Ceska Pozice

Norský vládní penzijní fond loni vydělal 33 miliard eur

Druhý největší suverénní fond na světě vykázal loni desetiprocentní výnosnost. Letos se kvůli ochraně před inflací zaměří na reality.

Norský státní penzijní fond, do nějž severská země ukládá zisky z těžby ropy a plynu, loni zhodnotil své portfolio téměř o deset procent. V absolutním vyjádření šlo o 33 miliard eur. To je mimochodem částka, která by dokázala odmáznout víc než polovinu českého státního dluhu. Druhý největší suverénní fond na světě, který má zhruba 60 procent peněz uloženo v akciích a zbytek v dluhopisech, se letos hodlá zaměřit na reality. Důvodem je snaha ochránit úspory před hrozící inflací.

„V roce poznamenaném dluhovou krizí eurozóny a obavami z hospodářského zpomalení Evropy zaznamenal fond pátý nejlepší výsledek za dosavadní existenci,“ prohlásil Yngve Slyngstad, šéf společnosti Norges Bank Investment Management, která fond spravuje. Historie fondu se datuje od roku 1990. Jeho aktiva v současné době obnášejí 390 miliard eur (548 miliard dolarů).

Na konci loňského roku vlastnil fond podíly v 8496 společnostech. Součástí jeho portfolia bylo i 8659 dluhopisů od 1686 emitentů. Investice do realit, jež mají do budoucna představovat pětiprocentní podíl na aktivech, se uskuteční na úkor obligací.

Z hlediska konkrétních titulů vydělal loni Government Pension Fund Global nejvíc na akciích potravinářské skupiny Nestlé, počítačové společnosti Apple a ropného gigantu Royal Dutch Shell. Naopak nejvíce ztrátové byly obchody s akciemi španělských bank BBVA a Banco Santander a ropné společnosti BP.

Vůbec největším suverénním fondem na světě je Abu Dhabi Investment Authority ze Spojených arabských emirátů. Jeho majetek ve správě představuje 627 miliard dolarů. Třetí místo zaujímá saúdskoarabský Sama Foreign Holding se 440 miliardami dolarů. Top pětku doplňují dva čínské suverénní fondy – Safe Investment Company (347 miliard dolarů) a China Investment Corporation (332 miliard dolarů).

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.