Nová frakce v ODS? Prý kolem Pavla Suchánka.

Okolo vlivného šéfa rozpočtového výboru se podle informací ČESKÉ POZICE formuje skupina nespokojených poslanců.

Šéf rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Pavel Suchánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Pavel Suchánek. | foto: © ČTKČeská pozice
Šéf rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Pavel Suchánek.

Po podzimním vystoupení skupiny odbojných poslanců v čele s Petrem Tluchořem se rýsuje další skupina nespokojených poslanců, která možná současnému předsedovi ODS Petru Nečasovi ve sněmovně zatopí. Podle informací ČESKÉ POZICE se formují okolo šéfa vlivného rozpočtového výboru Pavla Suchánka. Chtějí prosazovat návrat k liberálně-konzervativním hodnotám strany.

Na přímý dotaz, zda Suchánek připravuje vznik platformy, politik odpověděl oklikou. „Nevím, kdo vám poskytuje informace. Pravdou je, že v tomto období existuje skupina poslanců, kteří mají na některé zákony a dění ve sněmovně jiný názor než jiní poslanci našeho klubu. A o tom probíhá diskuse. Je to normální jev. Pravdou ale je, že v poslední době jsou tato jednání intenzivnější, složitější a tvrdší,“ sdělil ČESKÉ POZICI poslanec Suchánek. Potvrdil tak, že uvnitř poslaneckého klubu to skutečně skřípe, což před hlasováním „stojedniček“ ve sněmovně není zrovna ideální situace.

Zajímalo nás tedy, jaké konkrétní zákony jsou předmětem sporu a zda by si vedení ODS mělo na podzimním kongresu říci o důvěru. Na tyto dotazy již politik nereagoval. Ve středu odpoledne se pak ukázalo, na co konkrétně (mimo jiné) má šéf rozpočtového výboru jiný názor:  Suchánek nesouhlasí s vládním návrhem na zaknihování anonymních akcií. Ve druhém čtení předlohy zákona podal pozměňovací návrh, aby se zveřejňovaly nové anonymní akcie, avšak již existující nikoli.

„Existuje skupina poslanců, kteří mají na některé zákony a dění ve sněmovně jiný názor než jiní poslanci našeho klubu,“ potvrdil Suchánek

Ptali jsme se i předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy, zda zachytil informaci o vzniku platformy okolo poslance Suchánka. „Nevím o tom, ale asi bych byl poslední, komu by to řekli. Ale frakce nejsou v ODS moc populární,“ napsal ČESKÉ POZICI Benda v narážce na odchod trojice Tluchoř-Fuksa-Šnajdr z Poslanecké sněmovny.

Dvanáctičlenná buňka

Podle důvěryhodného zdroje blízkého ODS existuje v poslaneckém klubu kromě Suchánka dalších deset až dvanáct lidí, kteří chtějí „sestřelit“ předsedu Nečase. Jako „obrodný štít“ proti Nečasovi chtějí postavit prvního místopředsedu strany Martina Kubu. Ten sice v rozhovorech pro média odmítá, že by šel proti Nečasovi, avšak nikdy nevyloučil, že by na předsednickou funkci v budoucnu nekandidoval.

Skupina odbojných poslanců má údajně jasný plán, jak Nečase vystrnadit. Mohl by k tomu posloužit podzimní kongres, jenž sice není plánovaný jako volební, avšak jeho delegáti mohou rozhodnout jinak. V mezičase budou systematicky Nečasovou pozici oslabovat, aby na kongres přijel takříkajíc „na kolenou“. A zřejmě využijí i hořekující starosty a regionální politiky ODS, kteří si uvědomují závažnost propadu preferencí především s ohledem na příští komunální volby.

„Strana se rozdělila na tři skupiny. Jedni jsou čistí, nemají za sebou žádný průšvih a uvědomují si problém, který ODS má. Pak existují politici s průšvihem, kteří volají po návratu k pravicovým hodnotám, pod čímž se však skrývá záměr skoncovat s Nečasem. A pak tam máme třetí skupinu lidí, kteří se tváří, že se nic neděje,“ konstatoval pro ČESKOU POZICI důvěryhodný zdroj z Poslanecké sněmovny. Kdo bude mít na podzim navrch?

Filias Bém ;) Bém ;) 6:01 15.2.2013
Martin Shabu Zkuste to... Zkuste to... 15:34 14.2.2013

Počet příspěvků: 18, poslední 22.2.2013 11:12 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.