Noční můra by teď měla Davida Vodrážku navštěvovat ještě častěji

Okolnosti, za kterých Praha 13 dostala zpět „investované“ peníze, jsou ještě podezřelejší než celá předchozí anabáze s Key Investments.

István Léko 12.7.2011

Možná, že některé otázky by Davidu Vodrážkovi měli položit experti Finančního analytického útvaru či policisté. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Možná, že některé otázky by Davidu Vodrážkovi měli položit experti Finančního analytického útvaru či policisté.

David Vodrážka (ODS) se zřejmě cítí jako king. Na rozdíl od starostky Prahy 6 Marie Kousalíkové (ODS) a starosty Prahy 10 Milana Richtera (ODS) se už nemusí starat o to, jak získat zpět stamiliony, které loni svěřil firmě Key Investments. Pro občany této městské části je to dobrá zpráva, zato můra Key Investments by měla starostu Vodrážku děsit dál. Okolnosti, za kterých Praha 13 dostala zpět „investované“ peníze, jsou totiž ještě podezřelejší než celá předešlá anabáze, během níž radnice svěřila této firmě 200 milionů korun. Doklady o transakci Vodrážka odmítá veřejnosti předložit.

Začátkem července starosta Prahy 13 vítězoslavně prohlásil, že městská část získala zpět celou částku svěřenou Key Investments. Dokonce se chlubil, že za 200 milionů dostala radnice téměř 207 milionů. „To je více než v bance,“ dodal. I když David Vodrážka není žádný člen korespondent, novinářům tuto informaci podal chytře – tak, aby měli pocit, že peníze přišly z účtu Key Investments. Drtivá většina médií, včetně veřejnoprávní televize i rozhlasu, informovala občany tak, jak si to Vodrážka přál.

Na dotaz ČESKÉ POZICE starosta Prahy 13 řekl, že připravuje tiskovou konferenci, kde se prý vše dozvíme. Těšili jsme se, že na ní tento poslanec ODS jasně odpoví na otázku, odkud pocházejí peníze, které radnice obdržela v několika splátkách od advokátní kanceláře Jana Pacovského. Jenže Vodrážka se rozhodl tiskovou konferenci neuspořádat, protože informace prý již proběhla téměř všemi médii.

„Poslední splátka od společnosti Key Investments (jedna ve výši přes 106 miliónů) byla na účet Prahy 13 převedena prostřednictvím advokátní kanceláře Jana Pacovského, což je naprosto legální postup, který není důvodem k žádným spekulacím,“ sdělil ČESKÉ POZICI mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka. Jenže právě to, že peníze nepřišly přímo od Key Investments, je velký důvod ke spekulacím!

Kdo poslal téměř 207 milionů advokátovi Pacovskému? Odkud tyto peníze pocházejí? Proč je Key Investments neposlala rovnou na účet Prahy 13?

Kdo poslal téměř 207 milionů advokátovi Pacovskému? Odkud tyto peníze pocházejí? Proč je Key Investments neposlala rovnou na účet Prahy 13? Tohle by měla radnice jednoznačně vysvětlit! Ukázat jasný důkaz, že peníze advokátovi Pacovskému přišly z účtu Key Investments. Ať také předloží doklad, na jehož základě Praha 13 platby od advokáta Pacovského zaúčtovala! Všem pochybovačům by tím jednou provždy zavřela ústa. Proč Praha 13 dělá takové tajnosti? Přesně takové odmítání vzbuzuje nedůvěru a plodí spekulace o tom, že transakce nebyla čistá.

Možná, že tyto otázky by Vodrážkovi měli položit experti Finančního analytického útvaru ministerstva financí či policisté z protikorupčního útvaru, protože jinak neexistuje úřad či novinář, který by jasné odpovědi ze starosty Prahy 13 mohl podle zákona dostat.

Odpovědi pro kolegy starosty

Za peníze Prahy 13 firma Key Investments pořídila dluhopisy firmy Via Chem Group (za 180 milionů korun) a společnosti E Side Property (za více než 16 milionů). První dluhopis maturoval na konci roku 2013, druhý byl splatný až na podzim 2024.

  • Prodal Key Investments nelikvidní dluhopisy Via Chem Group a E Side Property z portfolia Prahy 13 za plnou cenu? Pokud ano, komu?
  • Nebo šlo o předčasnou splátku dluhopisů?
  • Či někdo převzal závazky Key Investments vůči Praze 13? A pokud ano, kdo to byl a proč to udělal?

V těchto nelikvidních cenných papírech mají utopené svoje peníze ještě Praha 6 (zhruba čtvrt miliardy), Praha 10 (200 milionů korun), ale i město Sokolov (asi 30 milionů) a další české obce. Proto by odpovědi na výše uvedené otázky jistě velmi rádi slyšeli zejména radní ODS z Prahy 6 a 10, ale i starosta Sokolova, aby stejné cenné papíry mohli zachráncům hlavy Davida Vodrážky také nabídnout a tím vyřešit dlouhotrvající problém zvaný Key Investments.

Kdo je větší politické eso?

Praha 13 však měla s Key Investments jinou smlouvu než Prahy 6 a 10. Na základě dohody s Key Investments měla dostat zpět peníze, nikoliv cenné papíry. Skutečnost, že právě takovou smlouvu Key Investments loni podepsala, svědčí o tom, že firma těch 200 milionů od Prahy 13 extrémně potřebovala.

Kdyby takovou smlouvu podepsal ředitel nějaké firmy, dozorčí rada by ho okamžitě vyhodila a zavolala by policii.

I ze strany starosty Vodrážky šlo ovšem o velice rizikový krok, jelikož Key Investments má pouze dvacetimilionový základní kapitál a v minulosti vykazovala minimální zisky (za rok 2009 jen 300 tisíc korun). Kdo zaručil Vodrážkovi, že firma se základním kapitálem 20 milionů korun vrátí radnici desetkrát tolik? Kdyby takovou smlouvu podepsal ředitel nějaké firmy, dozorčí rada by ho okamžitě vyhodila a zavolala by policii. Jenže radnice Prahy 13 není taková firma, zde vládne velká koalice ODS a ČSSD.

Milan Richter a Marie Kousalíková, ale i bývalý starosta Prahy 6 a současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa stále mají problém Key Investments na krku. Mohou Davidu Vodrážkovi, který byl z potíží přednostně vysekán jako první, trochu závidět. A možná mít i podezření, že pražští lobbisté a mocné finanční skupiny vyhodnotili Vodrážku jako cennější politické eso ODS, než jsou oni.

JUDr. Marek Kalina Hahaha Každý s právnickým vzděláním musí... 9:23 10.7.2011
Jakub Kaminski díky za výdrž... ...pěkné počtení. :-) 14:31 4.8.2011

Počet příspěvků: 29, poslední 29.12.2011 05:48 Zobrazuji posledních 29 příspěvků.