkušenosti,“ podotkli na účet vystudovaného právníka a dlouholetého politika.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.