Diskuse k článku

Nová mocenská osa USA–Polsko blokuje plynovod Nord Stream II

Pokud je jedním z důsledků amerických sankcí zastavení projektu rusko-německého plynovodu Nord Stream II, potom v případě spolupráce USA s Ukrajinou může ruský plyn ztratit část evropského trhu. A USA získávají šanci uplatnit na něm svůj plně konkurenční zkapalněný zemní plyn LNG.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Boko 18.9.2017 9:54

Blokovat mohou

Nordstram II nepůjde přes Ukrajinu, ani Polsko. Pokud je ve vztazích se západními státy demokracie, pak by neměly USA nutit ostatní státy západní Evropy nakupovat dražší americký plyn. Pokud chce Polsko postavit svou ekonomiku na dražších kapalném břidlicovém plynu u USA, je to jeho volby. Německo takto rozhodně neuvažuje.

Goeg 16.9.2017 21:52

Hádanka

Pane Ludvíku a jednoduchá hádanka pro vas na úrovni základní školy: Co na těchto vašich větách nehraje nebo tam je špatně? “Jednodušeji řečeno, Německo, Rakousko, Francie a Itálie mají výrazně levnější plyn než Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko.” Nebo: “Plyn z nového plynovodu Nord Stream II by tekl přes území České republiky do Německa, Rakouska a Itálie.”

V. Novák 12.9.2017 10:29

Na našem území je to plynovod Gazela.

OPAL je na německém území a vlastní ho z 80% Wingas - dceřinka Wintershallu a Gazpromu.

V. Novák 12.9.2017 10:08

Americký LNG je "konkurenceschopný" jen pokud

konkurenci odrovná neekonomickými metodami.

Rusko by mělo kývnout na polské vychloubání, že se bez jeho plynu obejde, vzít Polsko za slovo a počkat, jak americké soukromé firmy Polsku zvednou ceny. Ne USA - soukromé firmy, na něž nemá americká vláda gebíry, totiž vlastní jak plyn, tak infrastrukturu pro jeho dopravu.

L. Konečný 17.9.2017 10:45

Re: Americký LNG je "konkurenceschopný" jen pokud

Nejlepším lékem je hlad a chlad,Pšonci to brzy poznají,stejně jako banderovci,ti už melou z posledního.

A. Reček 11.9.2017 17:25

Je na tom dost pravdy

Polsko se nyní snaží omezit plnou závislost na dodávce plynu z Ruska. Proto byla podepsaná dohoda s Norskem, které je ochotno dodávat svůj plyn do Polska a skrze Polsko i na Ukrajinu. Rovněž Dánsko se k tomuto připojilo a poskytuje pomoc při stavbě plynovodu z Norska do Polska. Ukrajina by se tímto také vyvázala se závislosti na Rusku.

J. Křivan 11.9.2017 22:40

Re: Je na tom dost pravdy

Pane Rečku, zásoby norského zemního plynu nejsou bezedné. Právě kvůli zemnímu plynu nevstoupilo Norsko do EU. Navíc teď ruské tankery začaly severní cestou dopravovat norský zkapalněný plyn do Japonska. Takže Norsko prostě jen diverzifikuje své odběratele a to se nemluví o tom co to bude Polsko a Ukrajinu stát. Bude to hodně drahá nezávislost, která se jen promítne do snížení polské konkurenceschopnosti. Mezi námi, on i ten norský plyn, který se dodával k nám byl v reálu ruský.

V. Novák 12.9.2017 10:18

Re: Je na tom dost pravdy

A pročpak se Polsko "nevyváže" zcela ze závislosti na ruských dodávkách? Že by ani norský (stále zdražující) ani katarský a americký LPG nestíhaly nahradit víc než třetinu polské spotřeby?

A Ukrajina už je přece - aspoň dle výkřiků tamní věrchušky - zcela nezávislá na ruském plynu. Pravda, je nezávislá na ruském plynu z Ruska, platí ho francouzským firmám. S pařičnou marží. Všichni jsou spokojeni - Gazprom dpstane peníze od Francouzů, Francouzi si ukrajinské placení pojistili tím, že Ukrajina je ani neuvidí, jdou rovnou na fancouzský účet, Porošenko může šťavnit jak vymanil Ukrajinu ze závislosti na Zlém Rusku - a spotřenitelům můžou být ceny šumák, stejně jsou u ta vysoko, že za plyn nikdo neplatí...

Jenom je zvlášrní, že ta nezávislá Ukrajina tak ječí, když má přijít o tranzitní poplatky od Ruska - japa si to vysvětlujete?

J. Ráž 11.9.2017 16:00

To je pitomý článek, nic víc se nedá říci

Protiruské sankce vyhovují nejvíce USA a Evropským zemím, zejména středoevropským, přinášejí miliardové ztráty. T.zv. "Majdan", vyprovokovaný tajnými službami USA, se stal příčinou totálního rozvratu Ukrajiny, občanské války na Donbasu i toho, že Ukrajina přišla o poplatky za pronájem Krymu. Nord Stream má zbavit závislost Evropy na nepředvídatelnosti ukrajinské vlády a jejích loutkovodičů a rovněž tak i na libovůli amerických ropných společností. Plán na dovoz plynu s USA jen už tak nestabilní energetickou situaci zhorší a ještě dál rozkolísá bezpečnostní situaci ohroženou jednak migrační krizi a jednak vojenskými experimenty NATO na Ukrajině a v "Pobaltí".

J. Moravec 10.9.2017 21:18

Od Ruska radeji zachovat vetsi odstup.

Evropa se nepoucila a opet se dostava pod kontrolu Ruska. To by se mohlo opet vymstit. S Ruskem je lepsi zustat na distanc.

J. Křivan 10.9.2017 22:46

Re: Od Ruska radeji zachovat vetsi odstup.

Pane Moravče, můžete jít příkladem. Prostě přestaňte používat všechno co souvisí s dovozem z Ruska. Plyn, ropné výrobky, el. proud z jádra a používejte jen americké zdroje.

V. Václav 11.9.2017 8:33

Re: Od Ruska radeji zachovat vetsi odstup.

pane Křivane, zběžně jsem pročetl tuto diskusi a tak mě napadá.........nechcete zmizet do Vámi milovaného ruska?

J. Křivan 11.9.2017 10:40

Re: Od Ruska radeji zachovat vetsi odstup.

Pane V.Václave 053, máte taky nějaký názor, nebo jenom zběžně pročítáte? Věcný argument bych ocenil, ale nejspíš kde nic není...

Také mohu doporučit, nechcete se držet mé rady panu M. a přestat používat vše co nějak s Ruskem souvisí a potom tu teprve dělat mravokárce?

V. Novák 12.9.2017 10:10

Můj bohuželskorojmenovec by v tom případě

mohl jedině vykřikovat do světlíku, což by se mu asi nelíbilo...

Ne že bychom my ostatní o něco přišli...

J. Šejnoha 10.9.2017 20:00

Komu to prospívá ?

Vždy když se někde rozpoutá občanská válka, tak bychom si měli položit otáku, komu to prospívá. Čí je to zájem.

Zablokovat provoz plynovodů vedoucích přes Ukrajinu je zájem Ruska nebo USA ?

Bez občanské války na Ukrajině by dovoz zkapalněného plynu z USA nikdy nebyl konkurencechpný. A teď vidíme, že USA ještě potřebují zablokovat další plynovody z východu. Naši občané by si měli nachystat na na topení vyšší sumy !

Pokud jde o Ukrajnu, tak nevím , proč by nás měl dojímat její osud. Vůdci umělého slepence, jako je je Ukrajna, musí zacházet s velkými národnostními menšinami v rukavičkách. A to současní Kyjevští vůdci zanedbali, mírně řečeno, když poslali na vzbouřence dělostřelectvo a letectvo.

J. Kucirek 11.9.2017 9:21

Re: Komu to prospívá ?

Presne tak. To cele zapada do strategie USA, Rusko dostat na kolena, Putin pryc a nastolit vladu, podobne te za Jelzina. Umoznit pristup zapadnich korporaci na uzemi a nenasyceny trh Ruska. Nekonecne nerostne bohatstvi tohoto nejvetsiho statu na svete a Putin nad tim vsim drzi ochranou ruku proti cizim "kapitalistum". Z nasi male Ceske republiky odchazi rocne 300 miliard zisku zahranicnim investorum. A to jsme zeme ve ktere je nerostne bohatstvi po skrovnu. Tedy jen z nasich rukou. Tet si predstavme jake vynosy se daji ocekavat v pripade nastoledi zapadniho demokratickeho systemu v Putinove Rusku. Byznis ohne Ende.

J. Křivan 10.9.2017 16:46

Takhle to vidí v Polsku.

http://kresy.pl/wydarzenia/waszczykowski-dla-ria-novosti-amerykanski-gaz-jest-znaczaco-drozszy-od-rosyjskiego/

J. Moravec 10.9.2017 21:20

Re: Takhle to vidí v Polsku.

takhle to nevidi Polaci, ale takhle to vidi ruske Ria Novosti.

J. Křivan 10.9.2017 22:47

Re: Takhle to vidí v Polsku.

Pane Moravče, když myslíte.

https://en.wikipedia.org/wiki/Witold_Waszczykowski

V. Novák 12.9.2017 10:40

Re: Takhle to vidí v Polsku.

Vy jste se vůbec neobtěžoval nejen přečíst si ten odkaz, ale ani zjistit, KDO to říká.

Hlavně že žvaníte - a "politicky to vidíte"...

K. Pavlik 10.9.2017 15:27

Opal?

Kdo vlastni plynovod Opal na ceskem uzemi? Pokud to jsou rusaci tak samozrejme maji dostat penize za to ze tam proudi plyn.

J. Moravec 10.9.2017 21:29

Re: Opal?

Pokud ho doopravdy vlastni gazprom, tak ktery rusky agent to umoznil? Kazdy stat si hlida svou suverenitu, jen v Cesku mame vsude ruske kolaboranty.

J. Křivan 10.9.2017 22:51

Re: Opal?

Pane Moravče, a jak by jste oznámkoval sebe, když těm ostatním kreslíte oslí uši?

L. Kyslinger 17.9.2017 8:48

Re: Opal?

Plynovod OPAL na českém území není. Mezi obcema Olberhau (Sasko) a Brandov (ČR) je předávací stanice na plynovod GAZELA., který provozuje společnost NET4GAS s.r.o. (dceřina společnost německé RWE).

OPAL na německé straně vlastní podle německé Wikipedie W & G Transport Holding GmbH (ein mittelbares Tochterunternehmen der Wintershall Holding GmbH und der russischen PAO GAZPROM) mit 80 % und die zur E.ON-Gruppe gehörende Lubmin-Brandov-Gastransport GmbH mit 20 %.