Diskuse k článku

Nová studená válka: Nahradí Čínská lidová republika Sovětský svaz?

Chce-li se Čína emancipovat od světa, kde dominují USA, musí nabídnout svou ideologicky podepřenou a technologicky efektivní a atraktivní verzi budoucnosti. Pak může přitáhnout i jiné země a konkurovat americkému, respektive západnímu modelu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kašparová 13.9.2020 13:35

Ráda jsem si přečetla něco,, co z Číny nedělá démona hodného vyhlazení. Díky. (Jen škoda gramatické chyby: "bychom se měli slovu „válka“ vyvarovat." místo vyvarovat se slova, případně vyhnout se slovu, na druhou stranu ale byla chyba jen jedna, což je v dnešní době úspěch.)

T. Klepal 9.9.2020 16:43

Dobrý článek. R^

P. Čech 8.9.2020 7:25

Pan Adamec je ve vleku zastaralých politických ideologií, které ovšem již ale pomalu ten náš svět opouštějí. Dominovat světu by neměly nejen USA, Rusko či Čína, ale v podstatě nikdo. Každý má být štěstí svého strůjcem sám a sám by se o to také měl smažit. Je známo, že obrovské světové říše zde byly již od starověku, žádná z nich s výjimkou té egyptské však neměla dlouhého trvání. Zejména proto, že nikdo nechtěl být ve sféře zájmů někoho jiného a skákat tak, jak ten jiný poroučí. Je sice dosud nemálo lidí, kteří v zájmu své lenosti jsou ochotni dát na pult svou svobodu a spoléhat na někoho jiného, že ten jim svobodu dá, ale to je obrovský omyl. On jej pouze ovládne se vším všudy a to k prospěchu jen svému. A je jedno zda tím někým jsou USA, Rusko, Brazílie či Čína. Pokud tuto politickou ideologii nepochopíme, nikam se nedostaneme. Zejména ne ve sféře zájmů toho či onoho.

J. Václavík 7.9.2020 16:14

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že Západ sice (bohužel) vyřídil SSSR, ale sám je na scestí a v podstatě umírá. Čínský model je sice (také bohužel) Západem již značně deformovaný, ale je přece jenom životaschopnější, než ten západní. Navíc s možností návratu ke klasickému konfuciánství. Nám je stejně ovšem podstatně bližší slovanská občina dnes zastoupená především ruskou neliberální filozofií. A ty kecy o "svobodách" ať si liberálové strčí za klobouk - to je jen ideologický výplach nemající nic společného se skutečností.

P. Čech 8.9.2020 7:30

Oni ti liberálové o těch iluzorních svobodách jen kecají, nic jiného, smysluplného nedovedou. Ve skutečnosti tu svou svobodu dávají na oltář nějakého západu, ikdyž ten již dávno neexistuje. Neexistuje tak, jak jsme jej donedávna znali. Ovládli jej socanští hlupáci a duševní imbecilové, kteří se vyžívají v neskutečně hloupých "black lives matter" a podobných akcích jen proto, aby zakryli svou duševní prázdnotu.

V. Dorotík 6.9.2020 18:52

Co je to vůbec válka? Boj, násilí a vraždění bez jakýchkoliv pravidel, viz historie?

To, co se nazývá válka s nějakými přívlastky vždy nějaká pravidla a meze přece jen má, viz. obchodní válka, hybridní válka, studená válka, ......, takže zjevně nejde o klasickou válku známou minulých období a nebo někde lokální i dnes.

Každodenní život je vždy nějakou válkou někoho s někým - business, boj o trhy, boj o zdroje, suroviny, boj o vliv, moc.

Takže to, co se dnes každodenně ve světě děje není ničím výjimečným, byť se to často pohybuje na hraně.

Spíš se jedná o to, aby nedošlo k překročení hranice, odkud už není návratu. Proto reálná hrozba totálního zničení celého světa asi jako takový hlídací pes dobře slouží - "Chceš-li mír, připravuj válku".

:-)

P. Šraier 6.9.2020 18:34

To jsem tvrdil už před deseti lety....:-P

P. Aron 6.9.2020 14:31

Pane autore, článek začínal celkem zajímavě. Ale jakmile se ve druhé polovině článku pouštíte do hodnocení Číny po politické stránce a srovnáváte se Západem, tak upadáte do obvyklých klišé a stereotypů. Že Čína nic v tomto směru nenabízí ? No to si tak úplně nemyslím. Čína pod vedení Komunistické strany se vrací k tradiční filosofii koncucianismu. A co nabízí Západ ? Takzvaná liberální demokracie, která se vyznačuje utahováním šroubů v oblasti cenzury, trestní stíhání za názory, vyhazování z práce za názory. Klekání bílých před černými. Newspeak. Přepisování knih a změny názvů. Třeba deset malých černošků, Pipi a td. Existence záchodů pro třetí pohlaví. Popírání biologie tedy trvrzení, že phlaví je jen sociální konstrukt.

Obávám se, že je to právě současný Západ, který po ideové stránce nemá co nabídnout. Ten Západ, který se právě zcela odklonil od těch myšlenek, na kterých vznikl.

R. Klazar 6.9.2020 19:32

Jen jeden koment, ostatní asi nemá smysl, když Vás tak čtu. Jakmile převládne ruský, nebo čínský model vládnutí, už je to bez návratu. Žádné svobody, žádná práva jedince, žádná pluralita názorů, žádné můžete si říkat co chcete atd atd. A časem si ani lidi nevzpomenou, o co všechno přišli. Prostě budou jen poslušně poslouchat s s životním stylem tam a zpět.

R. Vacek 6.9.2020 11:58

Západ nabízí velmi lákavý koktejl složený z desítek pohlaví, kvót pro neschopné a náhradu globalizace malých lokálních producentů potravy a zelené energie. Takže je jasné, že při tak lákavé alternativě Čína nemá šanci. Současná pandemie rozdílný přístup jenom zvýrazňuje.:-)

P. Aron 6.9.2020 14:20

R^;-D;-D