Nová cena pro zázračné politické boháče: Zlatý Babák 2011

Cena bude každoročně u příležitosti 1. máje udělována politikům, kteří se dočkají zbohatnutí mytických rozměrů.

Premiérovým Zlatým Babákem roku se letos stal ekonomický expert Michal Babák. Gratulujeme! foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Premiérovým Zlatým Babákem roku se letos stal ekonomický expert Michal Babák. Gratulujeme!

Necelý rok stačil Michalu Babákovi, ekonomickému expertovi Věcí veřejných a investorské kometě, aby se nesmazatelně zapsal do dějin české politiky. Pohádky absolventa blanenského gymnázia o svých milionech a budoucích desetimilionech, zaměstnávají už nejen ekonomy, auditory, politiky a novináře. Příhody o zázračném zbytnění hodnoty podílu ve společnosti Bene Factum zajímají snad i pohádkáře a folkloristy. Zájem prozatím neprojevil finanční úřad a státní zástupce.

Premiérovým vítězem je sám Babák, člen Rozpočtového výboru a Podvýboru pro bankovnictví a finanční trhy PSP ČR.Aby se na nesmrtelný výkon letošního roku nezapomnělo, zakládá ČESKÁ POZICE novou tradici: každoročně u příležitosti 1. máje udělovanou cenu Babák roku, jež vhodně doplní předcházející a tradičnější ekologickou trofej Ropák roku. Řečeno s komentátorem „Čapounem“: „Ropák, Babák, to je pěkná rýmovačka.“

Ocenění je určeno politikovi, v jehož majetkovém portfoliu nastane v krátké době až mýtické zbohatnutí. Premiérová cena nemůže být letos udělena nikomu jinému než hlavnímu aktérovi dnešních dní – ekonomickému expertu VV Babákovi (35), jenž je nyní poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, členem Rozpočtového výboru, Stálé komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství i členem Podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy. Babák je tak trochu jako bájný král Midas, nač sáhne, ve zlato se promění.

Vítězství v babácích lze i obhájit

„Michalu Babákovi srdečně k premiérovému vítězství blahopřeji a přeji hodně úspěchů v dalších ročnících,“ uvedl šéfredaktor ČESKÉ POZICE István Léko. Pravidla totiž umožňují výhru obhájit, neboť jde o klání přihlížející ke specifikům české politické scény. Soutěž není patentována, a proto je otevřena i pro zahraniční kolegy, abychom se mohli dočkat třeba i magické věty: „And Golden Babaak goes to...“

Oceněný ekonomický expert Babák dosud ČESKÉ POZICI neodpověděl na šest zaslaných otázek, proto jeho nadcházející plány citujme aspoň z osobních internetových stránek: „V následujících několika měsících bych rád prosadil některé body z daňového desatera, které jsem prezentoval na prosincové ideové konferenci VV. Na regionální úrovni pak chci dokončit několik projektů, jež značně ulehčí život mnohým obyvatelům nejen v Blansku,“ píše poslanec Babák.

Kromě hlavního ocenění, Babáka roku 2011 jsou tímto ohlášeni i vítězové ve vedlejších kategoriích.

Babáci roku 2011:
  • Zlatý Babák: Michal Babák (VV) – za bezkonkureční znásobení hodnoty svých investic.
  • Babákovina roku: „Vzhledem k tomu, že se již více než patnáct let věnuji daním a ekonomice, tak bych rád přenesl svoji praxi a vědomosti do veřejného života.“ Michal Babák (VV) – za svůj budovatelský výrok na osobních webových stránkách.
  • Sponzor roku: Michal Babák (VV) – za sponzorský dar straně 5,75 milionu korun.
  • Babák za celoživotní dílo: JUDr. Stanislav Gross (ČSSD) – za zázračné zbohatnutí v případě akcií Moravia Energo, za kvality diplomové práce Vývoj českého bankovnictví v transformačním období, jež měla 33 stran a bohužel ji z knihovny vyplavila velká voda, za vysvětlení financování koupě bytu v Praze na Barrandově a další pamětihodné činy.

Zatímco o vítězi v prvních třech kategoriích nebylo pochyb, o poslední jmenovanou cenu – čestného „Babáka in memoriam“ – se strhl mezi hodnotiteli vážný spor. Někteří navrhovali neexistující sponzory ODS (Pepu z Hongkongu, mrtvého Maďara Lájoše Bácse či Inda Radjiva M. Sinhu), ale kvality někdejšího premiéra České republiky nakonec převážily.

Šance na vítězství však mají v následujícím ročníku. Druzí Babáci budou vyhlášeni u příležitosti 1. května 2012.