Z dozorčí rady dopravního podniku byli odvoláni Milan Richter, Dalibor Mlejnský, Marek Ječmének (všichni z ODS) a Antonín Weinert (ČSSD).

"> Z dozorčí rady dopravního podniku byli odvoláni Milan Richter, Dalibor Mlejnský, Marek Ječmének (všichni z ODS) a Antonín Weinert (ČSSD).

"> Ceska Pozice

Nová koalice začala očistu: Radní převolili dozorčí radu pražského dopravního podniku

Z dozorčí rady dopravního podniku byli odvoláni Milan Richter, Dalibor Mlejnský, Marek Ječmének (všichni z ODS) a Antonín Weinert (ČSSD).

Ondřej Koutník 30.11.2011

Z dozorčí rady pražských dopravních podniků byl v úterý odvolán starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS), naopak jeho stranický kolega, starosta Prahy 13 David Vodrážka (vpravo), si post místopředsedy dozorčí rady udržel. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Z dozorčí rady pražských dopravních podniků byl v úterý odvolán starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS), naopak jeho stranický kolega, starosta Prahy 13 David Vodrážka (vpravo), si post místopředsedy dozorčí rady udržel.

Aktualizováno. Ukazuje se, že nová pražská koalice TOP 09 a ODS nijak nezahálí a s chutí se pustila do práce. Během necelého týdne se ji totiž podařilo stopnout šestnáctimiliardový tendr na likvidaci komunálního odpadu a nyní dochází ke změnám ve statutárních orgánech městských podniků. Pokud se od nové pražské vlády očekává pročištění a zprůhlednění komunální politiky v hlavním městě, noví radní dokazují, že by to nemusely být naděje plané.

Právě obsazování dozorčích rad a představenstev v městských firmách s miliardovými ročními obraty se ukazovaly jako melouchy pro „vyvolené“ pražské politiky (o jejichž odborné kompetenci většinou nemohlo být řeči). ČESKÁ POZICE ke konci letošního července informovala o přidělování pražských „pašalíků“ v režii koalice ODS a ČSSD, které leckdy působilo jako fraška.

Předseda a místopředseda dozorčí rady Miloslav Ludvík (ČSSD), respektive David Vodrážka (ODS) zemětřesení v managementu dopravního podniku ustáli

Statutární orgány Dopravního podniku hlavního města Prahy se blýskaly řadou politických matadorů a „velikánů“. Na dnešním jednání Rady hlavního města byli za ODS z dozorčí rady dopravních podniků stáhnuti Milan Richter, Dalibor Mlejnský a Pavel Ječmének, za ČSSD pak Antonín Weinert. Richter je starostou městské části Praha 10, Weinert je v tomtéž obvodu radním, oba komunální politiky z „desítky“ pojí kauza Key Investments. Mlejnský, jenž je ještě členem dozorčí rady Pražské vodohospodářské společnosti, je starostou Praha 11, figuroval v kauze se sledováním politiků v Praze 11 bezpečnostní agenturou ABL a ve své diplomové práci ostudně opisoval. Jméno starosty Prahy 7 Marka Ječménka se zase objevuje v kontroverzním tendru na prostory pro novou radnici této městské části.

Předsedou dozorčí rady zůstal Miloslav Ludvík (ČSSD), který poněkud překvapivě zemětřesení v managementu dopravního podniku ustál. A to i přesto, že jeho mateřská strana vypadla před týdnem z pražské koalice. Lítání třísek přežil na pozici místopředsedy dozorčí rady i starosta Prahy 13 a poslanec David Vodrážka, někdejší muž „číslo 2“ občanských demokratů. Vodrážka jakožto starosta městské části Praha 13 přitom figuruje v kauze Key Investments (nejasné jsou okolnosti, za jakých tato městská část dostala zpět „investované“ peníze).

Občanští demokraté do dozorčí rady pražského podniku jmenovali starostu Prahy 16 Karla Hanzlíka, za TOP 09 byli jmenováni Jiří Nouza z Prahy 4, Jiří Pařízek z Prahy 15 a Michal Štěpán z Prahy 1. Všichni tři představitelé „topky“ se na svých stranických profilech představili jako odborníci na dopravní problematiku. První náměstek pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) ČESKÉ POZICI sdělil, že „TOP 09 vybrala tyto kandidáty v zájmu zlepšení hospodaření pražského dopravního podniku.“

Radní by si měli posvítit i na Pražské služby

Podle informací ČESKÉ POZICE od jednoho z radních bylo v úterý též rozhodnuto o svolání valné hromady Pražských služeb. O tomto pražském podniku se v posledních týdnech čile diskutovalo. Radní totiž schválili zrušení tendru na zacházení s komunálním odpadem v Praze, kterého se mělo ujmout konsorcium Sdružení Čistá Praha složené z Pražských služeb, AVE CZ a „schránkové“ firmy Pražská odpadová. Již v minulém týdnu doporučila hodnotící komise vítěze tendru neschválit, což dnes radní odhlasovali.

V dozorčí radě Pražských služeb působí „hvězdy“ Miroslav Poche (ČSSD), Boris Šťastný (ODS), František Adamec (ČSSD), David Zelený (ODS) a Michal Valenta (ODS).

Podle informací ČESKÉ POZICE bylo v úterý též rozhodnuto o svolání valné hromady Pražských služeb

Valenta, zastupitel ODS z Prahy 1, byl v září 2010 policií vyšetřován ve spojitosti s podezřelým nabytím několika obecních bytů v době své předchozího působení na radnici první městské části. Starosta Prahy 12 Adamec se zase před několika dny podepsal pod prohlášení, v němž třináct pražských komunálních politiků ČSSD vyjádřilo podporu šéfovi pražské sociální demokracie Petru Hulinskému, který čelí trestnímu oznámení.

V pondělí 21. listopadu oznámil Šťastný konec koalice ODS a ČSSD v Praze. Jeho postup den poté kritizoval primátor Svoboda. Uvedl, že za pádem koalice by mohla být snaha o jeho sesazení z primátorské funkce kvůli nesouhlasu s odpadovým tendrem. Radní Aleksandra Udženija ČESKÉ POZICI přiblížila průběh jednání zastupitelského klubu ODS ještě týž den: „Pan Šťastný vytkl panu primátorovi, že na včerejší ranní konferenci připustil možnost spojení odpadového tendru s ukončením koaliční spolupráce. Nelíbilo se mu, že se spojují politické otázky s exekutivními, protože tím, že nesedí v radě, nemůže o žádném tendru nic vědět.“

Jenomže pan Šťastný je místopředsedou dozorčí rady Pražských služeb a o miliardové zakázce by tudíž něco vědět mohl. „Na jednání dozorčí rady Pražských služeb, na které se ten tendr na popelnice nebo co to je řešil, jsem nebyl. Byl jsem na jednání u premiéra Nečase. A před tím se to neřešilo. Vím ale, že to Praha za několik miliard vypsala. Když odborníci řeknou, že se to dá udělat levněji, budu jednoznačně pro,“ řekl ČESKÉ POZICI před týdnem šéf pražské ODS Šťastný.

Dalším erudovaným expertem je Miroslav Poche (ČSSD), který byl před loňskými komunálními volbami nucen vzdát se všech stranických funkcí kvůli skandálu s financováním strany. ČESKÁ POZICE se předsedy dozorčí rady Pražských služeb Pocheho zeptala, jak hájil zájmy vlastníka v případě odpadového tendru, který mělo získat konsorcium firem, ve kterém Pražské služby figurovaly (problémem však byl, že všechny nabízené ceny přesahovaly o více než tři miliardy původní představy pražského magistrátu). Poche k tomu ČESKÉ POZICI bohorovně prohlásil: „Nejsem radní, ani člen této komise. To se zeptejte jinde. Četl jsem o tom jen na internetu. Dozorčí rada ale tuto nabídku nepřipravovala, ani se k ní nevyjadřovala. Pokud byly v těch nabídkách chyby, tak to je zřejmě důvod, proč byl tendr zrušen.“

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.