Nominace Němcové na premiérku zabrání sporům v ODS i v koalici

Občanští demokraté ve středu vybrali svého kandidáta do čela vlády. Miroslava Němcová se jeví jako kompromisní řešení.

Jakub Kalenský 21.6.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČTKČeská pozice

Co se zpočátku jevilo jako hrozící ostrý souboj, mělo nakonec relativně hladké řešení. Místo vnitrostranického přetahování mezi Martinem Kubou a Zbyňkem Stanjurou vedení ODS navrhlo na post premiérky Miroslavu Němcovou. Strana může nadále působit jednotným dojmem, a velký problém nelze čekat ani v koalici – členové TOP 09 sami zmiňovali Němcovou jako přijatelnou kandidátku.

Sám ministr průmyslu a obchodu Kuba zpočátku vypadal jako velký favorit, především díky své pozici prvního místopředsedy strany. Po pádu Petr Nečase je to on, kdo fakticky vede ODS, jeho nominace by byla tedy nejvíce logická. ČESKÁ POZICE zaznamenala i signál z Hradu, že pro prezidenta Miloše Zemana by byl Kuba jako předseda vlády přijatelný.

Proti jeho nominaci se ale apriorně skrze média stavěla TOP 09, která opakovaně poukazuje na jeho spojení s šedou eminencí jižních Čech Pavlem Dlouhým. Kuba nebyl ani vyvolencem odstupujícího premiéra Nečase, který preferoval spíše svého spojence, ministra dopravy Stanjuru. A do třetice Kubovi nepomohlo zveřejnění dokumentu o sdělení obvinění v kauze Jany Nagyové a tří rebelujících poslanců ODS, podle nějž Nagyová s Kubou probírala dílčí záležitosti kolem jejich jmenování do orgánů státních firem.

Zatímco na šéfovi jihočeského regionu stále lpí pověst „kmotrovského“ kraje, Němcová žádný škraloup nemá a u veřejnosti je spíše oblíbenáVedení ODS, které ve středu oznámilo záměr nominovat na premiérku Němcovou, se tak vyhnulo vnějším problémům s koaličním partnerem, i nebezpečí, že se dosud probíhající zásah Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu dotkne v nejbližší době dalšího lídra kabinetu. U Němcové prakticky nehrozí, že by se kolem ní objevila aféra podobná té, která stála místo Petra Nečase.

Volba Němcové místo Kuby může navíc straně prospět i mediálně. Zatímco na šéfovi jihočeského regionu stále lpí pověst „kmotrovského“ kraje, Němcová žádný škraloup nemá a u veřejnosti je spíše oblíbená. V situaci, kdy je ODS v popularitě téměř na dně a potřebuje se dostat zpátky na pozici jasně nejsilnější pravicové strany, to bylo další plus pro současnou předsedkyni sněmovny.

Dočasný konec souboje Kuba – Stanjura

Kromě vnějších třenic se ODS zbavila i jedné vnitřní – hrozícímu rozštěpení kvůli souboji mezi Kubou a Stanjurou. Zdroje ČESKÉ POZICE hovoří o tom, že první místopředseda by si nemohl přát Stanjuru na místě premiéra už z toho důvodu, že by se mu tím ztížil podzimní souboj o předsedu strany – zatímco z nějakého vnitrostranického posílení Němcové v pozici premiérky strach nemá. Šanci na šéfování vládě, která se v posledním roce své existence bude soustředit spíše na udržovací funkci, tak Kuba zřejmě vyměnil za vyšší šance na budoucí ovládnutí ODS.

Ústupek prvního předsedy signalizuje snahu o jednotu a vnitrostranický klid, alespoň do podzimního kongresuV samotném grémiu mají navíc stále převahu lidé blízcí odstupujícímu předsedovi. Pokud by chtěl Kuba vychýlit tento poměr na svou stranu, musel by jít do poměrně náročného souboje – což ODS v současné situaci potřebuje ze všeho nejméně. Ústupek prvního předsedy tak signalizuje snahu o jednotu a vnitrostranický klid, alespoň do podzimního kongresu.

Co se přijatelnosti na Hradě týče, málokdo si dovolí předvídat reakci prezidenta Miloše Zemana. Němcová se proti němu sice v prezidentské kampani vymezovala, nicméně to samo o sobě nemůže být přijatelným důvodem pro to, aby její nominaci odmítl (obzvlášť poté, co byl Zeman z účelových osobních výtek osočován už v kauze jmenování profesora Martina C. Putny). Prezident navíc řeší první veskrze státnickou situaci svého mandátu, násilným tlačením nějakých „svých“ kandidátů by se jen vystavil riziku, že mu sněmovna jeho návrhy zamítne – a napotřetí už sestavením vlády nepověřuje Hrad, nýbrž předseda sněmovny. Tedy Němcová.

Roční konsolidace s paní premiérkou

Objektivní výhrady bude jen těžko hledat i TOP 09. Nominace Němcové by měla projít bez větších problémů. Pokud by se snad strana Karla Schwarzenberga chtěla vzpouzet, hovoří se v ODS o pohrůžce variantou předčasných voleb.

Němcová není považována za výrazného lídra s jasnými politickými záměry. V posledním roce vlády to však už nemusí příliš vadit.Stane-li se Němcová skutečně premiérkou, uvolní se její post v čele sněmovny. Zdroje ČESKÉ POZICE tvrdí, že ODS jméno jejího nástupce příliš neřešila. Místopředsedou sněmovny je sice Jiří Pospíšil, nicméně ten je nyní uvnitř strany velmi neoblíben – podle některých občanských demokratů jsou to právě jeho personální změny v soustavě státního zastupitelství, které stojí za aktuálními problémy ODS.

Němcová není považována za výrazného lídra s jasnými politickými záměry. V posledním roce vlády to však už nemusí příliš vadit, kabinet se už nebude pouštět do žádných razantnějších kroků. Volba Miroslavy Němcové tak zřejmě vyústí především ve zklidnění momentálně velmi zjitřené atmosféry uvnitř ODS, a neměla by způsobit žádný velký konflikt ani v rámci koalice. Pro současnou ODS je to maximum možného.

Počet příspěvků: 18, poslední 25.6.2013 08:44 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.