Nobelovu cenu za mír získaly tři aktivistky

Nobelův výbor v Oslu ocenil Liberijky Ellen Johnsonovou-Sirleafovou a Leymah Gboweeovou a Jemenku Tavakkul Karmánovou.

Pavel Pokorný 7.10.2011

Letošní laureátky Nobelovy ceny za mír: zleva Ellen Johnsonová-Sirleafová, Tavakkul Karmánová a Leymah Gboweeová. foto: © ČESKÁ POZICE, ReutersČeská pozice

Letošní laureátky Nobelovy ceny za mír: zleva Ellen Johnsonová-Sirleafová, Tavakkul Karmánová a Leymah Gboweeová.

Držitelkami Nobelovy ceny za mír 2011 jsou liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová, liberijská mírová aktivistka Leymah Gboweeová a jemenská politička Tavakkul Karmánová. Oznámil to v pátek v norské metropoli Oslu tamní Nobelův výbor. Laureátky podle výboru vedou „nenásilný boj za bezpečnost žen a ženská práva a plně se zapojily do mírových aktivit“.

„Nemůžeme dosáhnout demokracie a trvalého míru, dokud ženy nebudou mít stejné možnosti jako muži při ovlivňování vývoje ve všech společenských oblastech,“ uvedl dnes Nobelův výbor po oznámení jmen laureátek. A vyjádřil naději, že jeho dnešní volba přispěje k ukončení útlaku žen, který se podle něj stále odehrává v mnoha zemích. Výbor věří, že ženy si snad uvědomí svůj velký potenciál, který mohou zapojit do boje za demokracii a ženská práva.

Předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland zdůvodnil vyznamenání Johnsonové-Sirleafové a Gboweeové jejich podílem na ukončení občanské války v Libérii. Karmánová je jednou z nejznámějších tváří protestního hnutí v Jemenu.

Nobelova cena za mír 2011

Tavakkul Karmánová (32), matka tří dětí řídí lidsko-právní skupinu Women Journalists without Chains. Do povědomí světové veřejnosti se dostala poté, co od konce ledna organizuje v Jemenu protesty proti prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. „Věnuji cenu jemenské revoluci a jemenskému lidu,“ řekla novinářka Karmánová agentuře AP.

Ellen Johnsonová-Sirleafová (72), ekonomka s titulem z Harvardovy univerzity, se v roce 2006 stala první demokraticky zvolenou prezidentkou Libérie. Tento měsíc ji čeká obhajoba mandátu. Je vnímána jako reformátorka a mírotvorce. Libérii pustošila občanská válka do roku 2003 a dosud tam křehký mír pomáhají udržovat modré přilby OSN. Johnsonovou-Sirleafovou její oponenti nedávno obvinili, že si kupuje hlasy a na volební kampaň používá peníze z vládních fondů. Prezidentka nařčení odmítá.

Leymah Gboweeová (39), matka šesti dětí, mobilizovala liberijské ženy napříč etniky a náboženstvími s cílem ukončit občanskou válku, která v této africké zemi trvala třináct let.